Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

min whippet-hannhund på 3 1/2 har nå, plutselig blitt redd for gulvet vårt. Vi har laminat, har hatt det i alle år, og han har fra han var valp gått på dette uten problem. Nå de siste månedene har det plutselig blitt et problem. Når han "glemmer" ut hva han går på trasker han fint fra teppet sitt og over gulvet, også gjerne rundt på kjøkkenet. Men hvis vi f.eks sier Legg Deg så får han panikk og spinner rundt, og prøver så godt han kan å sette klørne i gulvet.

Det er ikke alltid vi trigger hans bambi-på-isen angst. Det kommer ofte også uten at noen sier noe til ham. Her en dag skulle vi gå tur, og han sto og nølte i flere minutter før han klarte komme til oss ute på gangen (fordi han måtte gå over tregulvet)

Dette er en myk hund, så vi trenger aldri heve stemmen til ham. Han elsker kos, og ønsker å gjøre alt han kan for at vi skal bli fornøyde (når vi trener).

Det skal sies at hans flokk har i løpet av to år gjort ham til enebarn, da de to greyhoundene som var hans storesøster og storebror er borte, siste måtte vi ta for en måned siden.

Og den ene var redd glatte gulv fordi hun kom til oss som godt voksen og var visstnok fra valpestadiet av redd for glatte gulv.

Han andre gikk etter hvert trapper opp baklengs fordi han hadde en skulderskade, og dette adopterte whippeten rimelig kjapt etter at han kom til oss 8 uker gammel.

Vi har utelukket at han feiler noe, har til og med tatt røntgen selv om han ikke viser noen tegn på smerter og ute på tur er han tøyelig og bøyelig når han springer rundt.

Så da, når vi har utelukket at det ikke er en skade tenker jo jeg at det er mentalt (?) Men jeg kan jo ta feil...

Noen som har hunder som er redd for glatte gulv som har noen tips om hva vi kan gjøre?

Skrevet

Siden dette skjer unntaksvis kan det vær at hunden har fallt her en gang skikkelig når dere ikke var hjemme.

Så iblant kommer hunden på det, og blir nervøs. Derav litt urasjonell oppførsel.

Kun en mulig forklaring.

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Takk. Er ikke så flink i norsk.
    • Legitime = oppriktige/riktige i følge lover og regler.
    • Det finnes mange gode bøker og kurs om språk. Turid Rugaas har "På talefot med hunden" og "Bjeffing - språket som høres".  Dette er også en god jeg har i bokhylla www.dogwise.com/the-language-of-dogs-understanding-canine-body-language-and-other-communication-signals-dvd-set/ Hvis du bor på østlandet kan jeg på det varmeste anbefale språkkurset til Lundqvist hundeskole. Jeg har gått det to ganger og det er utrolig lærerikt. Det avhenger veldig av individene om de kan ordne opp selv eller ikke. Så lenge hundene oppfører seg ok mot hverandre og tar hverandres signaler så er det ok. Om det er stor forskjell i alder og adferd på dem så trenger de ofte litt hjelp for å fungere sammen. Jeg mener uansett at det er eierens ansvar å sørge for at alle hundene trives og har det greit, og ingen hunder skal være nødt til å sloss for plassen sin eller mistrives i flokken.
    • De som har flere hunder enn tre og som lever i flokk. Lar dere flokken ordne opp i alt selv? Eller tar dere helt styringa? Blir det værre da? Ønsker kun å lære mere om hundespråk.
    • Hva betyr legit? Betyr det at de er greie?
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...