Gå til innhold
Hundesonen.no

buhund og bjeffing.


MarieR
 Share

Recommended Posts

Buhunden og bjeffing.

"Buhund? De små gneldrehundene de alltid hadde på gårdene før i tiden?"

"Næi huff, buhunden bjeffer jo Bare"

"Buhunden er bare til får å irritere naboene!"

"Små gneldrebikkjer som gjeter sau, men gjete det kan de!"

Dette er bare noen av komentarene jeg har fått når jeg har sagt at jeg har buhund, eller som jeg har lest på nettet. Når folk, spesielt gamle mennesker tenker buhund, tenker de nok på den lile hunden som passet gården, og varslet med høylydt bjeffing om den så noe,noen osv, eller om det kom noe, noen osv. Eller jakthunden som halset feks fugl opp i trærne og holdt de der med bjeffingen sin. Buhunden er av mage forbindt med bjeffing, noe de fleste ikke ønsker av en hund, bjeffing i tide og utide.

Man får hva man gir sier nå jeg!

er det rart buhundene på gårdene bjeffet? TENK så kjedelig å passe gården dag ut å dag inn, uten andre spesielle oppgaver enn og vokte på sauene!

Er det rart buhunden bjeffer på jakt?

den er en halsende jakthund, den SKAL i gitt situaskjon bjeffe. Det er det den er opplært til.

Buhunden har kanskje lavere terskel for bjeffing enn andre raser, og det er vanskelig (jeg vil egentig si umulig)å lære enn buhund og ikke bjeffe, det er en del av instinktet dens. MEN, bjeffingen kan forebygges, til den er på høyde med en annen rases terskel for bjeffing.

noen stikkord som egentlig taler for seg selv:

- hjernetrim og mentale oppgaver, buhunden trenger å bruke hodet!

- bjeffing kommer ofte av at hunden kjeder seg. ( i bånd ute osv)

- Fysisk trim, buhunden trenger også en del mosjon får å trives!

- sosialisering, en hver usosialisert hund vil bjeffe i nye situasjoner! Dette gjelder absolutt ikke bare buhunden!

Når buhund kom på tale her, var det første jeg fikk, et grin på nesa og: "buhund..er ikke det slike hunder som bare bjeffer?" men buhund ble det, og til de som trur at alle buhnder står å bjeffer døgnet rundt, dere tar grundig feil! Som sagt, man får hva man gir. Ask har lav bjeffeterskel når han står ute på verandaen, men der kommer vokteinstinktet inn. Ellers bjeffer han fint lite, med mindre det er andre hunder innvolvert. Da kan han fint stå å bjeffe i timesvis, mens halen går som en propell. Buhunden er nok glad i å prate, det er sikkert. men om noen bort vurderer buhnden som sin neste rase, fordi "den bjeffer så mye" synns jeg ærlig talt de kan gi den en sjanse til, det gjorde jeg, og kunne ikke hvert mer fornøyd!! herligere hunder finns ikke!!

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Haha, kattejaging er nok ekstremt krevende. Men jeg var impornert over Grisha Stewart som fikk en jack russel til å ikke jage ekorn ved bruk av BAT (behaviour adjustment training, egentlig et litt teit navn på en metode siden mye trening er nettopp for å justere adferd, men det er nå det det heter). 
    • Han har helt rett! Når de er over 10 får de lov å gjøre som de vil! (I min bok)
    • Det er vanskelig å akseptere at de begynner å bli gamle. Det er mye mer vi kan gjøre for hundene nå enn de gjorde før i tiden, selv om jeg også synes det er urimelig å holde dem i live "så lenge som mulig" for egen del. Men så lenge vi faktisk kan lette livene deres i alderdommen så gjør vi jo helst det. Jeg antar at hun er fulgt opp og sjekket hos dyrlege siden hun går på rimadyl. Jeg er usikker på om det kan (eller bør) kombineres med librela eller andre smertestillende mot forkalkninger, så sjekk det. De siste årene hadde jeg månedlig fysioterapi for hundene, og kan anbefale det. En hundefysio kom hjem til oss og masserte og behandlet stivheter i kroppen, og hundene var betydelig bedre av det. 13 år er en anstendig alder, og jeg tenker nok at uansett alder så er det nok dessverre på tide å innstille seg på at hun ikke kommer til å leve evig.  
    • Hei. Registrerte meg nettopp. Har alltid hatt mine egne meninger om hundehold. Nå begynner min kjære Lady (13 år gammel Border Collie) å tydelig vise tegn på at hu er gammel. Hu har alltid hatt fri tilgang til tørrfor (og vann seff) - ok hu er litt feit - men å begynne å måle opp ting nå? nei. Hu skal ha fri tilgang som alltid. Prøver så godt jeg kan å ordne slik at hu skal ha det bra - vi sitter en plass i naturen - jeg får hu til å ligge / bli - også hiver jeg diverse godbiter (markies) ut over et område som hu går og snuser og leter opp. Hu har gått på "Rimadyl" i et par år (ettersom jeg har forstått så skal dette hjelpe på forkalkninger i ryggsøylen + at de skal være mildt smertestillende (?) I gamle dager var hu en atlet. Endeløs energi. Nå når jeg skal prøve å gå en tur så "stopper hu meg" - hu går foran - og ser på meg, ser tilbake - hvis jeg snur meg så springer hu rett hjem - tydelig at hu vil bare hjem og ligge uttafor døra (bor på gård) så jeg sitter der og liksom bare bekymrer meg. I know - gammel hund. Men jeg vil at hu skal ha det bra - så lenge som overhodet mulig - Jeg jobber ikke - det er bare meg og hu. Jeg synger alltid en sang om morgenene - "God morgen, god morgen lille golli klump - osv" (I know pretty cringe) hu digger det - kos og hale som går. Hu har vært min love - ikke bare for de siste årene - alltid. Orker ikke tanken på at hu skal dø. Fokk det. Det virker som hu har det greit om natta - men noen ganger er det slikking / pesing - som om hu stresser med noe eller har det vondt (og det er vondt å høre på). Noen netter er det helt stille. Ok. I know. Hvis hu lider så skal hu selvfølgelig få slippe, men vi tar ikke livet av våre gamle bare fordi de plutselig må i rullestol eller blir demente. Hu var med på en hel runde disc golf i dag - men måtte hjelpe hu opp fra et dillete område (hu satte seg fast, klarte ikke å komme seg opp) - egentlig så fatter jeg ikke helt hvorfor i helsiken jeg lager denne posten. Er som regel uenig med de fleste. Men hvis noen har noen ideer / gode forslag så hallelujah.
    • Min første.. er noe som hører med i en dagbok, og i dag er det Edes første diare som er tema -_- Stakkars gutt. Han har vært så snill og god gutt så lenge nå, han fortjener ikke det der. Så snill og god at han valgte gå på badet og ha diare der mens jeg sov. Like a sir.  For å alltid se på den lyse siden av ting, å slippe vaske sofa og tepper og sånt er gull. Dette kunne vært meget verre. 
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...