Gå til innhold
Hundesonen.no

Nedlasting, streaming - hva er egentlig lov?


Raksha
 Share

Recommended Posts

Ok, jeg er skrekkelig rusten på slike regler. Hørt så mye rart oppigjennom at jeg aner ikke hva som faktisk er sant. Håper noen kan oppklare noe.

Eksempel: Jeg har kjøpt en cd/spill - men får ikke til å legge den inn på pc. Er det da lov å laste ned fra nett en eller annen plass? Jeg har jo kjøpt og betalt den.

Eksempel: Jeg er fryktelig nysgjerrig på en artist, og vil gjerne høre litt før jeg bestemmer meg for om jeg skal kjøpe, har jeg lov å laste ned og ha mp3er i 24 timer?

Eksempel: Stremaingsider på nett, gratis som sådan. Er det lovlig å se filmer/serier der?

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Nei, du har ikke lov å laste ned noe. Om du har en CD eller et spill som ikke fungerer, og hva reglene sier om det aner jeg ikke. Men jeg vil tro at du fortsatt ikke har lov å laste ned, da man gjerne "deler" det man laster ned med andre - iallefall mens man laster ned.

Å streame filmer åpent på nettet mener jeg er fult lovlig, så lenge siden ikke har noe medlemskap eller noe slikt. Da er det siden selv som gjør noe ulovlig i tilfelle, og du deler ikke dette innholdet videre med andre.

Men er du nysgjerrig på en artist så er det andre måter å sjekke det ut enn å laste det ned. Youtube har det meste av utgitt (og ikke-utgitt) musikk. Og så har du sider som grooveshark som er en internettversjon av Spotify/Wimp.

Når alt det er sakt, så er sjangsene for å blit tatt for å laste ned noe forsvinnende liten. De ekstremt få som blir tatt, blir tatt for å dele innhold. Så last ned med god samvittighet!

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Når alt det er sakt, så er sjangsene for å blit tatt for å laste ned noe forsvinnende liten. De ekstremt få som blir tatt, blir tatt for å dele innhold. Så last ned med god samvittighet!

Uhm, så bare sjansen for å bli tatt er liten nok, så kan man begå lovbrudd med "god samvittighet"? Håper du bare ordla deg litt dårlig nå?

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Uhm, så bare sjansen for å bli tatt er liten nok, så kan man begå lovbrudd med "god samvittighet"? Håper du bare ordla deg litt dårlig nå?

Nei, jeg ordla meg akkurat sånn som jeg hadde planlagt. Hvis du ikke ser forskjellen mellom å laste ned en mp3 "ulovlig", og det å drepe noen - for å ta det mest yttergående eksempelet, så har du problemer.

Hvis du skal lese og tolke alt ordrett uten å legge et gram av skjønn til, så har du ingen ting på et internettforum å gjøre.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Nei, jeg ordla meg akkurat sånn som jeg hadde planlagt. Hvis du ikke ser forskjellen mellom å laste ned en mp3 "ulovlig", og det å drepe noen - for å ta det mest yttergående eksempelet, så har du problemer.

Hvis du skal lese og tolke alt ordrett uten å legge et gram av skjønn til, så har du ingen ting på et internettforum å gjøre.

Takk det samme. Det var du som dro sammenligningen mellom ulovlig nedlasting og drap. Drøy mening å tillegge noen.

  • Like 1
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Personlig er jeg veldig glad i bichon-rasene, selv om de krever litt klipping og børsting. Med riktig sosialisering og trening så er de fine familiehunder som kan være med på det meste. Om dere lener mot spaniel så synes jeg personlig at springeren er et bedre valg. Cockeren og de mindre (king charles og cavalier) har mye helseproblemer. De er fine familiehunder, men krever også litt pelsstell. Shetland sheepdog kan være et alternativ. Hvis dere ikke vil ha pelsstell i det hele tatt så ta en titt på dansk/svensk gårdshund. De kan bjeffe når det kommer besøk, går folk på veien, osv. men ikke noe mer enn de fleste andre små raser. De er glatthåret, men røyter da korte hår minst et par ganger i året, som er normalt for alle røytende raser. De er aktive og trenger både fysisk og mental aktivisering, og kan kanskje minne litt om beagle hvis det er utseende som trekker der. Mellompuddel eller dvergpuddel er morsomme og allsidige hunder, de må klippes/børstes.
    • Takk for utfyllende svar og gode råd!  Hvis vi skulle se på en mindre hund, er det noen raser du vil anbefale da?   Hvis vi lener mot spaniel: vil en cocker spaniel eller springer spaniel være et bedre valg? 
    • Har jobbet i kafé tidligere, og etter det jeg kan huske så benyttet vi oss av et spesifikt middel for å bløtlegge bestikk i noen minutter før steamer. Het vel «Dip-It» eller noe sånt.
    • Det ser jo ut som at det virker å bruke strup, men jeg ønsker ikke å bruke det på hundene mine uansett. Mykere metoder tar nok lengre tid, og krever sikkert mer av meg som hundefører, men jeg ønsker heller å legge inn den innsatsen enn å påføre smerte på hundene mine. Hva forskning sier er ikke så relevant for meg, når jeg ser at jeg klarer å oppnå det jeg ønsker uten å bruke brutale metoder så gjør jeg selvsagt det.  Ingen av mine hunder er enkle typer, så når det går an å få de til å fungere godt uten bruk av vold så tenker jeg det skal være mulig for de fleste. 
    • Det er veldig lenge siden jeg har brukt noe slik(da jeg gikk på folkehøyskole for 20+ år siden). Men jeg husker at man skulle skylle før man satte inn i maskinen. Jeg fant også dette, om det er til noe hjelp; Oppvaskmaskin til industri: Slik får du best resultat - Machine Products Storkjøkken AS
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...