Gå til innhold
Hundesonen.no

Viktige kommandoer å lære alle valper! :)


Recommended Posts

Skrevet

Hei!

Jeg trener med valpen min hver dag og vi begynner å mestre "bli" nå. Sitt og ligg har gått ganske greit og nå trenger vi noen nye kommandoer!

Jeg har aldri hatt valp før han lille her, så alt som kan hjelpe å lære en valp med uerfaren eier hadde vært knall!

Vi har sett en video på internett av en kar ved navn Zak George som snakket om en "leave it" kommando. Vi tenkte å øve litt på dette i dag, men er det noen som har en god oversettelse av denne kommandoen til Norsk også? Takk!

 

Litt informasjon om guttebassen (hvis det hjelper med å gi eksempler på kommandoer):

Han veier 4,5 kg og er en blanding mellom Shih Tzu og Pomeranian og er 4 måneder. Han er svært energisk (vil veldig gjerne hilse på alle mennesker og hunder, selv om de kanskje ikke vil hilse på han) noe som har gjort trening litt krevende, men riktignok veldig morsomt når vi får det til! 

Han går pent på bånd, bjeffer bare hvis noen leker med han og han ikke klarer å få tak i den eller når han syntes det tar litt lang tid å få en godis når vi trener, alternativt hvis jeg prøver å lese noe mens vi gjør det og han blir utålmodig. Vi øver mye på å være alene, hvor vi nylig har hatt gradvis flere "gjennombrudd" der vi øker tiden vi er borte fra han, dette har riktignok vært ganske strevsomt :)

Felix er kjempefin, han er en herlig liten valp som elsker å leke anytime of the day, men liker også å sove ganske mye i løpet av en dag :D 

 

Tusen takk ! :D 

 

  • Like 1
Skrevet

Du kan jo kalle det hva du vil, direkte oversatt er det jo "la det være". Jeg bruker slipp eller la vær, avhengig av hva jeg vil oppnå. Om du vil bruke hippetihopp så lærer jo hunden hva det betyr :) 

  • Like 1
Skrevet

Spiller ingen rolle hvilket ord du bruker, men "la være" og liknende er kanskje mest naturlig å bruke [emoji4]

 

Jeg har også en "vent"-kommando som jeg bruker flittig. I praksis vil det si "vent på meg" / "bli der du er". Man kan jo bruke "bli" til det samme, men hos meg er bli en absolutt kommando - han skal bli værende i den akkurat den posisjonen han er i. Når jeg sier vent, kan han velge å stå, ligge, sitte osv, bare han blir ca på samme sted.

 

Ellers syntes jeg det er veldig ok at de lærer seg at de ikke får spurte ut idet jeg åpner en dør, være seg dør i huset, burdør, bildør ol. Jeg åpner døren, og hunden venter med å gå til jeg sier det er greit.

 

Samme med mat. Jeg skal kunne sette ned matskålen, legge fra meg tyggebein, hive tørrfór utover gulvet osv, og hunden skal ikke stupe etter. Den får sitte og vente til den får lov. I hverdagen er det veldig deilig å ha det slik, og jeg har da heller ikke en hund som stjeler maten min, for han får ikke lov til å spise noe som helst før jeg sier det er greit. [emoji4]

Skrevet

Bruker lämna som er svensk for la det være. Lett å si. En fri kommando som betyr hopp ut av bilen men sett deg ned skulle jeg ønske jeg hadde lært min.

  • Like 1
Skrevet

Med valper bruker jeg mer tid på miljøtrening og sosialisering enn kommando-innlæring :) Når det kommer til trening legger jeg mest vekt på innkalling, den skal funke i alle situasjoner :) Ellers syns jeg "legg deg" er en veldig praktisk kommando. For meg betyr det legg deg ned, bli der og slapp av. En kommando for "slutt med det du driver med, det er ikke lov" er også greit å ha. 

  • Like 6
Skrevet

"Kutt ut/Nei", "sitt", "gå og legg deg".

Jeg mener at sitt kan brukes til det meste, og jeg har feks brukt det for å dempe bikkja når han tar av i den bittelille gangen min når vi skal på tur. Da ber jeg ham om å sitte mens jeg kler på meg, eller sitte før han får på seg bånd osv. En god sitt kan brukes i mange situasjoner for å få kontakt med bikkja igjen.

