Gå til innhold
Hundesonen.no

Hvor mye krever en BC?


Recommended Posts

Guest Klematis
Skrevet

Jeg spør, for jeg vurderer om jeg skal ta på meg å passe en BC fra tid til annen om ca et halvt års tid.

BC'en er i familien, det er en veldig trivelig og stødig herremann på 3 år.

Nå er han gårdshund, og litt i overkant mye alene synes jeg, og siden ungdommen som eier han drar for å gå på skole til høsten og han vil da være enda mer alene, utendørs, så har jeg tenkt litt på om jeg kanskje kunne hatt han her litt, innimellom.

Han eier ikke oppdragelse, men er snill som et lam. Han og Timmy kommer godt overens.

Han blir ikke gått så veldig mye tur med p.t, han går for det meste løs på gården, og er vant til å leke mye med eieren sin.

Hvor mye krever en slik herremann egentlig for at han ikke skal bli helt sprø i toppetasjen?

Han er ikke vant til å være inne. Her kan han ikke gå løs utenfor huset.

Jeg har jo to stk å ta meg av fra før, så jeg prøver å finne ut av om det kommer til å bli for krevende og bare mas, eller om han kanskje kan trives sammen med disse to jeg har, i perioder.

Det er ikke snakk om å overta han, men å ha han her iblandt. Eventuelt.

Har ikke nevnt noe om det til slekta, men jeg vet at det ville blitt satt pris på.

Skrevet

Tja, slikt er jo veldig individuelt. De fleste hunder krever ikke supermye for å ikke bli sprø i toppetasjen, det som raskt kan bli mer krevende enn rase er jo det du nevner om uoppdragenhet, ikke vant til å være inne, ikke kan gå løs osv, for det vil kanskje kreve mer av deg siden det kanskje blir vanskeligere å gå med alle samtidig (dobelt opp), ødelegger hus (kanskje?), urolig inne(?) og andre ting som kan komme av det du nevner. Også kommer det jo an på tidsperspektiv, en dag eller to så holder det sikkert med et helt minimum uansett, lengre så krever det antagelig mer, men sånn ifht rase så klarer de seg ofte med moderat aktivitet, selv om de gjerne jobber om de får, og helst fortjener litt mer, ihvertfall på fast basis..

Edit: Og en hund som ikke er vant til å være inne og ikke er vant til å gå så mye tur så blir han antagelig ganske raskt "fornøyd" på aktiviseringsbiten. Mye nytt å forholde seg til og utfordringer å bryne seg på.

  • Like 1
Guest Klematis
Skrevet

Takk for gode innspill:-) Dette kan nok bli et prosjekt,spesielt det med å være rolig inne,som er viktig. Han kan ikke gå pent i bånd,og går alltid med trekksele på tur. Min mor går noe turer med han,og det går greit etterhvert om man er litt streng med han. Han er jo større og sterkere enn jeg er vant med,hopper på folk og er litt voldsom fordi han er så glad når det kommer noen,men han er alltid blid,og jeg har veldig sans for han. Han er en god gutt som fortjener å få være en del av familien. Det er fristende å prøve for å se. Jeg har den gamle hundegården hans,den er ikke så stor,men han kan ligge der og se på livet iblant,selv om han ikke kan gå løs utenfor huset hos meg.

