Gå til innhold
Hundesonen.no

Dårlig samvittighet?


Guest Kåre Lise
 Share

Recommended Posts

Guest Kåre Lise

Ser at denne har tatt av litt facebook og blir delt villt med originaltittelen  "Var der nogen der sagde dårlig samvittighed..."

Hve tenker sonen om diskusjonene som pågår, er dette greit eller kan de ha trent hunden(e) til denne oppførslen?

 

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Ikke dårlig samvittighet; demping :-). Det de har lært er at når eier snakker i den tonen så er det ubehagelig. Derfor alle de dempende signalene. Kjenner det veldig god igjen fra min første border collie. En anelse anklagende tone fra meg så ble hun helt flat.

  • Like 2
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg får en litt dårlig feeling av det egentlig...for de er veldig dempende og staffen(?) virker til å gjøre alt den kan for å blidgjøre eier, veldig sterke dempende signaler og det får meg litt til å lure på om eier har straffet den hardt før.

Men på den annen side har jeg selv eid en hund som gjerne reagerte slik når hun hadde gjort noe "galt", selv om jeg aldri kjefta på henne for å ha gjort noe. Hun var en ekstremt myk type, generelt veldig smiskende ovenfor folk. Hun var dog en omplasseringshund, så jeg vet jo ikke hva de tidligere eierne hadde gjort når hun hadde gjort noe galt tidligere.

De to jeg har nå gir blanke F om de har gjort noe galt. Ingen "anger" å spore i de når jeg kommer hjem. Men som sagt, når mini spesielt, og den voksne også, når hun var yngre, hadde kost seg med noe alene hjemme, så rydde jeg bare opp og gjorde ikke noe mer utav det.

Du ser litt samme responsen her hos min forrige blanding, om enn ikke like ekstremt. Her sa jeg ikke noe heller. Gjorde det for filmen sin skyld, ikke noe jeg pleide å gjøre ;) Har blant annet brukt videoen i kurssammenheng for å vise hundens dempende signaler, da hun viser mange veeeldig tydelig.

 

  • Like 2
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Tuva er også veldig dempende og supervar på min oppførsel/sinnstemning, så jeg kunne nok ha dratt den så langt som på videoen. Men det gjør jeg da ikke da jeg ikke synes sånt er gøy, så vi overser henne istede for å "presse" på. 

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Guest Kåre Lise

Spurte retorisk dels fordi jeg rota meg opp i en diskusjon på det og det endte opp med at de kunne jo være trent... Jeg er jo helt enig, ble ganske provosert og måtte konfrontere det. Skjeldent jeg lar meg affektere av alt shit som publiseres men det var nå dette jeg fikk servert morratrøtt i trynet her og jeg står fortsatt på det at jeg syns dette bare var virkelig trist at folk lar seg underholde av det og virkelig tror det er dårlig samvittighet.. 

 

 

Lenke til kommentar
Del på andre sider

14 minutter siden, Joachim skrev:

Spurte retorisk dels fordi jeg rota meg opp i en diskusjon på det og det endte opp med at de kunne jo være trent... Jeg er jo helt enig, ble ganske provosert og måtte konfrontere det. Skjeldent jeg lar meg affektere av alt shit som publiseres men det var nå dette jeg fikk servert morratrøtt i trynet her og jeg står fortsatt på det at jeg syns dette bare var virkelig trist at folk lar seg underholde av det og virkelig tror det er dårlig samvittighet.. 

 

 

Ja, det er trist...

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Dette kan også være forsterket atferd. At man ser tendensen uansett hvilken årsak og belønner den hyppig. Det trenger liksom ikke å bety at hundene som vender bort blikket og smiler, er skambanket. Jeg belønnet slik atferd på min hund og la på kommando. Hun ble veldig flink til å dempe på kommando for godis. Ser ikke problemet med det. 

