Gå til innhold
Hundesonen.no

Hund som spiser alt mulig!


MissB
 Share

Recommended Posts

Hei?

Har en hund på 6 måneder som spiser alt hun kommer over når vi er ute på tur.. Jeg har prøvd å lære henne kommandoen «slipp» , og belønnet med gobit og ros om hun slipper. Dette funker av og til , men stort sett kjapper hun seg til å svelge det før jeg får henne til å slippe .. som i dag, gikk en stor fuglefjær ned på høykant.. tidligere har hun svelget «sov i ro» , grus, blader, pinner o.l. Redd det går skikkelig galt snart.. Noen gode tips til å få henne til å slutte med dette..? 

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Om det er ille og du er redd det skal gå galt så kan det være en ide å vurdere munnkurv så hunden kan fortsette å få frihet, men ikke få til å spise i seg noe farlig. Iallefall i en periode mens dere får trent. Du finner ikke noe hunden liker enda bedre enn de godbitene du bruker nå? Bedre godbiter eller kanskje lek istedet? Det handler nok om å finne noe som hunden har mer lyst på enn det andre den finner, og det er ikke nødvendigvis så lett. Litt avhengig av hvordan hunden er skrudd sammen og hva for noe spennende den finner. 

Evt kan det være verdt å se på om det kan finnes noen underliggende årsak til at hunden spiser på alt mulig, spesielt når det inbefatter grus osv. Er den stressa? Kan den ha mageplager den prøver å døyve? Mangler den noe som kanskje gir den noen rare cravings? Hjelper det om du er litt mer interaktiv med hunden gjennom turen? som avledning og forhåpentligvis også for å bygge en enda bedre relasjon og forventning til deg kontra andre ting.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

7 timer siden, Malamuten skrev:

Om det er ille og du er redd det skal gå galt så kan det være en ide å vurdere munnkurv så hunden kan fortsette å få frihet, men ikke få til å spise i seg noe farlig. Iallefall i en periode mens dere får trent. Du finner ikke noe hunden liker enda bedre enn de godbitene du bruker nå? Bedre godbiter eller kanskje lek istedet? Det handler nok om å finne noe som hunden har mer lyst på enn det andre den finner, og det er ikke nødvendigvis så lett. Litt avhengig av hvordan hunden er skrudd sammen og hva for noe spennende den finner. 

Evt kan det være verdt å se på om det kan finnes noen underliggende årsak til at hunden spiser på alt mulig, spesielt når det inbefatter grus osv. Er den stressa? Kan den ha mageplager den prøver å døyve? Mangler den noe som kanskje gir den noen rare cravings? Hjelper det om du er litt mer interaktiv med hunden gjennom turen? som avledning og forhåpentligvis også for å bygge en enda bedre relasjon og forventning til deg kontra andre ting.

Hei! Og tusen takk for svar?

Det har fungert veldig fint med gobiter til andre kommandoer som sitt, ligg, bli osv. Hun lærer utrolig fort. Er et par ting som ikke slipper helt ennå, som å glupske i seg alt mulig rart , og bjeffe , dra etter biler. Men jeg tenker du har et poeng i å friste henne med noe nytt. 

Mat er det hun setter høyest , men å finne noe hun liker bedre enn de vanlige godbitene er verdt et forsøk . Vi trener en del inne også , slipp leken på kommando. Det går fint . 

Er dette i grøfte kantene hun er veldig opptatt av.  

Ellers har hun fin mage, er blid og fornøyd og får masse oppmerksomhet, samt hjernetrim, og mosjon. 

 

 

Endret av MissB
Sendte før jeg var ferdig ?
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Ja - det har nok vært lite struktur på tilværelsen på landet.  Han er svært lite interessert i lek. Har prøvd diverse leker, biteleker og dra-leker - men han skjønner ikke poenget. Apportering er også null interessant. Har tydeligvis ikke vært aktivisert med dette tidligere. Oppdaget i går kveld at jeg kan fremprovosere "krypingen" hans også hvis jeg bare står og jogger på stedet innendørs. Så det er noe med hoppingen/løpe-bevegelsen som gjør han redd eller usikker. Har ikke forsøkt med ball - men har noen tennisballer liggende - så skal prøve ut neste gang vi går ut. Hva angår turområder - så varierer jeg turene i helgene - da er det tid å kjøre til ulike steder  - mens i hverdagen blir det nok ofte litt de samme stiene siden jeg bor i skogkanten.   
    • Fordommene mine sier "vokst opp på landet uten mye rammer eller struktur, og heller ikke mye sosialisering og miljøtrening". Det trenger ikke å være riktig, men hvis det er tilfelle kan det ta ganske lang tid å venne seg til et nytt sted, nye folk og nye rutiner. Jeg ville startet med en fysioterapeut for å utelukke muskulære problemer, og så bare gitt det tid. En måned er ikke lenge å omstille seg på for en voksen hund. Prøv heller å aktivisere med lydighetsøvelser, triks, lek og søk. Hva skjer hvis du har ham løs og bare går? Går dere på samme sted, har du evt. mulighet til å prøve ulike områder? Ikke ofte jeg anbefaler ballkasting, men hvordan er han der?  
    • Han er en omplasseringshund som jeg tok over for en måned siden. Har tidligere bodd hos oppdretter på landet - hvor han har løpt i timesvis rundt i fjellene og på heiene. Det er ikke det fysiske det står på. Problemet nå er at jeg ikke får gitt han det han egentlig trenger. Jeg er selv ute og løper mye - og skulle gjerne hatt ham med. Men med en gang jeg begynner å løpe begynner han å "krype" og legger seg nesten umiddelbart ned.  Det er som om han blir redd når min fart blir stor...Eller at frekvensen på skrittene mine blir høyere enn vanlig gange. Har prøvd både med sele og ha han løs.  Ingen forskjell.  Har også prøvd å sette han i hanefot med en annen hund for å skape tryggere ramme og kanskje mer motivasjon - men ingen forskjell. Må være eneste engelske setter i Norge som ikke liker å løpe.... 😆
    • Yoshi fylte 3 år den 31. august og har begynt å bli voksen selv i hode. Siden sist har vi: Deltatt i og vunnet endel blåbær, til og med 2 cuper. Også plassert seg i åpen hopp. Kommet igjennom mer enn en offisiel hopp bane, og faktisk kommet på en 3. plass. Konkurrert hos søta bror, de hadde vist merkelig slalåm så Yoshi skjønte ikke hvordan den skulle passeres 😆 Vært på japaner spesialen og fått exc og ck (mye bedre en den gule i fjor). Begynt surfetrening
    • Er det tatt røntgenbilder? Er dette et nytt problem, har det oppstått plutselig, eller gradvis? Hvor mye tur får han til daglig? Hvor langt/lenge går dere? Går dere på samme sted hver dag, eller ulike steder?  Bruker dere alltid sele?  Det er slett ingen selvfølge at det ikke er noe fysisk galt selv om veterinær ikke finner noe. Jeg ville vurdert å få en hundefysio til å undersøke grundig.  Ellers avhenger det veldig av svarene på spørsmålene over. Det kan ha med ubehagelige opplevelser å gjøre, det kan være utstyret du bruker, det kan være fysisk ubehag eller noe i området han reagerer på. 
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...