Gå til innhold
Hundesonen.no

Har noen sett dette før? (smuldrende poter)


Shokata
 Share

Recommended Posts

En av tingene vi opplevde med allergihund var noe vi aldri helt fikk svar på.
Potene sluttet å tåle vann, og trakk på en måte til seg alt...
Og så smuldret de. Klissent, ekkelt gøgg som kunne skrapes forsiktig av.
Dermatologen (som også kontaktet Dr.B for rådføring) fant ingen annen knagg å henge det på enn allergien. 
Vi valgte bort å ta biopsi, siden hun på det tidspunktet ikke hadde pels i vekst (hårrøttene viste seg å være i dvale, så ny pels kom ikke ut, den gamle ble bare slitt ned).
Grunnen var redsel for at det ikke skulle gro igjen.
Vi behandlet med å smøre potene x antall ganger daglig, og heldigvis hjalp det. 
Men... har noen vært borti lignende? Og fått svar på hva det var?
Vet det var sopp der også i starten. Mellom tærne (det så jeg, og fikk behandlet)

15068371_10157724172730392_2943017805990232683_o.thumb.jpg.9ab9302c8d9693e57282a2bd3c4ed4b9.jpg

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Hunden min hadde noe lignende da hun hadde hatt gips på foten en stund. Tenker det var mye fuktighet som var blitt produsert inni der i løpet av perioden, og da foten kom fri, var det et lag over poten som man kunne skrape av på en måte. Nesten som når vi mister hud etter at vi har dusjet av og til. Jeg tenker det er det jeg. At de bare skifter "potehud". En del som har allergi eller andre hudplager kan jo ha dette, en slags overproduksjon av hud, og dermed skifter de hud mye raskere. 

Men dette er bare en teori, jeg har aldri fått svar noe sted på hva noe slikt er. 

  • Like 1
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Godt mulig at det var noe sånt som var greia. 
Verdt å nevne at potene ble sånn når vi gikk ute, mens inne tørket de og så "normale" ut.
(Normale ble de jo ikke helt, da putene var hovne og lysegrå, mot sort som var normalen).
Ble som sagt bedre ved bruk av potesalve fra dermatolog og Hemp-kremen til BodyShop (min håndkrem. Testet den på to poter i samråd med dermatologen, for å se om den kunne gi god effekt, noe den gjorde)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Da har vi entret en fryktperiode. Den som skulle starte ved 6 mnds alder startet plutselig i dag, 7 mnd og 8 dager gammel. Henger på greip med stor rase, tregere utvikling.  Han ville PLUTSELIG ikke entre bussen. Han som ELSKER buss! Bussjåførene elsker ham også, for han står som et skolelys og logrer ivrig og glad når de svinger inn på holdeplassen. Han bykser like glad og ivrig ombord. ..et. Bykset. Har bykset. Har elsket buss. Nå ville han IKKE gå ombord, helt plutselig. En hyggelig medpassasjerer tilbød seg å løfte ham ombord, noe Edeward satte STOR pris på, og takket mannen for i flere minutter etterpå. Ikke sett ham så takknemlig siden han oppdaget paraplyens funksjon.  Heldigvis er bygdebussen et samfunn, fullt av hundefolk, og alle de nærmeste trådte hjelpsomt til og var hyggelige og pratet og koste med ham, noe han ble kjempeglad for. Han elsker oppmerksomhet fra fremmede mennesker som elsker hund. It takes a village to raise a puppy. Ingen setback til fair of stairs da vi skulle av igjen, heldigvis. Spent på hva annet som plutselig blir skummelt fremover. Han får ikke relapse på trapper, og det neste skumle bør heller ikke bli heis. Han er for stor og tung til å bæres. I tillegg har han så ekstrem separasjonsangst, han kan ikke være hjemme alene unntatt når han er så utslitt at han MÅ sove.  Dette blir spennende fremover. Håper det går fort over igjen.  Utgangsstilling på tom hånd har forøvrig bedret seg litt. Den er langt fra bra, men det hender han gjør det for å være snill med meg, og legger ingenting imellom når han tydeliggjør at dette er en act of kindness fra ham til meg. Han har forstått at det gjør meg glad, så han belønner meg med utgangsstilling på tom hånd for å vise at han setter pris på adferden min innimellom. Kanskje blir det bronsemerket en dag. Kanskje. 
    • Ja her er det nok å jobbe med, det er helt sikkert 😅Hun er blanding mellom cavalier og puddel (det ligger noen bilder på instagram under lindaoglilje hvis noen vil se, har ikke lyst til å legge ut så mye her ettersom jeg bare har henne på prøve). Jeg kjører en Prius og buret står i baksetet, så tror ikke det er bilen som er problemet. Det er nok heller tidligere erfaring med bilkjøring som gjør dette et stressmoment for henne. Men hun er utrolig lydig da, så hun hopper inn i bilen når hun får beskjed om det. Hun er veldig søt når hun ikke er stressa, men det er jo sånn ca. én time i døgnet 😅 Men hun har bare vært hos meg en uke så hun trenger nok enda litt tid på å lande helt.
    • Morsomt med småplukk å jobben med😅Enig med @simira, ta det helt tilbake til start. Hvilken rase(r) er hun (noen er jo kjent for å ha et litt høyere stressnivå enn andre)? Og hvilken bil har du? Udyret mitt synes bilkjøring er helt ok i min kompakt suv (der tar hun hele bagasjerommet, så ikke plass til bur, men har lastegitter); men hun hater å kjøre bil om vi låner type stor kassebil der hun må være i varerommet. Stressnivået går til himmels. Gjør det hele lystbetont med bildøren åpen og motoren av i begynnelsen, om hun er mottakelig for sitt/bli kommando eller bare be henne hoppe opp i bilen (om hun ikke er så liten at hun må løftes inn da). Babysteps og alt det der, masse lykke til!
    • Oof, det gjorde vondt å lese! Og jeg tror slett ikke hun nødvendigvis er trygg selv om hun er rolig da. Jeg ville faktisk vurdert å prøve å starte på scratch med burleker og positiv assosiasjon til buret som IKKE medfører timesvis med passivisering. Og ut fra det lille jeg vet så langt så er jeg helt sikker på at du klarer å få til dette når hun etterhvert får oppleve mer frihet, aktisering og meningsfylte oppgaver!
    • Hun har sittet 10 timer i bur daglig der hun kom fra, så hun er forsåvidt trygg og rolig i bur, men det er vel mest fordi hun har lært seg å være passiv der. Hun har også ressursforsvar på liggeplass, og tror helst bare hun vil være i fred når hun går inn i buret (ikke at jeg har bur innendørs uansett, men fikk det inntrykket der jeg hentet henne). Hun har litt problemer den frøkna her 🙈 Men hun er bare 3 år og synes det er veldig gøy å trene, så tror absolutt det er håp for henne.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...