Gå til innhold
Hundesonen.no

drektig tispe


Andreassen

Recommended Posts

den "smarte" naboen min er fôrvert for ei staffetispe som nå er 5 uker på vei og hun nekter Zep og Rata (det er tispen) å hilse omtrent. Skulle de møtes tilfeldig på tisseturer er det "Rata kom her!" osv. Bare jeg som syns det er rart av henne å nekte Rata å hilse på Zep? Hun får ikke lov til å hilse på oss tobeinte heller... Og slikt har det vært i 3 uker nå, altså fra Rata var 2 uker på vei med valpene. Det skal også nevnes at Rata er hjemme alene i 10-12 timer hver eneste dag.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Hm, det høres merkelig ut... hun er da mye alene og synes jeg! Er der noen du kan kontakte ang dette? Om hun er forvert så har hun jo forpliktelser til oppdretter... tror jeg hadde tatt en tlf til oppdretter..

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Selv om jeg bare har vært hyggelig liker hun ikke meg som person. Det er greit nok det, men det virker som om hun ikke vil at hunden skal like meg heller. Jeg er hjemme hele dagen, det samme er Zep, og dette vet hun. Alikevel må Rata sitte innestengt i buret sitt fra hun drar på jobb til hun kommer hjem (8 timers arbeidsdag + 1 time hver vei til arbeidsplassen). Men så lenge hun ikke fysisk mishandler hunden er det ikke stort annet å gjøre enn å riste på hodet og forsøke å "matche" tisseturene de tar så Rata får truffet Zep litt i hvert fall. Jeg kan jo se at de blir kjempeglade for å treffe hverandre. Zep pleier å sette seg ved trappen til naboen i håp om å få treffe Rata tror jeg... Trist at det skal være sånn. :)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Ganske enig.. Det er håpløst...! Men så er det ganske mange håpløse hundeeiere her i denne verden! #-o

Kanskje hun er redd for at valpene blir skadet hvis tispa leker med noen andre.. Ikke vet jeg...

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Rata har en tendens til å bli ganske hyper når hun ser andre mennesker/hunder, men det har sikkert sammenheng med at hun er så mye alene. Hele hunden rister de få gangene jeg treffer henne, hun vet ikke helt hvor hun skal gjøre av seg, så glad blir hun. Blir nesten lei meg av å se henne jeg... :)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

men før det sporer helt av her, finnes det noen logisk grunn til at Rata ikke skal få treffe både to- og firbeinte? Kunne jo vært med tanke på sykdom, men Zep er fullt vaksinert (og dette vet hun også).

Nei, jeg kan ikke finne noen logisk grunn på det... Men vet jo at det er greit at tispa er litt i ro inntil valpene fester seg, men det får da være grenser...

Tror jeg hadde gått bort til henne, uten hund, og spurt omhvorfor hun gjør som hun gjør... Da får du ihvertfall et svar og slipper å lure...!

Lenke til kommentar
Del på andre sider

valpene har nokk festet seg for lengst de, det skjer sånn omtrent i 3 uken etter parring (når som regle hunden får dårlig matlyst og blir morgen kvalm). men ja det er jo merkelig at hunden ikke får hilse på, har ikke de fått hilse påhverandre tidligere da?

jeg har ikke noe problemer med å la mine hunder hilse på andre forde om de venter valper, det skal ikke han noe å si på valpene for å si det sånn da.

da er det verre hvis hun har huset fullt av fremmede de to førstte ukene etter fødsel.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

  • 2 weeks later...

Hm høres rart ut, spørr hun rett ut...

Skjønner liksom ikke hvordan sykdom som kunne smittet hun eller hva det kan være siden hun ikke får lov til å hilse på Zep.

Skulle bodd i Oslo dere, så skulle han fått lekt med Chicka og Eldo hele dagen. =D>

Når det gjelder hjemme alene så er det mange hunder som er alene 9 timer pga eiers jobb, og de dør ikke av det.

Da jeg jobbet var Chicka alene hjemme i 8timer og det gikk kjempe fint, hun sov hele tiden.

Jeg ville selvsagt ikke hatt hunden min i bur, noe jeg er motstander av.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Jeg har hatt 50% BC-blanding. Eneste måten å holde ham fornøyd på var å gi ham oppgaver eller fysisk aktivitet, kontinuerlig. Alltid noe å fokusere på. Han var glad i sofakos, men klarte ikke engang slappe av i kroppen da. Tydlig glad og fornøyd med situasjonen, men vred seg som en ålemark, som om det å slappe av var direkte ukomfortabelt for ham. Tror ikke vi noen gang gikk en avslappet tur. Han lærte omsider å gå pent i bånd, men han vibrerte av energi mens han fokuserte på oppgaven. Gikk stakkato og så virkelig unaturlig ut. Foretrakk å få ulike oppgaver fortløpende, i flexiline. De gangene han fysisk slappet av i våken tilstand, noe han med årene lærte å gjøre, så virket han direkte deprimert og som om han var i en dyp eksistensiell krise. Ventet kun på neste to do. Nå var blandingen min kanskje en ekstrem variant, med mitokondrie-DNA fra en veldig aktiv miniatyr bruksrase, men også renraset BC som bare går tur i gangfart uten andre oppgaver, uten stress, det virker veldig ambisiøst.  Angående aktiviteter ellers: Min fikk aldri nok. Lange ski-/sykkelturer, ball, pinner og frisbee, agility og LP og hverdagstriks hjalp selvsagt med å ta brodden av stress så det var mulig å oppnå kontakt med ham og få ham behersket, men den MENGDEN mental og fysisk aktivitet som må til for å få en BC til å fremstå som rolig og avslappet uten indre stress og uten å se ut som dyp depresjon? Jeg fant den ikke. Uten noe å gnage på var alltid rastløs eller lå spent (bokstavelig talt) klar for neste move når han var våken. Jeg tenker en må tilpasse seg den rasen en har, ikke bare prøve forme en hvilken som helst rase til en slags standard for hva en anser som generelt god hundeadferd. Å gå tur er ikke en enkel oppgave for en BC. Å kreve avslappet spasertur uten "stresset" fokus på oppgaver virker urealistisk.  Min personlige mening fra anekdotisk erfaring. Om noen har en fasit, så gjelder selvsagt den.   
    • Du får sende en på Osloferie!
    • Du får det du trener på! Her har @Simira masse gode tips til deg. La hunden få oppgaver på tur som den må fokusere på, slik at hun ikke "trener" på stressnivået hun allerede har.  Variasjon er også bra, ikke sikkert hun trenger sykkeltur hver morgen eller å starte med agility før hver tur. Og sist men ikke minst, hun er 2 år. I gamledager sa vi at 1,5-2 år er omplasseringsalder, da mange hunder peaker på energinivå rundt da😅
    • Kjenner at jeg godt kunne tenkt meg å ikke ha hund
    • Hun får også en god sykkeltur hver morgen, noen ganger med trekk og andre ganger uten. I løpet av uken trener vi også lydighet, svømming, rallylydighet og spor. De siste månedene har vi fokusert mye på ro-trening i offentlige områder med mange folk og hunder. Hun er i god form og har en slank kroppsbygning, men sliter med å roe seg ned når vi er ute, selv om hun lett finner roen innendørs. Tidligere kastet vi dessverre en del pinner og ball på turer, men jeg innså i senere tid at det er med på å skape mye stress. Derfor har vi sluttet med dette for en god stund siden. Jeg forstår at dette har bidratt til å bygge opp stressnivået hennes utendørs. Men ellers har hun vært slik jeg beskriver henne, helt siden vi fikk henne.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...