Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

Vi har et ett år gammel hannhund (liten terrier-rase), som sliter med passering av andre hunder, dvs. vi sliter med å trene han opp til å gjøre dette på en god måte.

Når han får øye på en annen hund går han rett inn i en hyperaktiv «bobletilstand» og vi klarer ikke å oppnå kontakt med han. Godbiter o.l. er helt uinteressant. Han trekker som en gal, bjeffer ofte og av og til knurrer han. Han er imidlertid ikke aggressiv, og hvis han får hilse på den passerende hunden er alt fryd og gammen. 
Vi forsøker å oppnå kontakt på ulike måter, avledning, godbiter, stoppe opp og sette oss ned med han etc., men han er totalt i sin egen boble hvis han får øye på en annen hund. I tilfeller der han er ekstra gira kan han også knurre mot oss - sjeldent meg, men av og til mot barna mine - hvis vi griper fysisk inn for å oppnå kontakt med han.

Jeg et bekymret for at dette skal utvikle seg til problematferd som følger han inn i voksenlivet og vurderer å få en trener til å hjelpe oss. (Har gått valpekurs, men dette er en atferd som har kommet etter han ble kjønnsmoden.)

Takknemlig om det er noen erfarne hundeeiere der ute som kan gi noen råd.

Skrevet

 

 

Her er noen tråder på forumet her, det er ganske mange flere, som kan inneholde tips.

Hver gang dere lar ham hilse på en annen hund så belønner dere adferden at han girer seg opp. Selv om det ikke er hver gang så er den belønningen så sterk, at dere bør kutte det helt ut i lang tid  (jeg snakker måneder her, kanskje et år eller mer) for å få bukt med dette. Avtalte lekemøter med andre hunder kan være greit, men prøv da å gå et stykke sammen på tur uten å hilse først, lenge nok til at han får roet seg ned, og så slipp hundene sammen etterhvert.

Du sier dere har prøvd "alt", men har dere prøvd å øke avstanden, snu og gå andre veien, gå i en stor bue rundt?

Jobb mye med kontakt og samarbeid utenom på tur, hjemme, i hagen, og finn ut hva som er best belønning for ham av lek og godbiter, og bruk det i passeringssituasjoner. Hold god nok avstand til at han etterhvert greier å få kontakt med dere, om dere så må øke avstanden.

Dette og mye annet finner du tips og lenker til i trådene over her.

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Da får jeg prøve å se etter ett annet navn til den kommende valpen min da. Siden ingen av dem falt i smak. Har dere noen andre forslag på fine navn til tispe?
    • Hva gjør dere om 10-15 år? Kommer dere til å fortsette å ha ny hund da? Det er umulig å vite men hva tror dere? Hvor gamle er dere? Jeg selv aner ikke. Ser ingen liv utenom hund men nå har jeg hatt hund hele voksne liv. Men om jeg skal fortsette med hundetrening,kurs,utstilling vites ikke. Da må jeg ha noe annen hobby men jeg vet ikke hva. Hva tror dere dere skal?
    • Hvilket navn er finest av Emmy, Lilly eller Sally?
    • Det er variasjon i egenskaper innad i rasen, men generelt vil jeg påstå at Hovawarten er mer samlet mentalt. De skal ha arbeids- og samarbeidslyst. Til forskjell fra mange av gjeterne kan de nok virke litt sta og egenrådige, men mitt inntrykk er at det veldig ofte er fører som ikke har knekt koden for å motivere til samarbeid med en hund som gjerne arbeider selvstendig. Det som gjør at jeg tror hoffen kan passe deg ut i fra din beskrivelse av ønsker er: - "atletiske og friske bruksschäfere der «mykere» egenskaper vektlegges" - Hoffen er en generelt frisk rase, med en funksjonell bygning. Det finnes dessuten et enormt helseregister hvor det er god oversikt over forskjellige sykdommer.  -  "Hunden som jeg ser etter er atletisk og lett, elsker å bruke nesen til f eks smeller, fungerer bra til lydighet, veldig lite skarp og ikke like mye drifter og «heithet» som hos de heftigste bruksschäfere, men ellers med forventede egenskaper av en schäferhund i en sunn kropp." - dette er for meg egentlig essensen av en hoffe. De er veldig alsidige uten å være ekstreme, og perfekte som aktive familiehunder med kapasitet for langt mer. De er atletiske og holdbare (noe variasjon i størrelse er det). Elsker å bruke nesa og trener gjerne lydighet. Den gjennomsnittlige hoffen har lite skarphet. De har (og skal ha) en del drifter, men de aller fleste er mer moderate enn de heftigste bruksschäferne. Det en skal være klar over, er at det er en vokter. De skal dog ikke vokte på alt og alle. Mine følger for eksempel gjerne med på det som skjer utendørs, men varsler kun i veldig spesielle tilfeller (hvis det plutselig står en ukjent hund på gårdsplassen eller om det er unormal aktivitet på natta). De reagerer for eksempel ikke om det banker på døra. Lager ikke lyd når jeg kommer hjem eller om noen de kjenner kommer inn uanmeldt når jeg ikke er hjemme. Vet ikke hvor du holder til, men send meg en PM om du har spørsmål og/eller eventuelt ønsker å møte en eller flere hoffer så skal jeg finne noen i nærheten av deg
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...