Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

Hei,

 

usikker på om dette er rett plass, men vi prøver. Vi har en staffordshire bullterrier på snart tre år. Vi fikk henne halvannet år før vi fikk vår sønn. Problemet er hunden er ekstremt ubekvem når sønnen vår er i nærheten. Dette startet når han var nyfødt og gråt mye, og antagelig merket hunden at vi ble stressa og irriterte. Derfor forbinder ho nå han med at vi kan bli irriterte, og vil helst være langt unna. Klarer ikke slappe av inne når han er hjemme, og vil helst være ute selv om det er minusgrader. Hunden roer seg med en gang han legger seg, og er i storform ute. Vi vil så gjerne ha tilbake staffen vår til slik ho var før, men vi aner ikke hvordan vi skal få ho til å skjønne at vi ikke er irriterte på ho, og at sønnen vår ikke er farlig. Her mottas tips med stor takk! 

Skrevet

Nå vet jeg ikke hva dere allerede har prøvd, men her handler det jo om å endre hundens opplevelser av situasjonen fra en ubehagelig opplevelse til en positiv, eller i alle fall nøytral. Det høres ut som om hunden er engstelig. Noen ganger får dyr en etablert atferd som fortsetter selv om årsaken til atferden forsvinner. Dere kan prøve å gi hunden gode opplevelser når barnet er i nærheten, for eksempel lek og oppgaver hun liker og som gir en belønning hun verdsetter, slik at hun glemmer barnet.  Har hun favorittleker dere bruker som belønning eller i dralek/kamplek? Høres ut som hun skal opp i intensitet i nærheten av barnet, da er lek en god metode. Kanskje begynne utendørs, med barnet ute også??  Antakelig viktig at dere mentalt er glade og oppmuntrende når dere trener med barnet i nærheten. Det kan ta tid når atferden har festet seg, så vær tålmodige!  Lykke til!

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Det er slett ikke alle som får katter og hunder til å gå sammen. Hva slags hunder har du, og hvor gamle er de? Vi måtte omplassere våre katter, da de og hunden aldri kom overens. Det beste er nok om de kan se hverandre, men ikke komme fysisk bort til hverandre. En kompostgrind er ikke mye til hjelp mot ivrige hunder hvis de er større enn en chihuahua.  Jeg har ikke noe erfaring med dette etter det første forsøket for 20 år siden, så jeg har dessverre ingen gode råd, utover å overhodet ikke la de være løse sammen.
    • Jeg har tatt kompostgrind på døra men hundene bare bryter den opp så det går ikke.
    • Jeg har hunder fra før av og har skaffet meg kattunger. Jeg har hatt kattungene på eget rom. Bytta tepper sånn at de skulle lukte hverandre. Latt hundene være i bånd. Dette funka bra i 2 måneder. Nå på den 3.måneden så har alt snudd. Hundene blir ville når kattungene kommer ut. De bjeffer. Jeg tør ikke å la de gå løs. De gjorde dette først og da var de rolige. Men nå hopper de og bjeffer og er mye mere på. Hva bør jeg gjøre nå? Jeg har gått gradvis frem men kattungene er redde og det er ikke greit.  Er det lurt å ta inn kattungene på ett eget rom ennå? Eller å slippe de løs sammen med løse hunder? Redd hundene blir mere ivrig når de har på bånd på. Og at forventningene da blir skyhøye hver gang de kommer ut. Hvis de var ute og løse sammen hele tiden hadde dem da synes det er mere kjedelig? Vil at de skal godta dem.  Jeg har sikkert gjort noe galt siden folk får jo hunder og katter til å gå sammen når de tar det gradvis. Det har jeg gjort også. Hva bør jeg gjøre nå?
    • Alder opp til 12 uker: Den viktigste sosialiseringsperioden, når valpene ennå ikke har utviklet noen uttalt frykt.
    • Det viktigste rådet når du skal velge mellom disse skolene, er å legge merke til hvor intensivt timeplanen er og de metodiske nyansene i oppførselskontrollen.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...