Gå til innhold
Hundesonen.no

søke opp gjestand.


MarieR

Recommended Posts

Skrevet

prøvde å få ask til å søke opp hansken min i dag. lot han lukte på den, og begravde den under litt snø, mens han så på, så gikk jeg tilbake til han, lot han snuse på den andre hansken, og sa søk hansken. de gagene jeg har gjort dette med ball eller tauleken, har det gtt helt fint, men nå fattet han ikke poenget, gikk rundt overalt og snuste, enda han viste hvor den var. :)

hva gjorde jeg feil? noen tips? :P

Skrevet

Hm, hm.. Kanskje du kan prøve å kaste hansken i riktig vindretning så han får teften av den på overvær. Dvs du kaster den mot vindretning. Eller gå litt tilbake i trening med hanske. Mist den på stien - gå et stykke og så send hunden ut for å lete den opp. Viktig å belønne bra for dette. Første gang når den er synlig og hvis dette funker så mist den neste gang og rund en sving eller til den er usynlig - send hunden ut. Deretter øker du kriteriene for hvor vanskelig det skal være...

Jeg tenker at hvis hunden ikke vil finne hansken men finner andre ting glatt så kan det være noe med hvilke forsterkning hunden får for å finne akkurat den tingen. Siden din hund flott finner ball og tau - hvorfor ikke bruke dette som belønning når han finner hanske?

Og hunden går og snuser og vet hvor hansken er - men han vet nok ikke helt hva han skal gjøre. Har du fått inn et bra lete/finne-kommando? Foreslår at du får inn det - finn et ord du vil bruke hver gang du vil hunden skal lete opp noe og bruk dette på mange forskjellige ting.

Skrevet

Men hvordan lærer man dem en lete-kommando, egentlig? Jeg bruker "søk" til å søke etter godbit, og har såvidt prøvd å bruke det for å finne kongen også.

Er det slik man gjør?

Skrevet

Ja det er sånn du gjør det :thumbs: Bare finn en kommando som passer dere og hver gang hunden skal søke eller finne noe så sier du denne kommando. Jeg bruker også en armbevegelse som viser retning mot målet når hun skal søke..

Skrevet

Ja det er sånn du gjør det :thumbs: Bare finn en kommando som passer dere og hver gang hunden skal søke eller finne noe så sier du denne kommando. Jeg bruker også en armbevegelse som viser retning mot målet når hun skal søke..

Men går det automatikk i at de da forstår at de skal finne helt andre ting enn vanlige belønninger (godbit/kong), altså?

Hvordan lærer jeg ham da å ta med tingen inn til meg..?

Skrevet

Ja det er sånn du gjør det :thumbs: Bare finn en kommando som passer dere og hver gang hunden skal søke eller finne noe så sier du denne kommando. Jeg bruker også en armbevegelse som viser retning mot målet når hun skal søke..

samme her :lol: takk for svar, skal prøve det ut i morgen :)

Skrevet
Men går det automatikk i at de da forstår at de skal finne helt andre ting enn vanlige belønninger (godbit/kong), altså?

Hvordan lærer jeg ham da å ta med tingen inn til meg..?

Du må trene på at hunden skal finne forskjellige ting. Jeg trener litt forskjellig. F.eks. ber jeg hunden finne sokker, tøfler, kong, ball el.l. som ligger i huset. Da setter jeg ordet på det: Finne sokk og så får hun belønning når hun kommer tilbake med det rette. Når jeg legger ut et godbitsøk i hagen så sender jeg henne ut med bare ordet Finne. Det samme hvis jeg legger ut leker eller ting i skogen når vi går på tur. Jeg tror det er smart å trene Finn-lek i mange forskjellige settinger og med mange forskjellige ting. Da lærer de at de skal søke etter en eller annen gjenstand. Jeg trener finne-lek og litt spor/lukt hver eneste dag. Kjempemorsomt og flott øvelser for hunden. F.eks. når jeg kommer hjem fra jobb så spurter hun og henter tøflene mine :) Og når jeg skal putte sokker i vaskemaskinen så henter hun de på badet og legger de flott foran vaskemaskinen. Hun er en mester i å bære sko og sokker rundt i huset og er skoene borte når vi skal ut på tur så må hun finne de. Så gjemmer jeg en godbit ett eller annet sted i huset som hun må finne. Kjempestas.

I starten da jeg skulle lære inn hunden å komme tilbake med gjenstanden var det litt vasnskelig for hun tok gjenstanden og løp bort med den. Jeg brukte en ball med snor i som er lettere å få tak i enn bare en ball. Så tilbød jeg henne en godbit og så slapp hun leken. Etter noen ganger så kom hun bort til meg for hun hadde fattet pointet. Og hun får alltid belønning for å komme til meg med leken. Hvis du leker med ball m/tau så kan du også stå - etter en stund lek - stå helt stille til hunden slipper av seg selv. Så fort den slipper kaster du ut ballen igjen og ny lek er på gang - det er super belønning.

