Gå til innhold
Hundesonen.no

Svenske veterinærer går ut mot pusteproblemer


Turb
 Share

Recommended Posts

http://skk.bloggo.nu/Oppet-brev-till-SKK-och-Jordbruksverket/

Svenske veterinærer har laget et åpent brev til jordbruksverket og länsstyrelsen om at de må gå ut mot pusteproblemer hos kortsnutede hunder.

Her er litt om hvorfor de har gjort det:

http://skk.bloggo.nu/Varfor-en-offentlig-debatt-om-trubbnosarnas-andning/

Blir interessant å se hva som kommer ut av dette.

  • Like 6
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Guest Bølla

Jeg begynner virkelig å like NKK.

På Facebooksiden er det imidlertid en kommentar fra en person som er avbildet med en mops som sier følgende:

Skremmende å se kommentarene her. Håper det fremdeles finnes noen kyndige "hundefolk" igjen i organisasjonen som skjønner at dette ikke er måten å gjøre rasehundene noen tjeneste på. Overskriften kunne like gjerne vært : Stadig flere veterinæren tar frem kniven for å tjene store penger.

Ja, det er vel der problemet ligger.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Guest Bølla

Hovedgrunnen til at jeg aldri har likt utstilling er det ensidige fokuset og slike mennesker som det der. Det handler ikke om hundevelferd når man avler frem dyr som ender opp som misfostre og all historie viser tydelig at en standard slettes ikke betyr å "ivareta en rase" så lenge de fleste likevel ender opp som noe helt annet enn sitt historiske utgangspunkt. Når man ser slike utsagn som dette, hva hjelper egentlig utdanning og dialog? Tro på standarden og utstillingens egentlige funksjon? Og hvordan i alle dager skal vi få tiltro til oppdrettere når markante personligheter gang på gang uttaler seg som dette? (I fjor var det en kvinnelig oppdretter av samme rase).

Det er ikke håp for disse menneskene. Kanskje finnes det håp for dyrene da NKK ser ut til å ha skiftet litt kurs, noe jeg i aller høyeste grad applauderer.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Guest Belgerpia

Det er jo ingen hemmelige at noen oppdrettere av disse rasene mener at pusteproblemer er et veterinærskapt problem fordi de ønsker å tjene penger.

For det er jo derfor man går til veterinæren med en hund som ikke får puste - i håp om å kunne putte 25 lapper i lomma på vetten fordi han fortjener det..... (sarkasm)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Guest Bølla

Det er helt utrolig skremmende.

Nå har det kommet flere kommentarer fra mennesker som avler på mops. For å oppsummere det hele ligger all skyld hos pengegriske veterinærer og ikke et eneste ord om hva man selv har bidratt til.

Skulle man tatt disse menneskene seriøst måtte man faktisk ha hatt data å vise til. Dødstall, levealder, registrerte operasjoner og dødsårsak. Men det har vi jo (heldigvis for dem) ikke i dag. I tillegg er det hårreisende av kennelklubben å foreslå slike endringer uten å konferere med en raseklubb som åpenbart ikke skjønner alvoret i dette :blink:

