Gå til innhold
Hundesonen.no

Hund og kattunge?


Djervekvinnen

Recommended Posts

Skrevet

Jeg lurer på om det går an å få en kattunge i hus når du har en hund fra før? Altså når hunden ikke har noe erfaring med katt fra før? Må hunden tilvennes katt FØR man får kattunge da, eller er det fare for at hunden spiser opp den lille kattungen?? :P

Hera reagerer med jaktinstinkt når hun ser katter ute.. Hun har luktet på en kattunge i sommer og da dyttet hun nesen hardt i kattungen og begynte å lage masse lyder og og bjeffet.

Skrevet

TROR NOK DET IKKE GJØR NOE SÅ LENGE DET ER EN KATTUNGE :) HERA VILLE NOK TATT VARE PÅ DEN SOM EN MOR ;) MEN KOM TIL KIEFHER NÅR HUN HAR LØPETID SÅ SLIPPER DU KATTUNGER, BEDRE MED DOBBISUNGA :P

Skrevet

*ler* ja og så sender jeg alle til deg etterpå.. Tror nok ikke det blir noen bibier på ho selv hvor mye hun og kiefher har lyst! ;):)

neida tilbake til emnet. Vet ikke helt om hun skjønner hva det er.. Om hun kan risikere å skade den.. Hun er jo ganske stor og voldsom. :unsure:

Skrevet

Jeg tror hunder/katter ja hvilken som helst dyr vet at de er bare unger, Kiefher har vært sammen med mange valper fra de hva bittesmå, å han prøver nu å vær forsiktig med de,,hele hodet deres i kjeften hans..eneste er når han jumpet rundt med de at de kunne komme underst. Men da var det et pip så hva han borte fra de :)

Skrevet

Ja burde ikke hunder forstå når dyr er mye mindre og svakere? Kan ikke tro at de skal hoppe på kattungen og leke med den sånn at den skader seg :) .... Men derfor jeg spør her, siden jeg ikke har noe erfaring med det.

Skrevet

Hun vil nok leke ja, men veldig forsiktig. Hva er problemet..katter er jo gratis, går det ikke med den første så er det jo bare å få en ny :P tren tren tren,,drep drep drep :) tulla bare ;)

Skrevet

Hei.. katt er bra.

men vær litt fosiktig til katten er voksen, da er det hunden som bør være forsiktig.

selv med santo i hus går dette bare bra.

han ælsker og leke med den ene monsen min. de er beste venner.

monsen går tur til bodøsjøen sammen med oss å det er det morsomste han veit.

he he går santo sammen med katt tror jeg hera som er tispe fixser biffen.

Skrevet
:) Da vi fikk Rufus pus hadde jeg ei sheltietispe. Ikke så stor altså. men det gikk helt fint. Og når sheltietispa døde som en gammel dame sørget pus så fælt at jeg visste ikke hva jeg skulle gjøre.
Skrevet

Troya er gal etter katter, kattunger og.. Og da mener jeg ikke på en særlig vennlig måte..

Vil du ha kattunge bør du nok passe godt på den første tiden og venne Hera til den. Hvis hun ha sterkt jaktinnstinkt vil jeg tenke meg om to ganger før jeg hadde anskaffet en...

Er veldig glad i katter selv, men klarer ikke helt å se for meg Troya og en liten pus i sofaen.. sammen...

Skrevet

Takk for svar.. Men tror du at det rett og slett er fare for liv og helse? jeg ser for meg at jeg ikke kunne latt de være alene sammen 1 sekund jeg.. :unsure: kanskje jeg skulle lånt meg en kattunge og sjekke ut reaksjonene først..

Skrevet

Tror ikke det blir noe problem. Har selv både katt og hund, og har fått kattunge når hunden var voksen. Mine hunder jager katter ute, men ikke den katten som hører flokken til.

Skrevet

cobra kom inn i huset som kattunge lenge etter at ask kom, og det gikk bra. lot dem være samme og bli kjent mens vi fulgte med, ask ville, og vil i dag også gjerne leke med cobra, og kjenner visst ikke heelt in egen styrke, men en katt setter en hund på plass rimelig kjapt, og om katten har vært med hunden før, går den ikke til skikkelig angrep med mindre hunden blir skikkelig plagsom. cobra klorer etter ask, skyter rygg, freser å blåser seg opp til dobbel størrelse. men det er også det eneste. Cobra har fulgt meg og ask på tur mange ganger.

så en hund trenger ikke å venne seg til kattunger før en eventuelt kommer i hus. :)

