Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

Har no endelig innsett at hunden min har J****g dårlig kontakt med meg. Denne vinteren skal brukast til å trene masse kontakt, og så skal vi drite i alt som heiter LP og slikt. okon som har gode tips til korleis trene god kontakt? Internettsider som er bra om dette emnet? Bøker?

Sett pris på alle tips!

Skrevet

Jeg har hørt om denne boken

http://www.aschehoug.no/Forfattere/Vaare-forfattere/Eva_Bodfaeldt

"kontakt" av Eva Bodfäldt

men jeg har aldri brukt det selv.

 

Vi trente mye kontakt på valpekurset, det var egentlig det vi trente mest av. I alle situasjoner ble hunden belønnet da hun så på meg og jeg fikk utrolig mye tilbake for det. Hun ble helt rå på å trene og fokusere på meg selv om det var hunder som løp vilt rundt oss. (og dette var en terrier som veldig mange mener er helt utrenbar)

Vi brukte effektivt klikkertrening og fikk ALLTID klikk + belønning når hun oppsøkte kontakt (så på meg).

Skrevet

Kontaktkontrakten (som er den som er nevnt over?) er vel fin ja, ellers er favorittboken min Control Unleashed, som går både på kontakt og selvkontroll.

Skrevet

Jeg bruker mye omvendt lokking for å trene opp kontakt med valper :) 

 

Omvendt lokking kan læres inn ved å holde en hånd med godbiter foran hunden. Prøver den å ta godbitene, så lukker du hånda. Åpne den igjen når hunden trekker seg unna og gi en godbit(det kan være lurt å gi hunden godbit med den hånda du IKKE holder godbitene med). Deretter er det bare å avansere. Krev f.eks. øyekontakt mens du har godbitene synlige osv. 

  • Like 1
Skrevet

Prøv å lære hunden at den skal ta kontakt med deg, ikke at du skal få kontakt med den. Jeg bruker omtrent samme metode som Teserere forklarer, nettopp for å få hunden til å fokusere på meg og ikke ball/godbit. Denne metoden krever sin tålmodighet (spesielt det førstnevnte), men det er verdt det i lengden.

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Hadde vært gøy med litt mer aktivitet her inne ja. Føler jeg ser det der ute i den virkelige verden også, er synkende aktivitet på mange arenaer. Her går det fremdeles i hund og konkurranser, mest RL.
    • Veldig synd egentlig at det er blitt sånn. For det var himla gildt her en stund.  Lurer også på hvordan det går med de eldre brukerene, og lurer på om de holder på med hund fortsatt. 
    • Det er et helt greit alternativ for hunder som ikke tåler kylling. Man må nesten prøve det på egen hund for å se om det funker. Jeg har prøvd det bare for gøy, hverken eller synes min hund
    • Tror en vanlig golden hadde passet dere ypperlig, bare vær nøye med linjene. En flat coated hadde også fungert bra.  Jeg har jaktgolden, og har hatt , og kjenner flere. Jeg tror ikke det vil passe for dere, de trenger mer arbeid. En god golden er vel så bra. Dere kan vurdere labrador, de har ofte mer futt i ræva:) Men vær obs på linjer med alt for tunge hunder, og noen hannhunder kan være skikkelig hannhunder med mye hormoner.
    • Da ville jeg jo ha byttet madrass, men kanskje ventet til du har fått litt mer kontroll på problemet. Det er veldig mange ting som spiller inn her. Aktivitetsnivå og hverdagslydighet generelt, får hundene det de trenger av aktivisering og trening, har de grunnleggende hverdagslydighet inne, osv.  Når de har lært seg at det hjelper å begynne å bjeffe midt på natten er det nok en større jobb å snu det, men ikke umulig. En mulig måte å trene de til å sove et annet sted er å legge en madrass i nærheten der og sove i samme rommet, men adskilt med grinder. Det forutsetter først at de er trygge og slapper av i sengene sine i utgangspunktet. Dette krever masse trening av hundene både sammen og hver for seg. Det er vanskelig å gi veldig spesifikk hjelp uten å ha sett hundene. Det kan være du har nytte av å få hjelp av en hundetrener/adferdskonsulent for å legge en plan. Hvis du ikke vet om noen du kjenner og stoler på kan du lete her: https://atferdskonsulenter.no/finn-konsulent/hund
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...