Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

Fant en flått på hunden i dag som var svært liten så den har nok ikke vært der lenge. Bittstedet var rødt og håvent, øverste hudlaget bare datt av på et vis og det var en rød ring rundt bittstedet. Altså selve bittstedet var rødt og håvet(som det gjerne pleier å være men synes dette var verre enn jeg har sett tidligere) så var det vanlig hund og en rød ring rundt dette. Han har ikke feber og er seg selv vil jeg si, utenom at vi har vært dobbelt så uheldige i dag og han ble truffet av en hard ball rett i øyet så han er litt redusert pga. det og ja jeg har vært i kontakt med veterinær om øye og det er under kontroll men oppdaget ikke flåtten før sent i dag

Min første tanke var borrelia. Noen som har erfaring med dette? Hva er veien videre nå. Dyrlegen på mandag for blodprøve og antibiotikakur? Er jeg skikkelig hønemor nå som bekymrer meg utrolig masse over dette? Hvis mine bekymringer ikke er overdrevet så hva skjer videre nå? Pleier hunder å bli friske av dette, hvor lang kur eg nødvendig og ja hva skjer videre?

Ser mange skriver at veldig mange hunder har antistoffer mot borrelia og at de fleste pleier å bekjempe bakterien selv. Noen få bli syke og trenger antibiotika og hvis det oppdages tidlig er penicilin tilstrekkelig men ofte oppdages det ikke tidlig på hund for de pleier ikke få de røde ringene. Står også at enn skal være forsiktig med unødvendig behandling med antibiotika og det er undøvendig å behandle en hund med antistoffer så lenge den er symptomfri.

Burde jeg gjerne ringe dyrlegevakta i morgen eller kan dette vente til mandag? Vi har ikke dyrlegevakt her i byen så må i så fall kjøre en god time for å komme der men det er 0 problem hvis det er det beste for gullungen.

Blir ekstra bekymret når det er hjertebarnet som er så utrolig uheldig og "får det til" hele tiden :(

Guest lijenta
Skrevet

Ring og prat med dyrlege vakta i morgen vilel jeg gjort. da kan den berolige deg og dere bli enige om veien videre Har ikke hatt dobbel ring på mine så ejg vet ikke. HAr bare vært røde på kulen som har forsvunnet fort når flåtten har kommet bort

Skrevet

Ring og prat med dyrlege vakta i morgen vilel jeg gjort. da kan den berolige deg og dere bli enige om veien videre Har ikke hatt dobbel ring på mine så ejg vet ikke. HAr bare vært røde på kulen som har forsvunnet fort når flåtten har kommet bort

Ville nok også ringt vet-vakt dersom det er blekt område innenfor den røde ringen. Er det som er "faresignalet". Men rødt område eller ring er ikke ensbetydende med smitte altså :)

Ja har prøvt de her i byen nå i kveld for de har vakttelefon så langt de klarer men ingen "plikt" til å verken ta telefon eller stille opp. Ringte også til de som har veterinærvakt nærmest her men fikk ikke tak i de første gang men så fikk jeg bare en kort beskjed om det var akutt akkurat nå og det er det jo ikke og da ville de at jeg ringte opp igjen senere for de stod visst midt oppi flere krisesituasjoner nå. Vurderer om jeg skal være våken en stund til og følge med og ringe eller om jeg skal legge meg og vente til i morgen.

Han har nok sannsynligvis hatt den i en dag eller mer så.

her i hvert fall bilde. Har klippet bort pelsen for å se litt bedre selv og ha oversikten over det.

post-2805-0-88785000-1381021031_thumb.jp

Skrevet

Dyrlegen vår sa at den røde ringen kun var et tegn på mennesker og ikke hunder... Zera har også hatt et par flåttbitt som har sett litt ille ut i sommer, men dyrlegen sa det ikke var noe farlig. Hennes var hovent og rødt som på bildet, med en kul i midten.

Men det beste er jo sikkert å høre med dyrlegen din :)

Skrevet

Mulig jeg er supersær, men et flåttbitt med påfølgende hudirritasjon er noe jeg ville tatt på mandag. Slik jeg ser det ikke en akutt krise- heldigvis. Nå bor jeg i flåttland så jeg nok blitt litt blasert, men jeg ville heller bare fulgt med på hudreaksjonen og sett det ann. Om det skulle være borreliose så er ikke det en sykdom som er tidssensitiv, om hunden får antibiotika i dag eller i morgen har lite å si, eneste effekten du vil merke er nok på lommeboka. siden det er mye dyrere med veterinær i helgene. :)

  • Like 1
Skrevet

Melvin hadde også hevelse med tydelig rød ring rundt for en stund siden. Vi fjerna flåtten på en søndag og valgte å se an til mandag, da var ringen og hevlsen borte vekk :)

Så du kan jo evt se an til i morgen og ringe vet da?