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • 🐾 Hva du kan gjøre nå 1. Start helt på nytt i bittesmå steg Gå ut av rommet i 1–5 sekunder, kom tilbake før valpen rekker å pipe. Øk tiden sakte. Målet er at valpen aldri kommer over terskelen sin. 2. Tren “alene, men ikke alene” La valpen være bak en grind, i et annet rom, eller på en seng litt unna mens hun fortsatt er hjemme. Dette bygger trygghet uten at valpen føler seg forlatt. 3. Lag et fast “nå skjer det ingenting”-rituale Rolig stemning, tyggeleke, litt kos → så legger hun fra seg valpen og gjør noe annet i huset. Rutiner skaper trygghet. 🧠 IQ-leker som passer for 15 uker •     Snusematte (super for å roe ned og gi mestring) •     Kong med litt valpevennlig fyll (f.eks. våtfôr eller litt leverpostei tynnet ut) •     Enkle aktivitetsleker der valpen må dytte eller løfte en klaff •     Tyggeleker som varer litt (tygging gir ro) Poenget er ikke at leken skal “holde valpen opptatt alene”, men at den skal gi positive assosiasjoner til ro og selvstendighet. 4: du kan også `gni`deg selv inn med noe valpen din kan ligge på  for da vil han føle og lukte at du er i nærheten av deg enda du er borte. 🐶 Når valpen din piper med angan du går ut Det betyr at du har gått for fort frem. Da må man tilbake til nivået der valpen fortsatt er trygg selv om det bare er 2 sekunder. Det er ikke et nederlag, det er helt vanlig. du kan også lage en plass der som er *hjemmet* til valpen din. sånn at du øver når du går ut skal han slappe av der. men husk dette kan gå en stund, det går ann også at valpen din aldri kan være alene heller. alle hunder er forskjellige og ikke like enkel. 💛 Litt oppmuntring Valper er som små barn: noen sover gjennom natten tidlig, andre bruker litt tid. Det betyr ikke at du gjør noe feil det betyr bare at valpen din trenger litt mer støtte akkurat nå. Hvis du vil prate mer, få flere tips eller bare ha litt støtte underveis, kan du gjerne ta kontakt med meg på Instagram. nordicquietland 🐶
    • Alenetrening tar den tiden det tar, det er umulig å si noe på forhånd om hvor lang tid det tar før akkurat din valp er klar for å være alene hjemme en hel arbeidsdag. Det er individuelt. Og en oppdretter som påstår at en 12 uker gammel valp kan være alene hjemme i mange timer høres virkelig ikke seriøs ut. Det er jo en baby. En ting som i hvert fall er sikkert, er at jo mer erfaring valpen får med å føle at det er ubehagelig å være alene, jo større er sjansen for at du ender oppmed en hund med separasjonsangst.
    • Det ønsker gjerne forslag. Hundebarnehage kan jeg klare å google meg frem til selv.
    • Det høres ut som du virkelig har tenkt gjennom ansvaret, og at du gjør så godt du kan innenfor et skiftarbeidsliv som ikke alltid spiller på lag. Det er helt normalt at dagvakter blir den kinkige biten mange hundeeiere kjenner seg igjen i akkurat det. Og ja… oppdrettere kan si mye. Noen ganger stemmer det, andre ganger sier valpen ganske tydelig: “12 uker? Jeg? Alene? Nei takk, menneske prøv igjen.” Til syvende og sist er det jo du som lærer å lese din valp, og valpen som bestemmer tempoet. Det betyr ikke at du har gjort noe feil, eller at treningen din er dårlig. Det betyr bare at han er en liten fyr med egne meninger og akkurat nå sier han at han ikke er helt klar for lange økter alene. Det viktigste er at du prøver å finne løsninger, og det gjør du jo allerede. Det viser ansvar, ikke det motsatte. Hvis du vil, kan jeg hjelpe deg med forslag til hvordan du kan trene videre på en måte som passer både deg og ham. eller om jeg kan hjelpe deg å finne dyrebarnehage eller noe slikt  
    • Hvis du ikke har vært borte mer enn en time nå, og så plutselig øker til en hel arbeidsdag så er det klart at det blir problemer. Jeg vil også påstå at de færreste valper takler greit en arbeidsdag alene ved 12 uker, og synes det er ganske dårlig av en oppdretter å påstå det. Det er også litt raseavhengig, men jeg ville aldri regnet med at hunden var klar til hele dager alene hjemme ved 12 uker, uansett rase. Man henter vanligvis valpen ved 8-10 uker. Den første uken bør man være sammen med valpen og legge et trygt grunnlag, og så gradvis legge til rette for at valpen takler at man går unna, enten det bare er i et annet rom, ut og hente posten, osv. Da er det veldig individavhengig hvor fort man kan gå fram, og går man for fort fram må man ofte gå mange steg tilbake igjen. Det ER mye jobb å ha hund, og uansett hvor forberedt man er så tror jeg mange får seg en overraskelse. 
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...