Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

Har kjøpt ny bil, så tenkte å kjøpe meg nytt bur også. Men er veldig usikker på størrelse.

Har en border collie på ca 25 kg (ca 55 cm høy og bruker 60 i dekken), og planlegger en tispe om ikke så altfor lang tid (blir nok da en del mindre enn førstemann), så tenkte å slå til med et dobbeltbur med én gang.

Planen er å bestille meg et Kelabur, så mulighetene er jo åpne mtp dimensjoner.

Har fra før Variocage 3G SL (lengde 103, bredde 55, høyde 65), men syntes egentlig dette blir litt lite for ham. Høyere vil jeg ihverfall ha det, men har veldig høy bil, så ingen problemer der. Men hva med bredden?

Koda er ikke veldig glad i å ligge sammenrullet over lengre tid, så skulle gjerne hatt det bredere, men samtidig har jeg vel ikke allverden med plass i bilen heller.

Så hva tenker dere er grei størrelse på hvert bur? Vi pleier ikke å kjøre så voldsomt langt, men han ligger i buret på treninger, mens jeg gjør ærend og litt forskjellig. Blir vel aldri mange timene i strekk, men likevel blir det jo fort noen timer i løpet av en uke.

Skrevet

Mål bredda på bilen mellom hjulbuene del på 2 så finner du ut av hvor stor plass hver av hunden kan få i bredden (til å strekke labbene helt ut). Men det aller viktigste er at hver hund kan ligge utstrakt i ryggen. Altså i buret bør det være plass til hunden fra nesetipp til halerot. Så da jeg hadde ca 55 cm i bredden for hvert bur og hunder på ca 60 cm så lå dem rett i ryggen men krølla opp labbene litt.. Noen bur har jo en mulighet med uttagbar dele mellom rommene. Da får dem jo større plass og du kan sette inn skillet når det er løpetid på gang

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Tispen er ekstremt rolig av seg generelt og lydig heldigvis ja. Men er jo vandt til opp i sofaen på dagtid også sengen min for soving om natten. Og ja tenker selv lurt valpen er borte i det minste i kritiske fasen de første 3-5 dagene som er veldig avgjørende for at tispen skal få kommet seg litt først også at man får sett at stingene ikke får komplikasjoner. Første gang jeg også må igjennom slikt med tispen eller operasjon på hund i hele tatt sånn her så litt hjertet i halsen samtidig som tillit til både veterinæren også vennen som skal passe valpen er der heldigvis da så. Jeg har barnegrind jeg kan plassere da også tørkestativ eksempel for så sperre av slik at ho ikke prøver hoppe opp i ting, og tenker jo bur kan være en idé som er smart om natten jeg bare har ved siden av der jeg sover for så kunne ha litt ekstra kontroll over at ho ikke går rundt for mye. Stort bur så heldigvis også så ho kan snu seg inni det hvis behov også plass til god seng i buret pluss vann/mat. Problemet er at jeg er usikker på om ho anser bur som trygg "sone" når ho aldri vært i behov av bruke bur noen gang utenom når ho kom fra gaten i russland til norge så det er jo en liten faktor også tanke jeg sitter med rundt bur. Tenker også litt på at det er vinter nå pluss glatt ute for luftingen men samtidig må jo det etter hva jeg vet begrenses mye med tur gåing etter operasjon også begrenses kun til ut tisse så gjøre sitt benødne. Men ja skal kontakte veterinæren så høre mer også med dem. En ting er sikkert og det er at jeg vil ha beste løsningen for begge hunder sin velferd og valpen har jo vært med oss siden var 8 uker også så føles på dette.
    • Det høres veldig lurt ut om valpen kan være et annet sted en stund den første tiden ihvertfall. Dette er spørsmål du kan stille dyrlegen. Om hun er relvativt rolig av seg trenger hun kanskje ikke noen inngjerding eller bur for begrensning. Kan du evt. bruke kompostgriner for å begrense plassen litt?
    • Hei. Tispa har nå en jursvult også må fjerne livmor for så minske risikoen for at det blir mer senere tid samt svulsten så klart. Ho hatt innbilt svangerskap og er 10år også 2 måneder så og si akkurat når operasjonen skjer nå pluss veldig sprek for alderen sin. Jeg lurer kun på råd også tips for så gjøre alt best mulig for tispen etter operasjon da jeg også har en valp på 4 mnd og vil gjøre ting best mulig for begge parter. Vurderer la vennen min passe valpen hos seg med 2 andre hunder så får valpen sosiale med andre hunder også får tispen fred fra valpen i kritiske perioden så litt spørsmålet blir dermed hvor lenge bør jeg holde valpen hos vennen min for at tispen skal få ro? Og hvordan bør jeg gjøre gode plasser for tispen som ikke er vært mye i bur før slik at ho får slappet av tiden etter operasjon? 
    • Det kommer an på vekten til hunden, ikke alderen. Men det gir mening, Acana er mer rent kjøtt og mer energieffektivt så hunden får mer næring ut av mindre mengde.
    • Hvor mange gram skal valp på 4 mnd ha på acana? Får ikke 120g til å stemme når han skal ha 160g på andre merker? Vi holder på å bytte fra monster til acana. 
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...