Gå til innhold
Hundesonen.no

Buhund!


Wanderlust

Recommended Posts

Var for en tid tilbake da jeg tenkte på hvilke raser jeg kunne tenke meg å da var dette en av dem. Og jeg kunne kanskje tenke meg å kjøpe en senere når jeg blir litt eldre, og hunden min som er en bc blir litt eldre. men Går den lett med andre hunder? Hørt den bjeffer en del? Er den lettlært? skulle brukt den mest til lydighet isofal...

Er den "rolig" av seg? stresser den mye? osv...

kan jo også komme me forslag til andre hunder da.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg har bare vært borti en buhund - men den "bodde" jeg nesten sammen med en i en periode av ca 4-5 år - og den var ofte stresset, den gjødde mye, pelsen luktet mye "hund" selv om den ble vasket og godt tatt vare på, den var skeptisk til fremmede. Den var også eiesjuk, lett irritabel og den hadde ganske sterke vokterinstinkt både når det gjaldt eiendom, hus og ikke minst menneskene i familien. Håper ikke han var representativ for rasen - for i såfall ville jeg aldri vurdert en buhund...hehe :P

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Foreldrene mine har drevet Buhund kennel i mange år.

Det at folk sier at de bjeffer mye kommer av noe langt tilbake i tiden. For før ble de brukt til gårdshunner og de ble satt fast mitt i gården i en stolpe med kjetting i. Der ble de gående dag ut og dag inn uten å få noe aktivitet. Selvfølgelig ble di dritt lei og begynte å bjeffe for å få noe action.

Som sagt foreldrene mine har drevet Buhund kennel i mange år og har mange års erfaring med denne rasen, og jeg kjenner meg ikke igjen på de negative tingene som blir sagt her inne.

Pappa`n min konkurete også med dem og kom til og med inn på landslaget i Norget med den ene og var der (landslaget) i mange år. Nordisk mester ble han også og er den eneste som faktisk har vært på landslaget med buhund.

Buhund er egentlig en veldig behagelig rase og så er den mellomstor. Lærer det du lærer den og husker godt.

Selvfølgelig kan det være noen negative ting her også men det er det hos alle.

Ta deg en tur inn på denne siden, den handler om buhunden Ask.

http://www.piczo.com/askformore

Her kan du få mye info om hvordan det er å ha en sånn rase.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Har erfaing med rasen.

Det er en aktiv hund som når den IKKE får utløp for sine behov blir en stresset og bjeffende hund! På lik linje med mange andre aktive raser..

Jeg syns ikke det er ett dumt rasevalg, men vær varsom med valg av oppdretter... det fins desverre litt for mange "gamle" som avler på hundene sine uansett kvalitet og gemytt. har selv sett en del utagerende hunder fra disse.... MEN det er på vei til å forbedre seg :D

Kan gjerne anbefale deg hvem du evt skal ta kontakt med for mer info (ærlige og redelige folk som forteller sannheten) send meg en pm ;)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Ja - det har nok vært lite struktur på tilværelsen på landet.  Han er svært lite interessert i lek. Har prøvd diverse leker, biteleker og dra-leker - men han skjønner ikke poenget. Apportering er også null interessant. Har tydeligvis ikke vært aktivisert med dette tidligere. Oppdaget i går kveld at jeg kan fremprovosere "krypingen" hans også hvis jeg bare står og jogger på stedet innendørs. Så det er noe med hoppingen/løpe-bevegelsen som gjør han redd eller usikker. Har ikke forsøkt med ball - men har noen tennisballer liggende - så skal prøve ut neste gang vi går ut. Hva angår turområder - så varierer jeg turene i helgene - da er det tid å kjøre til ulike steder  - mens i hverdagen blir det nok ofte litt de samme stiene siden jeg bor i skogkanten.   
    • Fordommene mine sier "vokst opp på landet uten mye rammer eller struktur, og heller ikke mye sosialisering og miljøtrening". Det trenger ikke å være riktig, men hvis det er tilfelle kan det ta ganske lang tid å venne seg til et nytt sted, nye folk og nye rutiner. Jeg ville startet med en fysioterapeut for å utelukke muskulære problemer, og så bare gitt det tid. En måned er ikke lenge å omstille seg på for en voksen hund. Prøv heller å aktivisere med lydighetsøvelser, triks, lek og søk. Hva skjer hvis du har ham løs og bare går? Går dere på samme sted, har du evt. mulighet til å prøve ulike områder? Ikke ofte jeg anbefaler ballkasting, men hvordan er han der?  
    • Han er en omplasseringshund som jeg tok over for en måned siden. Har tidligere bodd hos oppdretter på landet - hvor han har løpt i timesvis rundt i fjellene og på heiene. Det er ikke det fysiske det står på. Problemet nå er at jeg ikke får gitt han det han egentlig trenger. Jeg er selv ute og løper mye - og skulle gjerne hatt ham med. Men med en gang jeg begynner å løpe begynner han å "krype" og legger seg nesten umiddelbart ned.  Det er som om han blir redd når min fart blir stor...Eller at frekvensen på skrittene mine blir høyere enn vanlig gange. Har prøvd både med sele og ha han løs.  Ingen forskjell.  Har også prøvd å sette han i hanefot med en annen hund for å skape tryggere ramme og kanskje mer motivasjon - men ingen forskjell. Må være eneste engelske setter i Norge som ikke liker å løpe.... 😆
    • Yoshi fylte 3 år den 31. august og har begynt å bli voksen selv i hode. Siden sist har vi: Deltatt i og vunnet endel blåbær, til og med 2 cuper. Også plassert seg i åpen hopp. Kommet igjennom mer enn en offisiel hopp bane, og faktisk kommet på en 3. plass. Konkurrert hos søta bror, de hadde vist merkelig slalåm så Yoshi skjønte ikke hvordan den skulle passeres 😆 Vært på japaner spesialen og fått exc og ck (mye bedre en den gule i fjor). Begynt surfetrening
    • Er det tatt røntgenbilder? Er dette et nytt problem, har det oppstått plutselig, eller gradvis? Hvor mye tur får han til daglig? Hvor langt/lenge går dere? Går dere på samme sted hver dag, eller ulike steder?  Bruker dere alltid sele?  Det er slett ingen selvfølge at det ikke er noe fysisk galt selv om veterinær ikke finner noe. Jeg ville vurdert å få en hundefysio til å undersøke grundig.  Ellers avhenger det veldig av svarene på spørsmålene over. Det kan ha med ubehagelige opplevelser å gjøre, det kan være utstyret du bruker, det kan være fysisk ubehag eller noe i området han reagerer på. 
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...