Gå til innhold
Hundesonen.no

Qaran og Kuling (eurasier og toller)


Recommended Posts

Skrevet

Qaran er født i 2013 og er en eurasier og Kuling er en toller født i 2017 ? Da jeg og samboeren fikk Qaran ville vi egentlig bare ha en turkompis og så endte vi med å gå ca alle kursene Din Beste Venn hadde ? Vi ble interesserte i hundesporter og har testet en del forskjellig med ham. Han har bronsemerket i lydighet og har et napp til eliteklassen i rallylydighet. Han er ganske miljøberørt og bekymret etter å ha blitt angrepet en del ganger og det har satt store begrensninger for konkurransekarrieren. Og så er det begrenset hva han gidder å gjøre også ? Qaran er en rolig fyr som syns man burde ta seg tid til å snuse på blomstene.

Kuling kom inn i familien i 2017, fordi vi ønska oss en hund til og en med mer futt og treningslyst denne gangen ? I motsetning til storebror som har mye til felles med oksen Ferdinand, er Kuling mer som Bippe Stankelbein. Han har alltid dårlig tid ? Likevel roer han seg fort nye steder og er en veldig stabil og miljøsterk hund.

Jeg har blitt hundetreningsnerd og vi har gått massevis av kurs sammen. Til høsten skal vi gå klikkertrenerutdanningen trinn 2. Kuling har veldig fine momenter, har inne det meste som trengs til RL klasse 3 og LP klasse 1/2. Han har mye grunntrening som bl.a. en kjempefin bakpartskontroll, men mangler mye på fokusbiten. Vi trener og trener på fokus, engasjement og belønningsutvikling og håper at det skal hjelpe på å komme ut av hormontåka! Han blir 3 år i høst, så forhåpentligvis roer det seg snart. Han er veldig selvstendig og nysgjerrig, som er veldig positivt, men det betyr også at han ikke trenger meg til noe på trening og hadde lett valgt å løpe vekk og spore i stedet for å bli hos meg og få leverpostei eller yndlingsleka. Så dette med fokus er ikke så lett! Pga manglende fokus har ikke vi fått konkurrert i noe enda, men håper å kunne starte i både LP og rally neste år ? Vi starta i rally klasse 1 online nå i vår da, for hjemme går det bedre!

Her er et par bilder av gutta ?

Kuling_og_Qaran_copy_549x732.jpg.e2f6d74bdc248788b09b53e366a45d32.jpg

 

20200611_105206_copy_549x549.jpg.01d53edcdd9efaeced9e066cfc11b97b.jpg

  • Like 4
Skrevet

Fine gutter begge to :wub:

Jeg kjenner meg så veldig igjen i historien deres - vi skulle også bare ha en turkompis og kosegutt, og så ble jeg bitt av basillen ? Ante ikke at hundetrening kunne være så morsomt og givende! Og selv om det kan være frustrerende i blant med disse gutta som ikke alltid er enig i at det er verdt å jobbe, så er det enormt lærerikt. Og man blir minnet på å lukte på blomstene og være bajas i skogen også ?

  • Like 1
Skrevet
16 hours ago, trill said:

Fine gutter begge to :wub:

Jeg kjenner meg så veldig igjen i historien deres - vi skulle også bare ha en turkompis og kosegutt, og så ble jeg bitt av basillen ? Ante ikke at hundetrening kunne være så morsomt og givende! Og selv om det kan være frustrerende i blant med disse gutta som ikke alltid er enig i at det er verdt å jobbe, så er det enormt lærerikt. Og man blir minnet på å lukte på blomstene og være bajas i skogen også ?

Tror det er mange det skjer med! ? Og som du sier, både eurasier og RR er raser man lærer myyye av å trene ? Tror jeg er mye mer kreativ i belønninger nå enn jeg hadde vært om jeg begynte med en annen rase. Og så er det jo så morsomt når ting løsner når man vet hvor mye jobb det har vært å få til noe. Ble nesten mer glad første gang Qaran grep rundt en apportbukk enn da Kuling klarte en hel konkurranselik apportøvelse ? 

Ja, det viktigste er å kose seg sammen ?

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Har gått helt fint med tispen min, ho spiste andre dagen mer normalt og nå spiser ho som før igjen. Ho går veldig bra også er veldig aktiv nå både før også etter fjernet stingene så tror det er temmelig individuelt det der egentlig fra hund til hund. Tispen min har endelig lagt på seg mer igjen også etter operasjonen da ho gikk ned i vekt før operasjonen ettersom tilstanden så det begynner bli veldig bra 😊
    • Har nylig vært gjennom det samme med min tispe på snart 9 år. Hun var for det meste i sengen sin den første uken, så vi gå henne våtfor og vann ved sengen (hun nektet å spise tørrfor, så hun fikk vårfor i ca 10 dager). hun beveget seg litt mer etter 7 dager, men ble ikke seg selv før stingene ble tatt av
    • Dette avhenger nok en del av individ, men jeg tenker nå at både puddel og bichon-rasene er gode alternativer. Jeg mistenker at puddel generelt er mindre sære enn bichon, men de har også sine særegenheter. Jeg vil anbefale dere å dra på utstilling eller rasetreff for de ulike rasene og møte ulike individer og oppdrettere og eiere av alternativene, så får dere litt mer følelse med hvordan de er. En del av de små terrierrasene kan også være allergivennlig. De er strihåret og må nappes. Men de kan også være en del striere, ha mye jaktlyst og krever mer aktivitet.
    • Det kan være verdt å prøve ut ulike fôrtyper, men også gi lakseolje som tilskudd. Hvis hunden allerede er sensitiv så kanskje prøve ut sensitiv-fôr fra noen merker? RC er stort og kommersielt, og er nok helt greit fôr. Selv brukte jeg svenske Robur kombinert med Vom de siste årene og var veldig fornøyd med det. Acana og Orijen er populære merker som er ganske bra. 
    • Hei! Jeg har en Engelsk Toy Terrier gutt på litt over 4år. Han mister nesten all pels på vinteren for så å bli litt bedre på sommeren. Har pels på hodet og labber og litt på ryggen. Men han er så å si nakenhund nå. Pratet med ei som hadde samme problemet med sin Dvergpincher. Men så var det ei venninne av hu som passet hunden i en måneds tid. Og hun hadde visst byttet ut fôret og hunden hadde plutselig fått fin pels over hele. Hun husket ikke hvilket fôr det var, men hun trodde det ble solgt på butikken. Jeg bruker Royal Canin Small Dogs. Og det hadde hun og brukt, men hun synes ikke det var et bra fôr... Har en gutt til som har helt fin pels. De spiser de samme tingene. Ingen av de tåler noe med and i, de blir skikkelig dårlige i magen av det. Lurer på om det er noen andre som har hatt samme problem med sin hund og funnet en løsning?  Det skal sies at han er veldig følsom til vaskemiddelet vi bruker når klærne hans vaskes så vi bruker Nautral for det er det mildeste jeg har funnet.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...