Gå til innhold
Hundesonen.no

Er jeg for streng?


jeanette-k

Recommended Posts

Hunden min er ganske ulydig, det har kanskje med at jeg aldri trente ham da jeg var yngre. Jeg fikk han da jeg var 9 (fikk da fulle ansvart for trening, jeg hadde aldi hatt en hund før :D ), trente ham dermed ikke.. Har prøv å gjort det nå senere, det er veldi vanskli siden han har lagt inn så mange uvaner. Han hører ikke etter visst jeg ikke er streng eller tar nedi ham, kan forresten ikke noe særlig om andre måter å trene på. Jeg legger merke til at han krymper seg når jeg kjefter, eller når han merker jeg blir sint. Jeg tror faktisk det med at jeg tok nedi ham har forverret ham, han var blitt mishandlet før jeg fikk ham, så kanskje jeg bare har forverret det og ikkje gjordt det riktigt. Jeg har sluttet med å ta nedi ham nå, men kjefter fortsatt endel (har lyst å slutte med det, men vet ikke om noen annen måte jeg kan kontrolere ham på), noen som kan gi meg noen tips om hvordan jeg skal teren på en berdre måte? Burde jeg kanskje ta ham med på et kurs? Har veldi lyst på en hund til, men jeg vil fortsatt hjelpe den hunden jeg har (han begynner å dra litt på årene nå.. han er snart 8 år), så plis kom med forslag.. :lol:

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Ja, jeg syns du skal gå på kurs med han. Kurs er ikke først og fremst for at hunden skal lære, men for at eieren skal lære.. Og når du lurer på om du behandler han feil, og at du tar han for hardt, så trenger du et kurs selv om hunden din er åtte år, syns jeg..

Jeg foreslår et kurs med vinkling på belønning fremfor straff, hunden din trenger ikke å få beskjed om hva den ikke skal gjøre, den trenger å få lære hva du vil den skal gjøre.. Og om han har blitt mishandlet før, syns jeg det er ufint at du kjefter på han om han ikke veit hva du egentlig forventer at han skal gjøre..

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Høres ut som et kurs ville være fornuftig ja. Du lærer sikkert også noe du selv kan ta med deg til din neste hund. Anbefaler likevel at du tar med den på valpekurs.

Du kan sikkert låne noen bøker på biblioteket, dette kan du spørre om når du drar på kurs.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg synes du bør vurdere å starte med klikketrening med han. Mange som opplever gode resultater med det, og det beste er at du ikke legger en hånd på bikkja, kan være bra for din hund siden siden hunden din har vært misshandlet. Og ta han gjerne med på kurs.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

  • 1 year later...

En hund tenker ikke på samme måte som oss.

De forstår ikke hva de har gjort gale om ikke du rettesetter de i det sekundet de gjør den gale handlingen.

Det er derfor meget viktig å væretilstede akkurat når det skjer, det nytter ikke å komme i ettertid å rettesette hunden.

Lydavledning er en metode som fungerer meget bra, men på den andre siden er det vanskalig å gi deg noen konkrete råd uten å hvite akkurat hva som er problemet.

Det å fysisk straffe en hind er aldri akseptabelt.

siden du ikke har noen erfaring med hunder er nok mitt beste råd til deg å melde deg på dresurkurs.

Lykke til.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Som Tine sier, så er denne tråden frykteli gammel. Jeg sluttet med min måte å trene på og slikt. Men desverre vart hunden min barre verre og verre, seprasjonsangsten tok over alt og han slet mye med stress relatert angst i tillegg. Det var ikke mye jeg kunne gjøre med det, siden det var mine foreldre han vart totalt avhengig av. Så derfor vart han avlivet 13 mars i fjor. Og jag har fått en ny hund nå som det går mye bedre med, og jeg tenker ikke å vende tilbake til gamle vaner :) Bare sånn at folk vet hva som har skjedd..

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Det er masse ekle planter der ute. I områder med f.eks. borree (urt), hundegress eller boress (også gress) er det høyst sannsynlig noe plantemateriale som sitter fast i svelget. De nevnte gressartene har blader som kan forårsake skader, men det finnes mange flere gressarter som har frø med mothaker fra *******. 
    • Det kan være at strået har forårsaket et sår eller noe som holder på å gro. Hvis du er usikker, ta en telefon til dyrlegen og hør hva de sier. Jeg ville sett det an et par dager til om hunden ikke er plaget ellers.
    • For ca 3 dager siden startet hunden min å nyse noe voldsomt. Plutselig kom det masse neseblod, og mens jeg hastekjørte til vetrinæren kom det plutselig et gress-strå ut av nesa hans… Dro det forsiktig ut, og da stanset både blødning og nysing og lillemann var like kvikk og glad som ellers!  Bare snu bilen å komme seg hjem…  De siste to dagene har han gått rundt å «harket» innimellom. Det virker som om han har noe ubehag i halsen. Ser ingen gress eller noe annet som sitter bak i svelget… Såå kan det være ubehag fra strået som kom ut av nesa?  Eller bør jeg ta han til vetrinær og få sjekket? Føler meg som en hysterisk hundeeier her jeg sitter, så hvor lenge skal jeg se an «harking» før jeg ringer dyrelege?🤣 Han har ingen problemer med pust, og harkingen kommer hvis han blir litt gira 
    • Ede er bra i magen igjen, etter en lang periode på kost bedre egnet for gris enn en hund. He doesn't seem to mind ^^ Jeg uttalte nylig at det som en periode har tedd seg som Sir Edeward nå har begynt gjenoppta mange uvaner han hadde som yngre. Kampen om kjøkkenbenken, motvilje mot utgangsstlling, vil ikke slippe leker på kommando. Han har begynt te seg valpete igjen, på alle måter.  When Dickhead Awakes var en boktittel jeg lekte med da jeg planla hundeholdet. Selv om han fortsatt sitter og tisser som en jente og spiser som en toåring, så blir nok de neste sidene i denne dagboken hetende nettopp det.
    • Labrador Golden  Toller?  Det jeg gjorde når e skulle velge rase var å møte opp på treninger/konkurranse jeg synes var spennende og snakke med eiere og observere rasene e likte. Da får en bedre feeling for hvordan rasene er, hvis man møter flere individ av samme rasen. Mitt forslag -lykke til!  
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...