Gå til innhold
Hundesonen.no

Norske hunderaser kan dø ut


QUEST
 Share

Recommended Posts

https://www.nrk.no/norge/disse-norske-hunderasene-kan-do-ut-1.15454401
 

Dette gir jo grunnlag for diskusjon- skal man bevare raser som ikke har noen funksjon/ bruksområde lengre?  Tar vi støverne først så sier jo harehundfolket selv at det blir færre muligheter for jakt og dette vil vel neppe endre seg med mindre man ser for seg en enorm pandemi som utrydder store deler av verdens befolkning. Slik som det er nå med den enorme befolkningstilveksten, kommer naturområdene til å forsvinne i stadig raskere tempo. Ergo, det vil bli færre og færre muligheter for f.eks harejakt og da kan man vel med rette spørre seg om poenget med å bevare raser som etter hvert vil få mindre og mindre muligheter for å utøve det de opprinnelig ble avlet for.

Man kan selvsagt få for ‘løsningen’ som mange andre opprinnelige brukshunder (herunder jakthunder)  har vært utsatt for; avle vekk det meste av opprinnelige egenskaper og sitte igjen med et ‘tomt’ skall, altså en hunder som er mer eller mindre eksteriørt lik opprinnelsen men som har mistet omtrent all funksjon/opprinnelige bruksegenskaper.. Da er spørsmålet; er det fremdeles samme rase eller har man endt opp med en hund som ligner men ikke er rasen, for en rases egenskaper er vel en vel så viktig bestandel som eksteriøret?  I så måte kan man vel hevde at man har ‘reddet’ rasen på papiret men jeg vil hevde at går egenskapene tapt, kan man like godt skrote ‘rasen’ , enten rasen heter si eller så.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Det ser jo ut som at det virker å bruke strup, men jeg ønsker ikke å bruke det på hundene mine uansett. Mykere metoder tar nok lengre tid, og krever sikkert mer av meg som hundefører, men jeg ønsker heller å legge inn den innsatsen enn å påføre smerte på hundene mine. Hva forskning sier er ikke så relevant for meg, når jeg ser at jeg klarer å oppnå det jeg ønsker uten å bruke brutale metoder så gjør jeg selvsagt det.  Ingen av mine hunder er enkle typer, så når det går an å få de til å fungere godt uten bruk av vold så tenker jeg det skal være mulig for de fleste. 
    • Det er veldig lenge siden jeg har brukt noe slik(da jeg gikk på folkehøyskole for 20+ år siden). Men jeg husker at man skulle skylle før man satte inn i maskinen. Jeg fant også dette, om det er til noe hjelp; Oppvaskmaskin til industri: Slik får du best resultat - Machine Products Storkjøkken AS
    • Er det noen som har kompetanse når det gjelder forvask av spisebestikk og servise før man setter det inn i maskin med kort vaskesyklus (steamer). Skal man vaske med håndoppvaskmiddel først, eller bare bruke rent vann? Finner ingen spesifikk beskrivelse hos mattilsynet. Har bare hørt at det kan ødelegge maskinen. Hvis noen har en link å vise til, helst fra produsent (Miele, Hobart el.lign.) hadde det vært fint.  
    • Huken multisele eller Troll nomesele. 
    • Avstand? Om hun kjefter, ta henne bort fra ham. Eller ham bort fra henne.  Dette er en prosess som tar mye tid, så jeg tenker at det kan være hun har større behov for rom og avstand en god stund til. Å ta igjen et par år med sosialisering som skulle skjedd fra valpestadiet vil ta lang tid og mye tålmodighet tror jeg.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...