Skrevet

Takk, Cirkamor. ;)

Men det som er problemet vårt, er at han ikke skjønner at han skal finne noe - og ihvertfall ikke hva. Når vi er ute og jeg hiver kongen og sier "søk", går det greit - men jeg ser ikke helt for meg at han klarer å fatte poenget i andre sammenhenger av den grunn.

Jeg kan jo ikke forvente at han skal gå og hente hanskene mine hvis jeg sier "søk hanske"? Han aner jo ikke hva det er?

Skrevet

Nei det er riktig.. hunden din vet ikke forskjell på hanske og kong men det spiller egentlig ingen rolle. Det du vil er at den skal lete opp en ting og komme tilbake til deg med den. Uansett hva det er. Hver gang hunden din finner noe den tar med seg og kommer til deg med gir du den en belønning for det. Ikke tenk på hva tingen heter i første omgang bare belønn uansett hva den kommer med. Navn på tingen setter du på etter at hunden skjønner et finne-ord men det er jo bare hvis du har flere forskjellige ting lagt utover og du vil at den skal komme med akkurat det du ber den om.

Gjør det enkelt i starten.. Hunden din leter opp kong. Hva med å gå ut på en plass - bind hunden (men hunden ser deg) - legg ut kong - gå tilbake til hunden - hold igjen hund i halsbånden - når den snuser mot kong sier du SØK samtidig som du viser retning med hånden. Om hunden din virkelig liker kongen spoler den i 100 mot den. Neste gang gjør du det samme men med noe annet; en hanske eller ett eller annet. Vedder på at hunden din spoler like raskt nå får å få akkurat den tingen som ligger der ute på plassen.

Du må starte enkelt og så avansere gradvis - blir det for vanskelig for hunden eller belønning er for dårlig så gidder de ikke lenger.. Men hvis kongen er så super hvorfor ikke bruke den som belønning når hunden din finner andre ting?

Og hvis hunden din skjønner at den skal finne kong så skjønner den det i andre settinger også tror jeg. Mulig du gjør det litt for vanskelig for den? Sett deg ned og tenk gjennom hvordan dere trener og hva du gjør. Mulig du kan endre bare litt på det du gjør for at ting skal løsne?

Skrevet

Hei igjen. ;)

Nå søker han faktisk opp kongen på kommando "søk" - det er noe nytt. Kjempegøy.

Så jeg skal begynne å legge noe annet sammen med kongen, og se hva han gjør. Problemet ellers er at han aldri går og henter ting av seg selv, så jeg får ikke belønnet denne atferden med mindre jeg trener spesifikt på det.

Men det går jo an å gjøre.

Moro med fremgang. ;)