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Guest Kåre Lise
1 time siden, Emilie skrev:

Dette kan også være forsterket atferd. At man ser tendensen uansett hvilken årsak og belønner den hyppig. Det trenger liksom ikke å bety at hundene som vender bort blikket og smiler, er skambanket. Jeg belønnet slik atferd på min hund og la på kommando. Hun ble veldig flink til å dempe på kommando for godis. Ser ikke problemet med det. 

Ja jo, jeg skjønner det kan være det men finner det bare lite sannsynlig at det er tilfelle her. Det lukter uvitene idioter lang vei og hadde det vært en forsterket atferd så hadde han vel ikke trengt å være så truende. Det er også eksempelvis himmel og ******* mellom dette klippet og det Sprettballen la ut. 

 

Funka nå til en viss grad å kommentere :D

Hvis dere ikke ønsker at den skal bli spredd så fatter jeg ikke hvorfor dere fortsetter å kommentere på denne. Hadde dere latt den ligge så hadde den ikke dukket opp i feeden til folk om og om igjen. Nå har vi for lengst passert stadiet hvor saken har blitt underordnet og det handler om å vinne diskusjonen. Derfor setter jeg foten ned. Gjør hva dere vil, men gjør det på deres egen profil. Nå er jeg møkka lei!

 

*fnis*

 

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Min staff kunne oppføre seg på akkurat samme måte. Han har aldri fått noe hardere behandling enn litt hard tilsnakk eller et dytt, men han var en myk type og la seg flat med en gang den mørke stemmen min kom. 

Så tviler på at det er samvittigheten som gnager her ja, det er nok heller dårlige assosiasjoner med eiers tonefall. Uten at han trenger å ha mishandlet hunden på noen måte for at den skal reagere sånn. 

