Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

Hei!

Eg har en hund som er et matvrak av en annen verden! Han kaster seg over maten sin og sluker den så fort han bare kan, spiser alt han måtte finne på gulvet/bakken som kan minne om mat og er generelt sett veldig gira når det kommer til mat, eller når han tror han skal få mat. 

Så er det sånn at eg får snart en valp (av forskjellige grunner kan eg ikke hente valpen før den er ca. 16 uker), og eg vil veldig gjerne unngå at den blir på samme måten når det gjelder mat. Er det noen her som har noen tips til hvordan eg skal fore disse to? Eg ser for meg at den eldste hunden er nødt til å være i et annet rom når eg forer valpen, som gjerne skal fores flere ganger per dag enn den voksne hunden. Men burde valpen ha fri tilgang på mat slik at den kan spise når den vil? For hvordan gjør eg det da isåfall med den eldste? Den eldste har ingen matforsvar, men eg er redd det skal oppstå på en eller begge hundene, hvordan kan eg best unngå dette?

Håper det er noen som har noen gode tips :)

Skrevet

Du kan gjerne fôre dem i forskjellig rom. Valpen bør ha 3-4 måltider om dagen, så som du sier blir det uansett greit å ikke ha den store hunden der hver gang den skal ha mat.

Det med om de blir matvrak eller ikke tror jeg går mer på individ og litt rase, enn påvirkning fra hunder i samme hus. Det er klart at arvet ressursforsvar og bli fratatt mat og sånt kan også påvirke, men så lenge mat håndteres fornuftig så vet jeg ikke om det er så mye mer man kan gjøre.

Skrevet

Takk for svar! Ja eg får bare skille dem og håpe den minste ikke tar etter grådigheten til den største :P Det samme gjelder leker forresten, valper må gjerne ha litt "lovlige" ting å få tygge på for å ikke gå løs på inventaret, men den voksne hunden spiser leker også! Eg kan ikke ha leker liggende rundt omkring...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Det var jo en himla krangel her om "etikette" for noen (mange) år siden. Mange sluttet å bruke forumet etter det, antageligvis fordi de "tapte". Ironisk nok forsvant de som vant også, så den diskusjonen var jo mye vits i 😛  Ellers er det vel som flere sier, andre arenaer og livssituasjoner har tatt over. Jeg kikker innom av og til. Blir forhåpentligvis valp i september   
    • Jeg har hunder som jeg napper hår i ørene på.  Bruker earpowder, det gjør det lettere å få tak i hårene og de slipper lettere.  Noen ganger når hårene sitter langt inne, bruker jeg veneklemme (arterieklemme) for å få de ut.  Dette får du i dyrebutikk. Håper dette kan hjelpe deg.  Hvis hunden stritter imot, må det bare trenes på, så går det fint.
    • En hundefrisør kan antageligvis hjelpe deg bedre enn en dyrlege, både med den faktiske jobben og opplæring om hvordan du gjør det selv. Har du ikke fått noe veiledning av oppdretter om tilvenning og trening på pelsstell? Hvis det er en rasehund så er det også mulig at raseklubben har klippekurs eller noen som kan hjelpe.
    • Har en ikke røykefri hund som jeg sliter med å nappe ørene på. Har sett at det er en slags saks man kan nappe det lettere på. Eller finnes det noe annet enn fingrene? Hunden jeg har stritter sånn i mot og jeg sliter virkelig siden hun er ekstremt hårsår. Jeg får ikke tak i pelsen der fordi hun vrir seg unna med kroppen og med hodet og alt. Og jeg kan ikke dra til dyrlegen hver eneste gang heller.
    • Det kommer jo an på om du ønsker å åpne og lukke port hver gang du skal kjøre inn og ut. Jeg ville nok hatt bil og kjøring utenfor gjerdet, for å unngå fare for påkjørsel av hunder.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...