Lenke til kommentar
Del på andre sider

  • 2 months later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Da har vi entret en fryktperiode. Den som skulle starte ved 6 mnds alder startet plutselig i dag, 7 mnd og 8 dager gammel. Henger på greip med stor rase, tregere utvikling.  Han ville PLUTSELIG ikke entre bussen. Han som ELSKER buss! Bussjåførene elsker ham også, for han står som et skolelys og logrer ivrig og glad når de svinger inn på holdeplassen. Han bykser like glad og ivrig ombord. ..et. Bykset. Har bykset. Har elsket buss. Nå ville han IKKE gå ombord, helt plutselig. En hyggelig medpassasjerer tilbød seg å løfte ham ombord, noe Edeward satte STOR pris på, og takket mannen for i flere minutter etterpå. Ikke sett ham så takknemlig siden han oppdaget paraplyens funksjon.  Heldigvis er bygdebussen et samfunn, fullt av hundefolk, og alle de nærmeste trådte hjelpsomt til og var hyggelige og pratet og koste med ham, noe han ble kjempeglad for. Han elsker oppmerksomhet fra fremmede mennesker som elsker hund. It takes a village to raise a puppy. Ingen setback til fair of stairs da vi skulle av igjen, heldigvis. Spent på hva annet som plutselig blir skummelt fremover. Han får ikke relapse på trapper, og det neste skumle bør heller ikke bli heis. Han er for stor og tung til å bæres. I tillegg har han så ekstrem separasjonsangst, han kan ikke være hjemme alene unntatt når han er så utslitt at han MÅ sove.  Dette blir spennende fremover. Håper det går fort over igjen.  Utgangsstilling på tom hånd har forøvrig bedret seg litt. Den er langt fra bra, men det hender han gjør det for å være snill med meg, og legger ingenting imellom når han tydeliggjør at dette er en act of kindness fra ham til meg. Han har forstått at det gjør meg glad, så han belønner meg med utgangsstilling på tom hånd for å vise at han setter pris på adferden min innimellom. Kanskje blir det bronsemerket en dag. Kanskje. 
    • Ja her er det nok å jobbe med, det er helt sikkert 😅Hun er blanding mellom cavalier og puddel (det ligger noen bilder på instagram under lindaoglilje hvis noen vil se, har ikke lyst til å legge ut så mye her ettersom jeg bare har henne på prøve). Jeg kjører en Prius og buret står i baksetet, så tror ikke det er bilen som er problemet. Det er nok heller tidligere erfaring med bilkjøring som gjør dette et stressmoment for henne. Men hun er utrolig lydig da, så hun hopper inn i bilen når hun får beskjed om det. Hun er veldig søt når hun ikke er stressa, men det er jo sånn ca. én time i døgnet 😅 Men hun har bare vært hos meg en uke så hun trenger nok enda litt tid på å lande helt.
    • Morsomt med småplukk å jobben med😅Enig med @simira, ta det helt tilbake til start. Hvilken rase(r) er hun (noen er jo kjent for å ha et litt høyere stressnivå enn andre)? Og hvilken bil har du? Udyret mitt synes bilkjøring er helt ok i min kompakt suv (der tar hun hele bagasjerommet, så ikke plass til bur, men har lastegitter); men hun hater å kjøre bil om vi låner type stor kassebil der hun må være i varerommet. Stressnivået går til himmels. Gjør det hele lystbetont med bildøren åpen og motoren av i begynnelsen, om hun er mottakelig for sitt/bli kommando eller bare be henne hoppe opp i bilen (om hun ikke er så liten at hun må løftes inn da). Babysteps og alt det der, masse lykke til!
    • Oof, det gjorde vondt å lese! Og jeg tror slett ikke hun nødvendigvis er trygg selv om hun er rolig da. Jeg ville faktisk vurdert å prøve å starte på scratch med burleker og positiv assosiasjon til buret som IKKE medfører timesvis med passivisering. Og ut fra det lille jeg vet så langt så er jeg helt sikker på at du klarer å få til dette når hun etterhvert får oppleve mer frihet, aktisering og meningsfylte oppgaver!
    • Hun har sittet 10 timer i bur daglig der hun kom fra, så hun er forsåvidt trygg og rolig i bur, men det er vel mest fordi hun har lært seg å være passiv der. Hun har også ressursforsvar på liggeplass, og tror helst bare hun vil være i fred når hun går inn i buret (ikke at jeg har bur innendørs uansett, men fikk det inntrykket der jeg hentet henne). Hun har litt problemer den frøkna her 🙈 Men hun er bare 3 år og synes det er veldig gøy å trene, så tror absolutt det er håp for henne.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...