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Nei, en slik statistikk finnes ikke. Vi kjenner til titalls antall hunder som er avlivet, noen bare for bagateller og andre uten bevis, vi vet siden vi har fulgt med i sakene hva som lå til grunn og hvordan de endte. Ifølgje Martinsen har alle som har klaga på avlivingsvedtak sidan 2014 fått avslag. Det finst ingen nasjonale tal for kor mange hundar som blir avliva kvart år. Berit visste ingenting då hunden vart avliva Quercus og Nala De siste fire årene har politiet sørget for at 77 hunder er blitt avlivet på bakgrunn av den nye hundeloven. Fra 2014 til 2018   Det har ikke blitt bedre etter den nye hundeloven kom i 2021 - 2022 for politi og rettsvesen som selv mangler kompetanse på hunder og hundeatferd bruker bare klipp og lim fra tidligere vedtak og domsavgjørelser. Dette er bare så trist både for hundene og deres eiere og jeg lurer på hvor mange saker vi ikke har hørt om enda. Noen av sakene er tilfeldig at vi fikk høre om og det var dette som var bakgrunn for å spørre her på forumet.                
    • Utallige? Hvor mange hunder har blitt avlivet i Norge etter anmeldelser de siste 10 årene? Jeg antar det finnes klar statistikk på dette?
    • "Vi" er to uavhengige personer, se brevet jeg linket til for våre fulle navn, som selv ikke har hatt noen hendelser med egne hunder eller hunder jeg har hatt for trening før omplassering. Vi har kun fulgt sakene fra sidelinjen, for min del fra rundt 2010, og har gjennomgått vedtak og dokumentasjoner vi har fått fra hundeierne. Jeg skulle virkelig ønske at det var slik som du tror, men sånn er det dessverre ikke. Det er derfor vi har valgt å engasjere oss for bak dette finner man utallige døde hunder og ruinerte hundeeiere som har mistet alt de eide hvor de prøvde å redde livet til hunden sin som betydde alt for dem, men alene har de ikke hatt en sjanse mot maktapparatet som overkjørte dem på en skremmende kynisk og ulovlig måte. Hvis du har Facebook, jeg er ikke der, så er det en gruppe Hund hjelper hund hvor flere av sakene er omtalt. En hund Tonic som var i bånd hvor en unge kom løpende og tråkket ham på poten, Tonic glefset og det ble et rift i buksa til gutten, Tonic ble avlivet. Luna sitter på kennel nå hvor eier kjemper i retten, en nabo påsto Luna lagde et lite blåmerke på ham, men det finnes ingen bevis. En annen hund, Rex i bånd som forsvarte seg selv mot en løs hund som bet den, begge hundene ble skadet, men Rex ble avlivet fordi han var størst. Huskyen Luk, også i bånd, slåss med en annen hannhund og der ble Luk avlivet fordi politiet trodde en husky er større enn en tervueren. Sistnevnte hendelse har jeg beskrevet i en kommentar under dette innlegget publisert i avisa Nordlys. Saken om Milo beskrives i selve innlegget og i brevet til justisministeren. I denne videoen er Luk, Luna og Milo.
    • Hvem er "vi" i denne saken? Det har vært flere avlivingssaker de siste årene, og mange som kjemper mot. Enkelte av sakene har virket ganske urimelige, men uten å ha førstehåndskjennskap til situasjonen og saksbehandlingen så er det vanskelig å si hva som er riktig. Politiet har rutiner for dette, og jeg vil tro at det langt oftere er tilfelle at slike saker blir henlagt, enn at en hund avlives. Både på grunn av kapasitet, bevissituasjon og fakta. En avliving foretas ikke normalt etter vurdering av en enkelt saksbehandler og om de har en god eller dårlig dag. Politiet har hundekyndige folk der minst to ulike vurderer en hund før et slikt vedtak. Jeg er sikker på at noen som kjenner systemet bedre enn meg kan beskrive prosessen fra anmeldelse til potensiell avliving av hund. Likevel er politiet også mennesker med ulike meninger og motivasjoner og systemet kan svikte.  Jeg har vært på forumet her en del år nå, og kan ikke huske at noen her har fått hunden sin avlivet etter anmeldelse, selv om noen har vært borti uheldige tilfeller med bitt. Men flere av sakene som har vært i media har selvfølgelig vært diskutert her også.
    • Jeg ønsker å høre om hundeeiere her på forumet har opplevd å få sin hund avlivet etter uhell hvor saken ble anmeldt til politiet? Uansett, dette er viktig informasjon om du ikke har opplevd det - enda. Vi har fulgt en del slike saker over mange år og er sjokkerte over hvor små hendelser som skal til, et lite rift i et klesplagg eller et lite blåmerke, hunden blir omtrent alltid dømt til døden selv om den har opptrådt helt normalt i gitte situasjoner. Gjengangeren i sakene er at politi og rettsvesen helt uten kompetanse på hund bryter hundeloven, forvaltningsloven og dyrevelferdsloven for å gå til slike drastiske skritt. Nå har vi sett så mye urett er blitt begått at vi har valgt å skrive brev til justisministeren, der har vi tatt for oss den siste saken hvor hunden Milo skal avlives selv om han sto fastbundet i et bånd på ca. en meter og uten fluktmulighet bet han en unge. Det finnes sprikende forklaringer på hendelsen, men felles for de to vitnene som ble avhørt er at hundens handlinger ikke kan betegnes som uprovosert, og det var ikke flere bitt eller skadeomfang som oppfyller kravet til betydelig skade. Andre tiltak skal da etter loven prøves først, men politiet går rett til avliving som de nesten helt uten unntak gjør uansett foranledning og skadeomfang. Et fåtall, kan telles på en hånd, har hatt flaks og truffet en menneskelig saksbehandler eller noen som kan litt om normal hundeatferd, men sånn skal det ikke være at hundens liv avgjøres av hvilket politidistrikt som får saken. Brev til Justis- og beredskapsminister Astri Aas-Hansen ligger her: Vi krever at politi og rettsvesen følger loven Vil du forebygge at din hund blir neste offer for offentlig maktmisbruk anbefales det på det sterkeste å underskrive brevet. Alle kan være uheldige og neste gang er det kanskje deg og din hund det gjelder, men da er ingen der som vil kunne gjøre noe for dette er siste mulighet for å få stanset denne praksisen. Alt annet er prøvd.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...