Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

Hei!

Eg har en hund som er et matvrak av en annen verden! Han kaster seg over maten sin og sluker den så fort han bare kan, spiser alt han måtte finne på gulvet/bakken som kan minne om mat og er generelt sett veldig gira når det kommer til mat, eller når han tror han skal få mat. 

Så er det sånn at eg får snart en valp (av forskjellige grunner kan eg ikke hente valpen før den er ca. 16 uker), og eg vil veldig gjerne unngå at den blir på samme måten når det gjelder mat. Er det noen her som har noen tips til hvordan eg skal fore disse to? Eg ser for meg at den eldste hunden er nødt til å være i et annet rom når eg forer valpen, som gjerne skal fores flere ganger per dag enn den voksne hunden. Men burde valpen ha fri tilgang på mat slik at den kan spise når den vil? For hvordan gjør eg det da isåfall med den eldste? Den eldste har ingen matforsvar, men eg er redd det skal oppstå på en eller begge hundene, hvordan kan eg best unngå dette?

Håper det er noen som har noen gode tips :)

Skrevet

Du kan gjerne fôre dem i forskjellig rom. Valpen bør ha 3-4 måltider om dagen, så som du sier blir det uansett greit å ikke ha den store hunden der hver gang den skal ha mat.

Det med om de blir matvrak eller ikke tror jeg går mer på individ og litt rase, enn påvirkning fra hunder i samme hus. Det er klart at arvet ressursforsvar og bli fratatt mat og sånt kan også påvirke, men så lenge mat håndteres fornuftig så vet jeg ikke om det er så mye mer man kan gjøre.

Skrevet

Takk for svar! Ja eg får bare skille dem og håpe den minste ikke tar etter grådigheten til den største :P Det samme gjelder leker forresten, valper må gjerne ha litt "lovlige" ting å få tygge på for å ikke gå løs på inventaret, men den voksne hunden spiser leker også! Eg kan ikke ha leker liggende rundt omkring...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Men hvis hun spiser opp maten er det vel bare å enten gi henne mer, eller mer energirik mat? Høyenergifôr for jakthunder er for eksempel et godt alternativ.
    • Maten blir som oftest spist opp med en gang. Jeg har sett at hun spiser både tørr for og vom men hun spiser ikke nok siden hun fortsatt er undervektig. Skal bestille en time hos vetrinæren.
    • Mat fremme hele tiden er generelt en dårlig metode for småspiste hunder. Noen få, små måltider om dagen er bedre.  Antar du har testet med vårfôr og råfôr også.  Jeg ville nå uansett tatt en tur til dyrlegen og utelukket at det er noe galt, og få en profesjonell vurdering på om hunden er undervektig eller bare naturlig tynn.
    • De får mat til forskjellig tidspunkt. Hunden virker helt frisk og rask. Ellers hadde jeg tatt hun med til veterinæren alt. Når jeg gir henne godbiter vil hun alltid ha.  Hun er også lavere enn rasestandarden i mankehøyde og er ellers liten på alle områder.
    • Parasitter er det ikke da hun også lever med andre hunder og de er normalvektige. Ellers hadde de også blitt smitta. Hun får lik mat som de andre. Noen ganger er det mat fremme hele dagen mens andre dager blir det spist opp. Har ikke merka noen forskjell men gjør dette for at det skal være en forandring. Har prøvd flere for. Burde jeg da dra til dyrlegen for å sjekke stoffskifte?
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...