Gå og legg deg betyr legg deg og slapp av for meg, i tillegg til "gå vekk fra matbordet, jeg vil ikke ha nesa di på bordet". 

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Jeg brukte for det meste lek som belønning med puddelen, han krevde en del aktivisering men han begynte ikke å bli destruktiv eller pipete om jeg var litt treg en dag eller to, det var greit. I tilfelle det er interessant har jeg en video av en ekstra lang treningsøkt ute en kveld da han trengte litt ekstra hjelp til å få ut energi. Slikt går helt fint, så lenge hunden ikke sier ifra ved å ødelegge ting 😅   Kan jo hende det blir puddel igjen, men kjekt med input i tilfelle det var noe jeg ikke hadde vurdert. Spaniel var ikke på radaren min, vet ikke om det inntrykket jeg har av dem er helt riktig for meg. Og en tråd jeg fant her inne snakket om at de luktet sterkt for noen, det gjør meg litt skeptisk, lukt er grunn til at jeg ikke ville hatt Golden retriever feks 🫣 Korthår collie så jeg på for en del år tilbake men falt ikke helt i smak. Vurderte også chodsky pes, basenji, lundehund, sort elghund etc, veldig forskjellige raser med forskjellige behov 😅 
    • Det kommer jo litt på ambisjonene mtp lydighet og sånt også. Hunder som er lette å trene krever ofte også mer aktivisering.  Med labrador er det på godt og vondt mye matfokus, det er et godt verktøy i treningen, men også en utfordring. På samme måte som at mange pudler er kresne og vanskeligere å belønne med mat. Spaniel er generelt også mer matglade, men kanskje ikke så ekstreme som labrador.  Gjeterhundrasene har ofte også en del stress, og gjerne lyd med det.  Korthårscollie er en av de jeg synes er litt annerledes og som er ok hunder på aktivitet, de røyter en god del, men ikke noe pelsstell utover børsting og støvsuging. Jeg er litt usikker på lydnivå der. Men kan være verdt en titt.
    • Takk for svar 😁 Har vurdert labrador ja, men litt redd for at den hadde spist alt den kom over 😂  Har absolutt vurdert puddel på nytt, men fra en annen oppdretter. Jeg gjorde mye research og kontaktet flere oppdrettere da jeg fikk min første, men det endte ikke så bra allikevel. Var også ikke klar over at de brune var kjent for å være ekstra gal. Jeg startet en puddelgruppe i området da jeg fikk ham og vi dro på jevnlige treff der, så vet jo at ikke alle er like ikke, men det var en del av guttene som var vanskelige å ha med å gjøre.. så hadde valgt tispe om det ble puddel, tenker jeg. Springer spaniel har jeg ikke sett noe på, har ikke særlig erfaring med den type hund. Pelsstell går helt greit. Alle har jo noe stell. Puddel var ganske mye innimellom, men det var jo ikke verre enn at jeg bare kunne glattbarbere ham om jeg ikke orket en periode. Har også blitt klok av skade og innsett at jeg må prioritere trening på ro ute 🫣
    • Ah perfekt! Takk skal du ha for heads up! Hadde litt guffen magefølelse. Takk for tips, sjekker ut disse nærmere  
    • Nydelig puddel! Selv om du var uheldig med denne så finnes det nok stabile og roligere puddler av begge kjønn. Det handler mye om gener og litt om trening. Men jeg tenker med en gang standard labrador av beskrivelsen din. Det er sjelden mye lyd, de er arbeidssomme, men (som alle raser) tåler en rolig dag så lenge de ellers får det de trenger av aktivisering både mentalt og fysisk. Ellers ville jeg kanskje tatt en titt på springer spaniel, men de kan ha litt lyd. Faktorer som spiller inn er hvor mye aktivitet du ser for deg i hverdagen, og hvor mye pelsstell som er ok. Med puddel er du jo litt vant til pelsstell, så jeg antar det går fint?  Puddel med litt bedre research både på oppdretter og linjer kan jo også være en mulighet. De er flotte arbeidshunder, og det er jo en grunn til at de er brukt som servicehunder - da skal de tåle det meste av ulike situasjoner i ulike omgivelser. Hvis det kun var stresset hos denne hunden du ikke likte med puddelen så ville jeg dratt på noen puddeltreff og snakket med noen oppdrettere.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...