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Jeg har noen til å passe inni,men ikke noe fast. Jeg jobber skift, og hunden har noen å være med når jeg jobber natt. Han har også noen å være med litt på kvelden når jeg jobber ettermiddag. Det er de dagene jeg jobber dag som er problemet. Det er ikke sånn at jeg ikke har tenkt på at det er ansvar med hund. Men jo, jeg trodde han var klar for å være alene nå.. Oppdretter sa valpene klarte det greit etter ca 12 uker...med trening så klart. Mulig jeg ikke har trent godt nok..har jo aldri dratt lenge fra han. 
    • Takk for et veldig fint og beroligende svar. Det betyr mye å høre det fra noen som har litt erfaring med hvordan oppdrettere tenker. Diva er akkurat sånn du beskriver en trygg voksenhund. Vi har aldri hatt problemer med henne ingen utagering, ingen aggresjon, ingen ressursforsvar eller noe som helst i den retningen. Hun er en hund som alltid har vært stabil rundt både folk og andre hunder, og hun har vokst opp med små hunder rundt seg helt siden hun var valp selv. Hun er typen som går mellom hvis to hunder bråker, men uten å lage noe drama ut av det. Bare rolig og tydelig. I tillegg er hun vant til et veldig rolig og forutsigbart hjemmemiljø, siden det alltid er noen hjemme på grunn av hjemmekontor. Hun får masse nærhet, rutiner og trygghet, og det smitter veldig over på hvordan hun oppfører seg. Det er nok mest meg som syns det er litt skummelt å bli dømt før folk faktisk har møtt henne. Jeg vet jo at hun er en fantastisk hund, men man hører så mye forskjellig, og jeg vil ikke at noen skal misforstå situasjonen. Jeg kommer til å fortelle oppdretteren om Diva når vi vet at sjansen er større for at vi faktisk får valpen, så det ikke blir unødvendig stress eller misforståelser. Men det du skriver roer meg veldig. Det er godt å høre at en trygg voksenhund som Diva faktisk kan være et pluss, og ikke noe negativt.
    • Det du beskriver er dessverre ganske vanlig hos valper i den alderen, og det betyr ikke at du har gjort noe feil. Noen valper takler alenetrening helt fint, mens andre trenger mye lengre tid enn det «boka» legger opp til. Det viktigste nå er å unngå at han får panikk hver gang du går, for det kan gjøre treningen tyngre for dere begge. Når en valp hyler sammenhengende i 30 minutter, så er det et tegn på at han ikke er klar for det nivået av alenetid ennå. Det handler ikke om stahet, men om at han blir oppriktig stresset. Da er det lurt å gå noen steg tilbake i treningen og gjøre det lettere for ham. Noen ting som ofte hjelper: •     Start helt på nytt med bittesmå steg, og hold deg på det nivået han faktisk mestrer. Det kan være 5 sekunder, 10 sekunder, 30 sekunder – det er helt greit. Det viktigste er at han opplever at du alltid kommer tilbake før han får panikk. •     Unngå bur akkurat nå, siden du allerede ser at det gjør ham mer stresset. Det er ikke alle valper som finner ro der. •     Gi ham et mindre område, men ikke bur. Et valperom, grind eller et avgrenset område kan gjøre det lettere for ham å finne ro. •     Tren på ro før du går. Mange valper blir mer stresset hvis det skjer mye aktivitet rett før du forlater leiligheten. •     Gå ut og inn mange ganger uten at det betyr noe. Ta på sko, gå ut, kom inn igjen. Gjenta til det blir kjedelig for ham. •     Bruk lyder som gjør at han ikke føler seg helt alene. Radio, hvit støy eller en vifte kan hjelpe noen valper. Når det gjelder jobbsituasjonen: Det er helt forståelig at du må på jobb, men valper på 15 uker klarer som regel ikke å være alene i lange perioder uten at det går utover tryggheten deres. Hvis det finnes noen muligheter for midlertidig hjelp nabo, familie, hundepasser et par timer, eller en venn som kan stikke innom, så kan det gjøre en enorm forskjell mens dere trener. Du gjør så godt du kan, og det er tydelig at du prøver å gjøre dette riktig. Det viktigste nå er å ta det i hans tempo og unngå at han får panikkopplevelser som setter dere tilbake. Det blir bedre, men noen valper trenger litt mer tid og litt mer støtte i starten. eller så vil du oppleve med at du vil få en hund som er stresset og kan bli `farlig` når han blir stor. om du har skaffet deg valp og ikke viste at valpen ikke kan være alene, så kanskje tenke på å sette den bort til noen som kan ta seg av den til den har blitt større. veit mange kan få det til og funke. men fleste hunder som vokser opp med å være alenen så mange timer av dagen sliter ofte med stress og sånnt ting.  det er ikke enkelt men noen ganger må man tenke på dyre og ikke seg selv, så kan være lurt å kanskje finne noen. se eter barnevakt eller hundebarnehage. for å sette en liten valp så lenge alene er ikke bra for han. jeg håper du finner ut av det og at han slipper unna å bli en nærvøs hund som voksen. ikke ment vondt eller sårende 
    • Det er jo nettopp det jeg sier, at de færreste har mulighet til å være hjemme fra jobb i 6 mnd. Hvis du leser litt rundt på forumet her vil du se ulike løsninger. Noen har med hunden i bil og lufter i pausene. Såklart uaktuelt i denne kulden. Noen har venner, naboer eller familie som passer halv dag eller stikker innom og lufter. Noen har hjemmekontor eller kan ta med hund på jobb. Når man er flere i familien har man kanskje mulighet for å tilpasse slik at noen starter sent på jobb, andre tidlig, og/eller har barn som kommer hjem fra skolen og lufter hund. Det er mange løsninger. Men det er ikke naturlig å forvente at den 4 mnd gammel valp skal kunne være alene hjemme en hel arbeidsdag. Om du ikke har mulighet for å tilrettelegge dette er det stor fare for at hunden utvikler separasjonsangst og ikke kan være alene i det hele tatt. Det er 20 år siden jeg fikk min første  hund, jeg har vært aktiv i hundesport og ulike hundemiljøer, og alle som har skaffet seg valp har planer og løsninger for dette. Som du også vil finne på forumet her vil alle som spør bli anbefalt å ha en plan og ikke forvente at en valp kan være alene hjemme en hel arbeidsdag.  Og så kan du jo se på finn.no hvor mange unghunder som omplasseres fordi de ikke "får tiden til å gå opp". Det er mange av disse "normale menneskene" som ikke har hatt en god plan for alenetreningen når de har skaffet seg hund.
    • Ja, jeg går gode turer først, og aktiviserer han. Gir han kong eller tyggebein når jeg går. Prøvd å lage en god rutine hjemme.  Men at du sier jeg skal levere hunden tilbake fordi jeg må på jobb, det blir for dumt! Han er 4 mndr, og ytterst få mennesker har mulighet til å være så lenge hjemme.  Rart så mange bikkjer klarer seg greit i hverdagen egentlig,  mtp at alle må være hjemme minimum 6 mndr(noe ganske få har vært..)  Og ikke alle har mulighet for å dra hjem fra jobb i lunsjen, eller ha bikkja med på jobb.. Hvor er dere normale mennesker med hund henn? Er dere ikke på forumer kanskje? Er dere jeg gjerne ville hørt fra..
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...