Gå til innhold
Hundesonen.no

Hunden vår (Pappilon) har vondt i magen


hepe66
 Share

Recommended Posts

Merket i går kveld at han ikke var den glade han pleier å være. Det virker som han har vondt i magen. Vi var ute på en kort kveldstur for at han skulle få gjort seg ren å avføringen var nesten oransje av farge. Han stoppet ved trappa å vegret seg for å gå opp. Når jeg skulle løfte han opp pep han. Han gikk opp selv til slutt. Ble anbefalt å gi han Biola naturell å det har han drukket. Han spiser også å snuta er fuktig. Kan det være så enkelt at det kanskje er luftsmerter som ikke kommer ut? ( Det kan jo vertfall være vondt ogplagsomt for oss mennesker). kanskje noen kjener seg igjen å kan gi meg et svar.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Standardsvaret i slike tilfeller er jo som alltid: Gå til veterinær hvis du er usikker :)

Skulle jeg driste meg til å si noe, så er det jo vanlig at hunder og kanskje spesielt valper blir litt gæren i magen. Min ble i alle fall det, og bæsjet i ymse farger av og til. Også noe gult/oransje til tider. Det gikk seg alltid til på en dag eller tre. Jeg brukte, for sikkerhets skyld å gå rett på skåneskost (godt kokt ris og kokt kylling/fiskeboller).

Ellers tenker jeg at det som regel er et bedre tegn at noe kommer ut enn at ingenting kommer ut. Så lenge vi ikke snakker blod. Jeg er litt mer betenkt over at du mener valpen har vondt og har nedsatt allmentilstand. Det har ikke jeg opplevd. Kanskje en ørliten smule slapp, men ikke smerter. Slikt ville nok fått meg til å oppsøke veterinær, men så er jeg av den engstelige typen. Noen som har vært ute flere vinternetter enn meg kan sikkert si mer om det.

Klarer du å få tatt tempen på den? Er valpen en type som like å spise mye rart?

 

OBS: Vet ikke om du har valp, og vet ikke hvorfor jeg trodde du hadde det, men betrakningene blir det samme uansett :)

 

  • Like 1
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Lange turer er ikke nødvendigvis veldig stimulerende. Det kan være, men det kan også øke stress, særlig hvis dere går mye i ukjente miljøer eller rundt mye andre folk og hunder. Stress og usikkerhet er i stor grad genetisk, og påvirkes såklart av hormoner. Søksarbeid er ofte god stimuli, og er bevist å øke selvtilliten hos hunder. Meld dere på et kurs i nosework, barn hunt eller annen type søk som dere kan bruke som aktivisering i hverdagen. Tren triks og lydighetsøvelser. Kjøp spill med utfordringer som hun kan løse for å få middag. Generelt vil jeg også skjerme henne mot å bli presset inn i situasjoner der hun føler hun må si fra. Det er ikke alltid mulig, men ikke la fremmede klappe henne, hold avstand til ting eller steder som stresser henne, osv. Hvis hun knurrer er hun for ukomfortabel, og hvis det signalet blir oversett er bitt ofte neste.
    • Har en mittelspitz tispe som har mye stress. Dette spesielt i de to røyteperiodene og under løpetid. Merker dette godt med økende varsling, knurring mot ukjente(hvis de forsøker ta på henne) og slikking av labber. Alt dette begynte etter første løpetid. Vi forsøker å gå lange turer og leke for å stimulere henne, virker noe... Ingen smerter.  Snakket med dyrlegen uten noe særlig gode råd. Har også hatt atferdsanalyse for noen år siden, hvor konklusjonen var mer stimuli og eksponering.   Er det noen med liknende erfaringer? Kan det være hormonelt betinget, eller er det en slags angstlidelse?   
    • Det er ingen grunn til å ikke bruke tørrfôr som godbiter ellers også, det er jo bare mat, så lenge hunden vil ha det. Og vær for all del ekstremt forsiktig med AI. De stiller ikke vesentlige spørsmål som en veterinær vet å spørre før man behandler en hund. Kildekritikk er fint, men det kommer helt an på hvilke kilder man bruker. Og har lov til å bruke. Så enten er AI-en trent på ulovlig materiale, eller så har den et begrenset spenn av kilder. I tillegg er det ekstremt stor forskjell på hundehold i ulike land, så selv forutsetninger for forskning og råd fra profesjonelle vil variere stort.
    • Altså hvorfor har ikke jeg tenkt på dette?!  Så genialt med AI altså👏🏻  Har snakket med vetrinær igjen i går, og vi skal forsøke med Hills sitt allergifor:) Vi startet overgang i går og lillemann ELSKET det og «sorterte» maten i skåla for han skulle spise Hills-bitene først🤣  Det som var et kjempepluss var at foret har godbiter med samme ingredienser, så de kunne han få 4 stk av om dagen, selv om han er på eliminasjonsdiett. Så GJETT om det ble fest hjemme i går. Første godbit på mer enn syv uker.  Fikk også sove natta gjennom uten magetrøbbel og i morres var avføring fast og fin!    Har skikkelig tro på at dette skal bli bra🫶🏻 OG når vi forhåpentligvis starter provokasjonsdiett om noen uker så skal vi starte med VOM fra taste!    Tusen takk for gode råd folkens👏🏻👏🏻👏🏻👏🏻 Dere er helt supre som tar dere tid til å svare, og nå er vi såå lykkelige i heimen😍    
    • Takk! 🥰 Jeg glemte at det finnes en verden av små butikker utenom gigantene. Du reddet dagen og uka og måneden, og potensielt hele sommeren min. Nettopp vært på kurstime med råfor klabb og klæss og isj, og så ikke veldig lyst på fremtiden. Får hamstre.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...