Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

Hei! Tenkte bare lufte noe for flere hundefolk med erfaring. Kanskje noen vet hva dette kan komme av?
Vi skal til veterinær (spesialist på hunde- og kattesykdommer) neste uke, men jeg forbereder meg litt.

Litt bakgrunn: Dennis er 6 år. Han er ikke en frisk hund fra før. Han har Alopeci X (Black skin disease), hatt blæresten (kalsiumoksalat), har en sjelden gang noen merkelige anfall som enten kommer av epilepsi eller muskelkramper av noe slag. De er milde, veldig sjeldne, og går fort over. Han har også iblant ymse smertesymptomer, som går over etter en 1-5 dager. Dette virker til å komme av muskelsmerter i rygg. CT av hode og rygg er tatt (egentlig hele kroppen), uten at det har vist noe feil.

Greia er jo at han nå nylig måtte trekke alle de nedre fortennene. Han har ikke hatt veldig dårlige tenner frem til nå, men da vi reiste til veterinær for å fjerne en kul (som viste seg å være cyste fra inngrodd hår), så så de at han hadde mistet en fortann nede, og resten var veldig løse. De anbefalte å trekke de, noe som ble gjort. Få uker (2?) senere hadde han mistet en fortann over. Og nå i det siste så jeg at han hadde mistet enda en tann (de små jekslene?). Dette er veldig merkelig for meg, siden han har hatt lite tannsten, og aldri har hatt tannkjøttbetennelse.
Jeg hører jo at pommen har dårlige tenner, men hvorfor skal han miste så mange tenner på så kort tid, uten at noe er galt i munnen? Er det noen som har opplevd noe lignende?

En annen ting jeg lurer på er jo om det er vanlig med brune flekker i øynene til hunder? Jeg vet jeg har sett dette hos andre hunder, men jeg synes jo det har blitt mer av det hos Dennis det siste året. Han er også noe rød i øynene i ny og ne nå i sommerhalvåret, mens han er aktiv. Mulig han ikke får i seg nok vann? Legger ved et bilde av de brune flekkene jeg prater om :)

Når det er sagt så er allmenntilstand helt normal. Han plages ikke av tenner eller øyne for den saks skyld.
Min teori er at noe er galt med stoffskiftet (selvom han ikke har andre symptomer) eller at han rett og slett bare er blitt gammel hund i ung alder (pga sykdom?). Men jeg vil veldig gjerne høre erfaringer, hvis noen skulle ha noe :)

post-7632-0-59013900-1438779478_thumb.jp

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Vi har hittil foret vår valp på 13 uker med fire måltider om dagen og har planer om å gå ned til tre måltider om dagen. Ved fire måltider ga vi frokost ca 07-07.30, lunsj 12, middag 16 og kveldsmat 19.30.  hvilke tidspunkter forer dere valpene deres og hva har fungert for dere?
    • Hei @Betan, min erfaring strekker seg fra 2002 da jeg fikk min første bull-hund. Min første ambull ble født i 2007 og jeg har hatt mange verv i det norske raseklubbens styre, nå sitter jeg i den svenske klubbens styre. Jeg har som oftest hunder i par og jeg er utdannet innefor atferd men også jobbet som hundetrener i mange år. Nå for tiden konkurerer jeg med min ambull-tispe. Vi er i kl 3 i RL f.eks og har flere sporprøver bak oss, tatt i Sverige. Så erfaringen strekker seg fra egne hunder til mange av norges og sveriges ambuller. Holder det?
    • Med denne innstillingen kommer du til å få mange overraskelser i hundeholdet ditt i årene som kommer:) 
    • Tenker at du først og fremst må stikke fingeren i jorda å innse hva slags gener valpen din har. Alle disse tre rasene har grunnleggende mye jaktinstinkt. Alt beror seg ikke på at du er flink til å trene hunden din i valpestadiet. Om du har valp etter foreldredyr/linjer med mye stress og lite impulskontroll har du mildt sagt en jobb foran deg Jeg hadde aldri, ALDRI stolt på min amerikanske bulldog alene rundt små dyr eller katter. Det ville høyst sannsynlig blitt blodbad. Ikke fordi han var slem, ond eller dårlig trent. Men fordi han hadde ett voldsomt jaktinstinkt. Jo før du innser at det mest sannsynlig kan være tilfelle med din hund og, dess bedre er det. Tilrettelegg for minimalt med triggere for hunden din og å holde dyra skilt når du ikke hjemme eller kan følge godt med på interaksjonen mellom dem er mitt beste tips til deg. Pluss, trene på impulskontroll og konsentrasjon. Atferden på hunden din kommer garantert til å forandre seg når den går igjennom de forskjellige kjønnsmodningsfasene - kanskje spesielt dersom du har hannhund.  Fortsett å trene gjennom hele livet til hunden din så minimerer du sjansen for at noe går galt. 
    • Jeg meldte en bekymring til mattilsynet i sommer. Hadde masse bevis på at dyrene ikke hadde det bra, hadde samtaler på telefon, SMS, mailkorrespondanse med saksbehandler fra Mattilsynet, pluss jeg lagde egen googledisk-folder med bilder og videoer av forholdene som hun/de fra Mattilsynet hadde fri tilgang til. Jeg vet også at Mattilsynet var der i hvert fall en gang på befaring. Det endte i at eieren fortsatt har dyrene, noe jeg syntes er heeelt hårreisende.  Hundene hadde tak over hodet, tilgang til mat og vann - så da var det ikke skjellig grunn til omplassering. På tross av at de konstant sto ute, sloss så blodet sprutet og ikke ble møkka for... Nå har jeg flytta, men da jeg fortsatt bodde i området stod det to voksne pluss fire/fem valper i samme hundegård. Alle utenom den ene var forholdsvis store driv- og jakthunder på rundt 25/30 kilo. Tror også at Mattilsynet har sykt mye å gjøre, med lite ressurser til å gjennomføre alt, at de kun har mulighet til å befare bekymringer der dyr er døende eller har veldig, veldig kummerlige livsforhold. Det du beskriver er selvfølgelig helt ******, men trolig ikke nok til at Mattilsynet kommer til gjøre noe.. Dessverre.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...