Gå til innhold
Hundesonen.no

hvilken rase passer for oss? familiehund, jakt, spor/søk etc.


Soland99
 Share

Recommended Posts

Hei! vi er et par på 22-23 år som etter hvert er på jakt etter en allsidig hund som kan være med på det meste. Vi liker oss godt ute i naturen, går på ski, driver med jakt og går tur. Begge er oppvokst med hund, så noe erfaring har vi fra før. Driver litt med hjortejakt så hadde vært ett pluss om hunden kunne vært med på dette. Bruker i dag en malamute i bånd på jakt, som fører oss i retning mot dyret :), så hunden trenger ikke nødvendigvis å brukes "aktivt" på jakt. Har et ønske om å trene søk/spor med hunden. Vi har sett en del på working cocker, working springer spaniel, breton, toller og finsk lapphund. Vet at de tre første er fuglehunder, men har noen erfaring med disse rasene på andre typer jakt enn fugl? 

Fungerer rasene som båndhund, gå løs, hvordan er gemytt, jaktinstinkt, osv? 

Kom gjerne med deres erfaringer på de nevnte rasene! 

Endret av i1999
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg ville ikke valgt noen av disse rasene med forutsetning at de skal fungere på hjortejakt, selv om noen kan det. Hvis jeg skulle valgt ut fra de du nevner så tenker jeg at springeren er en god søkshund, og brukes i søksarbeid bla. i politiet og militæret.

Finsk lapphund er strengt tatt en gjeterhund, men kan nok også fungere som spor/gjeterhund.

Elghund og dachs/drevere som tradisjonelt brukes i storviltjakt er jo også aktive hunder som gjerne er med på ski og fjell/skogsturer.

Men jakt er jo uansett en veldig liten del av hverdagen med hund. Hvor mye aktivitet ser dere for dere med hunden i hverdagen? Har dere preferanser med tanke på mengde pelsstell, røyting, lyd? Trenger/bør hunden gå overens med alle andre hunder, eller er det ikke viktig?

Lenke til kommentar
Del på andre sider

37 minutter siden, simira skrev:

Jeg ville ikke valgt noen av disse rasene med forutsetning at de skal fungere på hjortejakt, selv om noen kan det. Hvis jeg skulle valgt ut fra de du nevner så tenker jeg at springeren er en god søkshund, og brukes i søksarbeid bla. i politiet og militæret.

Finsk lapphund er strengt tatt en gjeterhund, men kan nok også fungere som spor/gjeterhund.

Elghund og dachs/drevere som tradisjonelt brukes i storviltjakt er jo også aktive hunder som gjerne er med på ski og fjell/skogsturer.

Men jakt er jo uansett en veldig liten del av hverdagen med hund. Hvor mye aktivitet ser dere for dere med hunden i hverdagen? Har dere preferanser med tanke på mengde pelsstell, røyting, lyd? Trenger/bør hunden gå overens med alle andre hunder, eller er det ikke viktig?

At hunden skal være med på hjortejakt hadde bare vært ett pluss og ikke et krav :) Ser for oss å gi hunden aktivisering i form av tur, mental trening osv. Lengde på turene vil nok variere, men minst en time tur om dagen i tillegg til lufting, lek og annen aktivisering bør man vell klare. Ønsker så lite pelsstell som mulig. Mye lyd er heller ikke ønskelig, og som jeg har skjønt er det vell FL som er den værste med tanke på lyd, blant de vi har sett oss ut. Har snakket med noen eiere av FL som sier at dette ligger like mye i hvor konsekvent man er i forhold til dette. Ønsker at hunden skal gå overens med andre hunder og barn ;) 

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Cocker kan også ha en del lyd, og working spanielene har rimelig høyt energinivå. Spanielene er vel de av de du nevner som også har litt pelsstell, selv om springeren har mindre enn de andre spanielene. Lapphundrasene og jakthundrasene jeg nevner har også en del lyd.

Selv har jeg veldig sansen for springer spaniel som en allsidig og omgjengelig hund, og litt avhengig av hvor aktive dere tenker å være så tror jeg en vanlig springer også kan fungere bra. Ta en prat med Inger som har Desperados kennel, hun har springere som er brukt innen mye forskjellig, også spor og jakt.