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Takk! Vi har vurdert Toller, Flatcoated Retriever og husky faktisk! Synes selv at huskyer er så fantastiske, men ville ha noe litt mer førerorientert. Tror selv at en flat og belgisk fårehund blir for mye hund igjen. Men tusen takk for gode tips! Og når det kommer til røyting har vi tatt dette i betraktning ja! Fordelen med husky er jo at de har røyte perioder! Så satser på at robotstøvsugeren vår får kjørt seg!
    • Tydeligvis. Har snakket med mange som har blitt "tvunget" til å kjøpe hund.  Personlig så ble jeg paff, og skuffet- fra en seriøs oppdretter som kydde så og vær så imøtekommende til skikkelig skarp sur stemme...    
    • Så bra du tenker på økonomien før du skaffer hund! Det koster en del, og som du har erfart kan det fort komme på ekstra kostnader. Når det gjelder timing så er det noen faktorer. Hvis du ikke allerede har vært i kontakt med oppdrettere så kan det ta tid å finne et valpekull med leveringsklare valper. Noen oppdrettere har reservert alle valpene før de er født. Så start med å kontakte ulike oppdrettere og sjekke tid for valpekull, om foreldrene oppfyller avlsrådene til raseklubben osv. Hvis dere skal flytte, slik jeg forstår det, så kan det være greit å ha kommet noenlunde i orden før en valp kommer i hus. Er huset "valpesikkert"? Er det hage/uteområde som er inngjerdet, er dette noe dere tenker å gjøre eller ha på plass før valpen kommer? Er det noen store oppussingsprosjekter i ny bolig som kan være greit å ha unnagjort før man får en nysgjerrig og aktiv krabat i hus? Personlig foretrekker jeg å få valp i sommerhalvåret, når man uansett er mye ute. Det gjør dotreningen så mye enklere enn å måtte pine seg ut i -15 annenhver time, og stå og vente på at valpen skal gjøre fra seg. Siden du kommer til å være hjemme så er ikke alenetrening et stort problem, men en valp er aktiv, så det kan være greit å få valp i en rolig periode, kanskje ikke rett før eksamensperioden f.eks. Når det er sagt så kommer jo alt an på når den rette valpen fra den rette oppdretteren er leveringsklar. Når valpen først er i hus så må man tilpasse seg det, men det virker jo som dere har gode forutsetninger tenker jeg.
    • Jeg synes golden virker som et bra alternativ for dere. Siden du er vant til husky så er du vant til høyt aktivitetsnivå, og det virker som du er forberedt på og klar over at golden trenger litt mer mental aktivisering, men også er mer førerorientert og lettere å trene. Den store negative faktoren for min del med golden er at de røyter MYE. Her er det enten mye børsting og støvsuging og/eller ofte bading. Men hvis dere fikser det synes jeg det høres ut som en golden vil trives hos dere. Det er mange raser som kunne passet, jeg tenker flatcoated retriever, belgisk fårehund, finsk lapphund eller setter. Men jeg synes golden virker som et veldig godt alternativ for dere.
    • Hei! Jeg (dame 23) og samboeren min (29) vurderer å gå til anskaffelse av en hund. Jeg er ganske turglad av meg og driver med friluftsliv som hobby (hengekøyeturer, fjellturer, teltturer, fisketurer osv.) samboeren min er mer hjemmekjær og liker å ta det mer med ro, det gjør også jeg i perioder. Pga. en kronisk sykdom kan hverdagen min være uforutsigbar, men så lenge jeg holder meg i aktivitet og med måte så pleier det å gå greit. Vi ser etter en hund som kan være med på alt. Alt fra familiebesøk til fisketurer til ferier med bobil og hele pakka. Vi ser etter en følgesvenn rett og slett, som ikke skal sitte alene hjemme hele dagen, men som kan inkluderes i våres hverdag. Vi bor ganske landlig og selv om leiligheten vår ikke er så stor, vurderer vi golden retriever som rase. Vi trenger en hund som kan være aktiv, men også tåler ett par dager på sofaen. Vi ser etter noe allsidig, en rase som er litt morsom og rampete, men også lett kan trenes og formes slik vi ønsker. Det er så utrolig mye å velge mellom og det er så mange raser jeg kunne tenkt meg. Jeg er oppvokst med støvere og jeg og min mor skaffet oss husky når jeg var 17, hun har vært min følgesvenn i så mange år allerede. Men nå har jeg lyst på en hund jeg kan forme litt mer slik jeg vil. Jeg er åpen for tips til hunderase som kunne passet annet enn en golden retriever også! Det viktigste for meg er at det er en rase som vi har kapasitet til å ha, slik at vi får en godt balansert hund som får behovene sine møtt. 
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...