Gå til innhold
Hundesonen.no

Valpen bjeffer på barn


Espinder
 Share

Recommended Posts

Jeg her en 5 mnd gammel Griffon Petit Brabancon som bjeffer på min eldste sønn på 17 år. Dette har han gjort helt siden vi fikk ham for 2 uker siden. Han bjeffer konsekvent på bare ham. Kan dette bare være noe som er forbipasserende da han ikke akkurat har vært hos oss veldig lenge? Ser hunden på min sønn som en fremmed som kommer på besøk hver gang? Noen som vet hvordan vi kan få bukt med dette, sønnen i huset er litt fortvilt over dette.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

I hvilke situasjoner bjeffer hunden på han? Og hva føler du ligger bak bjeffingen(usikkerhet, lek/oppspilthet, andre ting?) ? Kan det ligge noe annet bak, feks er sønnen din litt usikker på eller ikke vant til hunder? Eller herjer og leker han mye med hunden? 

At hunden har vært til dere i bare 2 uker kan absolutt være en faktor, mange bruker lang tid før de har slått seg helt til rette, selv om de tilsynelatende virker å ta det veldig fint fra dag 1. Hunden er jo også ung, det kan også i aller høyeste grad være en faktor. Hormoner, kropp og hjerne i utvikling kan klusse til litt av hvert og kan slå ut på mange forskjellige måter hos forskjellige hunder så det vil nok og gå seg til om det har noe med saken å gjøre. 

Uansett så er det viktig at sønnen din ikke tar dette "personlig", for personlig er det ikke. Og om han begynner å føle på det så vil hunden merke det og det blir potensielt en ond sirkel. Om du tenker at det kan være oppspilthet om han leker mye med hunden e.l. så prøv å roe ned litt, om du føler at det kan være en form for usikkerhet som ligger bak bjeffingen så prøv å få sønnen til å ta litt mer ansvar for hunden en periode slik at de kan bli godt kjent og knytte bånd :) Foring, tur, kos osv :) 

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Takk for tilbakemeldingen. Hunden bjeffer når han kommer inn i rommet og det tar en stund før han roer seg ned. Virker som om at hunden ser på ham som en fremmed som kommer på besøk. Sønnen i huset har så langt ikke tatt veldig mye ansvar i forhold til hunden, mange andre ting som opptar ham for tiden og er ikke så veldig aktiv i familielivet. Skal prøve noe av det du skriver og smøre oss med litt tålmodighet.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Det er mange måter å gjøre dette på. Og man bør definitivt ha en plan, for alenetrening fram til en hel arbeidsdag kan ta tid. Med den siste hunden vår tok det 6 mnd. Jeg var da delvis ufør, så mannen hadde ham med på kontoret de dagene jeg var på jobb. Personlig mener jeg at man bør være hjemme med valpen minimum en uke, helst to, for å bruke tid sammen, bli kjent både med hverandre og den nye hverdagen, og etablere litt rutiner, før man i det hele tatt kan starte alenetreningen gradvis. Så bruker man tiden man har, men minst et par uker med systematisk alenetrening hjelper for de fleste. Når man må tilbake på jobb er det mange muligheter. Det viktigste er å ikke pushe valpen for lenge for tidlig, da risikerer man i verste fall å få en hund som ikke tåler å være alene hjemme i det hele tatt, og det er ganske slitsomt. Hjemmekontor. Ta med hunden på jobb.  Hundepasser/hundebarnehage (NB! Vær ekstremt nøye på hundebarnehage, der trenger valpen også tilvenning, og 5 dager i uken er alt for mye. Det er MYE stimuli, stress og påvirkning på slike steder, og det bør være en god plan for hvordan hundene får nok ro i løpet av dagen. Sjekk gjerne at de som håndterer hundene til daglig, altså ikke bare daglig leder, har kursing og faktisk kunnskap om språk og adferd hos hund, å "bare være glad i hunder" er ikke nok på slike steder). Om man er flere i huset, kan man flekse på jobbtid slik at en kan dra tidlig på jobb og komme tidlig hjem, og den andre drar sent. Nabo/familie/venn som passer valpen på dagtid og etterhvert stikker innom og lufter. Omplasseringshund som er vant til å være alene hjemme, heller enn valp. Da bør man også bruke tid på å bli kjent, og starte rolig og gå forsiktig frem med alenetrening på nytt sted, men så lenge de er vant til (og komfortabel med!) å være alene så bør treningen gå ganske raskt.  
    • Jeg lurer på hvor lenge man bør ta fri fra jobb for å være hjemme med den nye valpen, dersom man ikke har mulighet for hjemmekontor? Jeg har en valpebok der det anbefales 5-6 uker, men dette er jo ikke så enkelt i praksis. Det kan sikkert variere mye når valpen er tilvendt å være alene hjemme også. Noen tips?
    • Har ikke egenerfaring, men omgåttes en håndfull whippets. Tur i typisk norsk skog er meg bekjent ikke noe nevneverdig problem. Herjer hunden i skogen kan det såklart bli en skramme her eller der uavhengig av rase, men jeg har aldri hørt at det er noe vesentlig verre med whippet. Når det gjelder munnkurv mtp. jaktlyst så vil det hindre skade og drap av byttedyr, men jagingen og stresset blir jo det samme. Hunden skal ikke jage vilt (eller tamt strengt tatt) så du bør ha tilgang til åpne og/eller inngjerdede områder som hunden kan få løpe fra seg på. 
    • Ser at det er nesten 6 år siden noen har skrevet her, men jeg prøver likevel:  Har et par spørsmål om whippet som jeg lurer på. 1) Leser her og der at det er veldig lett at de får overflatiske skader på kroppen, pga av full fart under "fri leik". Hvordan er det å kombinere tur  i typisk norsk skog med en løs whippet?  2) Whippet har jo jaktlyst. Er det mange som har erfaring med at naboens katt har fått en ublid skjebne? 3) Når det gjelder jaktlyst; er det helt "på trynet" å sette munnkurv på en whippet som skal få rase fra seg i fritt løp? Bare noen spørsmål fra en som har whippet på lista over "hunder jeg kanskje kunne tenkte med, når den hunden jeg har nå rusler til de evige jaktmarker"...
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...