Gå til innhold
Hundesonen.no

Hvor ofte tisser en 11 uker gammel valp?


Recommended Posts

Skrevet

Jeg vet jo at valper tisser, ofte, men jeg lurer på om hun tisser for ofte? 

I dag har hun på 12 timer tisset 18 ganger. I løpet av disse 12 timene har hun sovet i alle fall 4 timer, og vært i buret i bilen i en halv time. Jeg er helt uerfaren med hunder, og aner ikke hva som er vanlig, men har lest en del om at det ikke er uvanlig med uvi. Derfor lurer jeg altså på hva som er "normalt".

Rasen er finsk lapphund, hvis det er av betydning.

Skrevet

Gløttet i notatene mine, og ser ut til at yngste min tisset 10-15 ganger i døgnet da hun var 11 uker. Men om det er mye/lite/normalt for alderen vet jeg ikke, siden jeg ikke har noe å sammenlikne med. 

Skrevet (endret)
1 hour ago, frktvertimot said:

Jeg vet jo at valper tisser, ofte, men jeg lurer på om hun tisser for ofte? 

I dag har hun på 12 timer tisset 18 ganger. I løpet av disse 12 timene har hun sovet i alle fall 4 timer, og vært i buret i bilen i en halv time. Jeg er helt uerfaren med hunder, og aner ikke hva som er vanlig, men har lest en del om at det ikke er uvanlig med uvi. Derfor lurer jeg altså på hva som er "normalt".

Rasen er finsk lapphund, hvis det er av betydning.

Måå hun tisse eller tisser hun bare fordi dere er ute likevel? Drikker hun mye vann?

Jeg vil kanskje si at flere ganger pr time i snitt når hunden har sovet en del av de timene også, ikke er normalen under normale omstendigheter, men det skal ikke så mye til da. Om de leker mye og derfor drikker mye feks så tisser de mye og. En tidligere valp måtte jeg ut med hvert 10-15 min når hun var våken og holdt på å leke seg for da var hun også ofte i vannskåla og fylte opp med vann. Hun kom ikke til meg før hun var 15 uker så hun var enda eldre enn din. 

Men uvi gjelder jo hele tiden. Om valpen kan sove timesvis i strekk eller holde seg hele natten feks så er det antagelig ikke det.

Edit. Men det er jo igrunn ingen fasit altså. Det meste er normalt. Ifht uvi så er vell det beste å se etter endringer. Om hunden har vært flink til å holde seg, men så blir dårligere til det uten noen åpenbar grunn(som feks mye drikking), eller om den virker å ha noe ubehag ved tissing, evt endret allmenntilstand. Og om evt økt tissefrekvens også gjelder når hunden sover, både på natt og ellers.

Endret av Malamuten
Skrevet

Ang. UVI så er det ofte ganske enkelt å oppdage - dels så småtisser de enormt, men da i bittesmå mengder (avbryter nok tissingen fordi det kanskje svir), og dels så lukter det hel karakteristisk skikkelig ammoniakk. Vanlig valpetiss lukter ikke stort, men hvis det skikkelig stinker ville jeg tatt en vet. tur, ja.

Ellers så pleier jeg å si at en såpass ung valp ofte tisser minst en gang pr time i våken tilstand (kan dog holde seg lenger når de sover).

:-)

Skrevet

Synes det høres litt mye ut i forhold til de to valpene jeg har hatt, men det er lite å sammenlignde med da. Min tisset mye, og fikk påvist vaginitt ved 12 ukers vaksine.

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


×
×
  • Opprett ny...