Breton er nok en rase jeg ikke ville gått for om jeg ikke skulle brukt den til fuglejakt, det er enda en hund som er avlet mye for egenskapene sine og mindre som "allsidig familiehund". Toller er en fin rase, men kan ha litt rusk mentalt, så der ville jeg gjort nøye research på oppdretter og avlshunder.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

1 time siden, i1999 skrev:

Mye lyd er heller ikke ønskelig, og som jeg har skjønt er det vell FL som er den værste med tanke på lyd, blant de vi har sett oss ut. Har snakket med noen eiere av FL som sier at dette ligger like mye i hvor konsekvent man er i forhold til dette.

Vil bare advare mot å ta for lett på det å trene bort lyd på en spisshund ? (Det gjorde jeg)

Ser folk sier det i min rase også, men jeg innbiller meg at de har hatt flaks. 

  • Like 1
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Ah, ja, jeg leste ikke den delen. Jeg tror de som har spisshunder og sier at det ligger i trening/konsekvent fra tidlig av snakker om helt andre ting enn "vi andre". Jeg synes faktisk også det er urettferdig mot hunden å kjøpe en rase med genetiske egenskaper som man har en plan om å trene bort. Hunden er avlet med tanke på anlegg for visse oppgaver, og gjør det som er naturlig for den. Såklart kan man jobbe med ting og kanskje lære å få en viss kontroll over det, men vil du ikke ha bjeffing så velger du ikke en rase som har anlegg for å gjøre det.

  • Like 2
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Jeg er enig med resten. Om man har økonomi selv til dekke mye er det jo veldig bra!   Dyrlege prisene har økt ganske så mye de siste årene da så det jeg betalte for operasjon av kreft kul i 2016 til forrvge hunden min var ca det samme jeg nylig betalte til hun jeg har nå for ørerens under lett bedøvelse og blodprøve 11300-,   Jeg har ikke økonomi til ikke ha forsikring med de prisene som er nå. Har hatt Agria siden 2006 og er godt fornøyd med de.Har ikke brukt de så alt for mye men,endel har det jo blitt. Årssummen øker jo jevnt og trutt der også selv om rasen jeg har ike er den dyreste forsikre. Var på litt over 4000,- for 8 år siden nå er den på 8000,-
    • Med tanke på ønske om terapihund, hundesport og familieliv så tenker jeg jo at retrieverene, eventuelt engelsk springer spaniel eller storpuddel, er generelt gode alternativer. Husk også at barn under 16 ikke skal ha selvstendig ansvar for hund. Det er litt rom for tolkning der, men jeg ville ihvertfall gjort en seriøs vurdering på hvordan barnet vil takle og håndtere en uventet situasjon på tur, om hunden kommer seg løs og skremmer noen, blir angrepet av en annen hund, jager vilt e.l.
    • Hei! Vi er en familie på 6, 4 barn fra 15år til 1år. Jeg er hovedsakelig den som har lyst på hund, og det vil nok jeg som hovedsakelig har ansvar for både luftig og trening. Håper også at de to eldste på 15 og 12 skal kunne lufte uten problem. Jeg har tidligere hatt flere hunder i hus, blant annet Border Collie, Rottweiler, Dobermann-blanding og Chihuahua. Jeg trives nok best med hunder i gruppe 1, men ønsker meg nå noe mer stødig, uten for mye risiko for mentale brister, vokt osv.  Jeg kommer nok heller ikke til å være like aktiv på trenings fronten, selv om jeg har et ønske om både lp og agility på hobbybasis.    Hunden vil hovedsakelig være familiehund, og være en del av hverdagskaoset, med masse lek og moro, følging på fotballtreninger, en joggetur i ny og ne, lengre turer i helger. Min store lidenskap er hund, så mentalttrening vil bli lagt inn litt hit og dit innimellom.    Den må tåle besøk, nye situasjoner og helst ikke ty til bjeffing ved hver minste ting. Vet at dette er ting som også må trenes på, men ønsker en rase der det er 90% sjanse for å lykkes enn 10%. Hvilke raser tenker dere kan passe inn hos oss? Har også en drøm om å utdanne denne hunden til terapi hund, men det vil tiden vise.
    • Har gjensidige og de er hvertfall aldri noe tull med!
    • Wohoo, da har løpetiden endelig startet! 🥳  14 mnd gammel
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...