Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

Santo (cocker spaniel på 9 år) sliter så fælt med øynene sine for tiden. Han har egentlig aldri vært noe syk tidligere før spesielt det siste året. Kun litt våteksem på ørene i perioder, men han elsker jo å bade.

Det siste året har han hatt infeksjon på øynene flere ganger. Han har jo typisk cockerøyne (øyelokkene henger jo endel, så det har lett for å komme rusk inn der), men det har han jo alltid hatt. Nå fikk han en kur med kloramfenikol for et par mnd siden, men det kommer bare tilbake. Det har blitt sendt inn prøver, så han har fått riktig antibiotika. Det er ikke noe galt med produksjonen av tårevæske. Likevel er øynene hans stort sett røde for tiden, og det kommer gult/grønt puss ut av de. Ofte kniper han igjen øynene sine også, og det er nok veldig ubehagelig. Skyller de jevnlig, men syns egentlig ikke at det hjelper noe særlig.

Er det noe veterinærene kan ha oversett? Noe annet jeg kan gjøre?

Skrevet

Få ham inn til veterinæren igjen og få en ny kur. Be om spersadex med kloramfenikol, det er mer potent. I det minste ville jeg fått sjekka at det ikke er noen rifter eller noe annet nasty!

Skrevet

Sjekk for rift ja. Mocca hadde også en runde med mye puss og jeg skylte og skylte, men det ga seg ikke. Heldigvis sjekket vetten min for rift og jaggu hadde hun en ørliten en gitt. Etter endt behandling, 0 problemer og øyet ble fint igjen :)

Skrevet

Glemte å skrive at det selvsagt er sjekket for rifter (flere ganger), men ingen funn... Han har også fått forskjellige typer antibiotika.

Skrevet

Har dere vært hos veterinær med spesialisering på øyne? Min erfaring er at det lønner seg å søke spesialisthjelp om det er mulig. Min forrige hund slet sånn som din og fikk stadige antibiotikakurer og tilbakevendende infeksjon helt til vi reiste til en spesialist som raskt ga riktig diagnose. Hunden hadde blemmer på tredje øyelokket som irriterte og de måtte skrapes bort i to omganger riktignok. Etter det hadde han aldri problemer med øynene igjen. Jeg sier ikke at det er det som feiler Santo, men jeg ville reist til en øyelyser for en sjekk. De ser etter andre ting enn "allmennveterinæren".

Guest Yellow
Skrevet

Jeg kjenner en Cocker som hadde feilstilte øyevipper som skapte en del problemer. Eierene måtte inn for å brenne disse hos spesialist, og tror ikke hunden var noe plaget etter det, men husker jeg riktig måtte de inn hvertfall to ganger for å gjøre dette.

Lurt å få en spesialist til å se på det, meg bekjent er det ikke noe man alltid lett kan se, så kan jo være det som er feil her og?

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Hvis han spiser og drikker som normalt og alt ellers er normalt ville jeg sett det an en dag til, og så evt. tatt en telefon til dyrlegen i morra hvis det ikke endrer seg. Kanskje det bare er for kaldt? Det kan også være urinveisinfeksjon. Men generelt hvis du er usikker på helsespørsmål så er det ofte bedre å ta en telefon til dyrlegen heller enn å spørre på et forum.
    • Hei, første gang inne på hundeforum men trenger virkelig råd. Jeg har nylig fått en tibetansk spaniel valp på 9 mnd. han har vært så frisk og rask, spiser og drikker masse, har både bæsje og tissa og leker som bare det helt siden vi fikk han. Men onsdag morgen så tissa han ikke… nå har det gått et døgn og han har enda ikke tissa😰 hva kan være galt?? 
    • Det endte med at hunden måtte til dyrlegen for den haltet. Jeg ringte dyrlegen, og ba de være obs.  Det viser seg at den har knekt håndledde i frembenet, og prognosen er usikker. Hvordan det er skjedd er også usikkert. 
    • 🐾 Hva du kan gjøre nå 1. Start helt på nytt i bittesmå steg Gå ut av rommet i 1–5 sekunder, kom tilbake før valpen rekker å pipe. Øk tiden sakte. Målet er at valpen aldri kommer over terskelen sin. 2. Tren “alene, men ikke alene” La valpen være bak en grind, i et annet rom, eller på en seng litt unna mens hun fortsatt er hjemme. Dette bygger trygghet uten at valpen føler seg forlatt. 3. Lag et fast “nå skjer det ingenting”-rituale Rolig stemning, tyggeleke, litt kos → så legger hun fra seg valpen og gjør noe annet i huset. Rutiner skaper trygghet. 🧠 IQ-leker som passer for 15 uker •     Snusematte (super for å roe ned og gi mestring) •     Kong med litt valpevennlig fyll (f.eks. våtfôr eller litt leverpostei tynnet ut) •     Enkle aktivitetsleker der valpen må dytte eller løfte en klaff •     Tyggeleker som varer litt (tygging gir ro) Poenget er ikke at leken skal “holde valpen opptatt alene”, men at den skal gi positive assosiasjoner til ro og selvstendighet. 4: du kan også `gni`deg selv inn med noe valpen din kan ligge på  for da vil han føle og lukte at du er i nærheten av deg enda du er borte. 🐶 Når valpen din piper med angan du går ut Det betyr at du har gått for fort frem. Da må man tilbake til nivået der valpen fortsatt er trygg selv om det bare er 2 sekunder. Det er ikke et nederlag, det er helt vanlig. du kan også lage en plass der som er *hjemmet* til valpen din. sånn at du øver når du går ut skal han slappe av der. men husk dette kan gå en stund, det går ann også at valpen din aldri kan være alene heller. alle hunder er forskjellige og ikke like enkel. 💛 Litt oppmuntring Valper er som små barn: noen sover gjennom natten tidlig, andre bruker litt tid. Det betyr ikke at du gjør noe feil det betyr bare at valpen din trenger litt mer støtte akkurat nå. Hvis du vil prate mer, få flere tips eller bare ha litt støtte underveis, kan du gjerne ta kontakt med meg på Instagram. nordicquietland 🐶
    • Alenetrening tar den tiden det tar, det er umulig å si noe på forhånd om hvor lang tid det tar før akkurat din valp er klar for å være alene hjemme en hel arbeidsdag. Det er individuelt. Og en oppdretter som påstår at en 12 uker gammel valp kan være alene hjemme i mange timer høres virkelig ikke seriøs ut. Det er jo en baby. En ting som i hvert fall er sikkert, er at jo mer erfaring valpen får med å føle at det er ubehagelig å være alene, jo større er sjansen for at du ender oppmed en hund med separasjonsangst.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...