Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

Hei. Lapphunden vår på snart et år fikk et kutt i poten i går kveld. Vet ikke hvor, når eller hvordan det skjedde, men fikk renset det så fort jeg kom hjem og oppdaget det. Har renset med Pyrisept og bruker sokk når vi er ute. Såret er ikke særlig dypt men det er en flik som er litt løs, men forssatt henger fast der den skal. 
Hun har ikke vondt, og oppfører seg helt normalt. Hun får ikke lov til å slikke på det, men jeg prøver å ikke ha på sokk hele tiden, for den river hun bare i stykker. 

Spørsmålet er dermed om dette er noe som burde behandles hos dyrlegen, eller om det går seg til av seg selv? er ganske overfladisk, men på en måte dypt i forhold til tykkelsen på puten helt der fremme. Ser ikke for meg at det er mulig å sy, og hun har heller ikke blødd siden i går kveld. Legger ved en kjapp illustrasjon.

Skjermbilde 2017-10-20 kl. 13.55.32.png

Skrevet

Kan legge til at fremste del av kuttet er noe dypere, slik at puden spriker lit helt der fremme. Men som sagt, det har ikke blødd noe særlig, kanskje fordi det er helt i utkanten av puten hvor huden er tykk og mer robust?

Skrevet

Var det jeg tenkte også. Er det mulig at den halvløse biten burde vært fjernet? slik at såret under får gro? Eller vil en sånn flik gro fast igjen?

Er eventuelt dette jeg så for meg veterinæren kunne gjort

Guest lijenta
Skrevet

Min som hadde flere dype sår på begge frambeins tredeputer sydde ikke men skar vekk det som var overføldig. Det bel rukt bandsje vanlige potesokker og paw potesokker til slutt for at det ikke skulle bli vått 

Dette høres jo lite ut så jeg ville renset og holdt det tørt og sjekket utviklingen

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Det er mange som har hund og katt sammen, men det kommer helt an på individene, rasene og tilvenningen. Det høres ut som du har kommet litt skjevt ut allerede, og som sagt tror jeg det kan bli krevende. Når du ikke har kompetansen selv til jeg anbefale å få hjelp (direkte, annet enn tilfeldige på nett) fra noen som kan komme og hjelpe deg der du er.
    • Er det noen som faktisk har fått til å få katter og hunder sammen?  Er bare redd det blir ett vanskelig prosjekt. Og hvor lenge bør man holde på å prøve å få det til?
    • Jeg ser at det står haket av som jakthunder på NKK rasevelger.    Er det da retriever og spaniel som har minst mulig jaktinstinkt da?   Skal prøve å få hundene til å slappe av når de ser pusene.
    • De er også varslere så jeg bjeffer dessverre lett.
    • Jaktinstinkt er litt ulikt hos ulike raser. Gjeterhunder, og jakthunder som er avlet for å "drive" vilt og jage på egenhånd har høyest jaktinstinkt og har lettere for å jage dyr. Jakthunder som er avlet for å samarbeide tettere med fører, som for eksempel retrieverene og spanieler som er avlet for å apportere vilt, har jaktinstinkt, men er også ofte lettere å kontrollere rundt dyr. Selskapshunder, vokterhunder og ulike andre raser har jevnt over mindre jaktinstinkt. Men opprinnelig har alle hunder noe jaktinstinkt, og det vil variere med individ også. Jeg tenker at du kan ha fordel av å kontakte en hundetrener som kan komme å se hundene og hjelpe deg med et opplegg for tilvenning så hundene kan lære seg å slappe av rundt kattene. Å bare la de stå og bjeffe og bråke vil gjøre det verre. Du må jobbe aktivt med at hundene skal slappe av når de ser kattene. Ideelt sett på god avstand først, og nærmere når de takler det bedre. 
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...