Skrevet

Tusen takk for svar alle sammen :) Heldigvis har jeg en av dyrlegen her i byen på facebook så fikk godt svar av henne om at det kunne vente til i dag men at han burde ned å få antibiotika i dag. Så nå er vi på vei ned til dyrlegen for å få antibiotika til prinsen :) Alt burde også gå greit så lenge han får behandling så tidlig. Ingen kan si om det er borrelia smitte i den flåtten men sannsynligheten er stor pga. ringen. En ting er vi enige om og det er at det sannsynligvis er noe bakterier i flåtte som satt det pga. reaksjonen og hvordan flåttbitte enda er gult, rødt og veldig håvent. Siden hunden også er nesten 6år gammel og vi bor midt i flåtth****** så har han hatt noen flått opp gjennom årene selv og jeg har brukt middel mot flåtten og antallet flått han har hatt ikke har vært høyt, så har han aldri reagert så kraftig før. Tidligere har det bare være et bitteliten rød prikk etterpå og som har bort etter hvert. :)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Har hatt tispe med løpetid før, men dette er en ny opplevelse. Frøkna er 2 år, og har sin 4. løpetid nå. Og det er en helt annen opplevelse enn hennes tidligere løpetider, og andre tisper i heimen. De to andre løpetidene hennes har vært rolige, hun har vært nedstemt, men ellers ikke noe spesielt. Vi er på dag 9-10, og den litt triste hunden som har hengt med hodet i et par uker, har plutselig et stort,litt manisk glis, hun jukker på beina våre, og også på ryggen min da jeg skulle fyre i ovnen før i dag. Hun piper og synger,sutrer og er som en klistremerke på oss både dag og natt. Jeg antar vi er inne i stådagene. På tur tisser hun hele tiden,mens hun løfter beinet høyt, og tisser gjerne på gjerder og annet som stikker ut.(Hun får ikke lov til det) Vi har ei annen tispe i huset uten løpetid, men hun oppførte seg aldri slik da hun hadde løpetid, ikke en annen tispe vi hadde heller, så dette er jo en interessant opplevelse! Den andre tispa vår er nesten 10 år eldre, og ser ut som om hun tenker sitt om småen som er heelt smårar om dagen🤭 Jeg ser for meg at min lille neppe er den eneste som blir litt spesiell på denne tiden,hører gjerne om flere!
    • Det høres utrolig slitsomt ut, og dere har prøvd det meste jeg ville anbefalt. Både cocker spaniel og puddel er jo raser som kan ha en del lyd, og ved å kombinere dem med litt ulike forutsetnigner så kan det rett og slett være genetikk, og dermed veldig lite å gjøre noe med.  Jeg går ut fra at han også er sjekket hos veterinær og at stoff- og hormonnivåer er noenlunde normale? Antar dere også har prøvd Adaptil og lignende? Er det like ille om det f.eks. står på radio i bakgrunnen? Har dere prøvd å enten redusere mengden aktivitet betraktelig over en periode, eller å endre balansen mellom mental og fysisk aktivitet annerledes? Det er ikke alltid at mer aktivisering er løsningen, for noen er det også mindre. Er han kastrert? Det er ikke noe som anebfales som en første løsning, men for meg høres det ut som dere har prøvd det meste annet av profesjonell hjelp. Hvis han ellers er trygg og velfungerende ift. sosiale situasjoner med folk og andre hunder, så ville jeg forsøkt evt. kjemisk først for å se hvordan det går.  
    • Hei. Jeg har en cockapoo gutt på 5 år som har noen «problemer» som vi sliter med. Helt siden var liten har han hatt et skikkelig stort varsler innstinkt som har blitt værre med årene. Han varsler på hver minste ting som skjer utenfor huset (av og til inne), og sliter veldig med å roe seg ned igjen. Han varsler på naboer som smeller med bildører, folk utenfor i gata som snakker, hunder som bjeffer, tuting, folk som går forbi vindu, katter i hagen, lillebror som løper inne, om vi bruker høy stemme osv osv. Det siste året har han også av og til begynt å varsle at vi åpner ytterdøra, eller at vi bare sier så lite som «hei» i en telefonsamtale fordi han tror det kommer noen. Ringeklokka og banking på vindu/dør er også veldig vanskelig, og han stopper ikke å bjeffe før han får se hvem som kommer og får hilse. Hvis vi stenger han inne på et annet rom bjeffer han enda mer og slutter ikke. Det er værst på kvelden, ofte etter vi har gått lang tur. Han klarer ikke roe seg, og ligger ofte i flere timer å bare knurrer og bjeffer på ting vi ikke hører eller ser. Dette har også gjort han har har en forferdelig av-knapp fordi han alltid ligger på vakt. Selv etter flere år med konstruktiv rotrening hver dag, skal det mye til for at han går å legger seg av seg selv på kvelden. Vi har prøvd ekstremt mange måter å trene dette vekk, uten at noe har hatt noe innvirkning. Vi har snakket med veldig mange hundetrenere, hatt besøk av adferdskonsulent og prøvd stressreduserende tilskudd i maten. Vi har prøvd alt fra desenstering på lyder, ignorering, sladretrening, klikkertrening, sende han på plassen sin, sende han på et annet rom til han roer seg ned, vært streng, søksaktiviteter for å distrahere han og ros og kos når han roer seg. Det begynner virkelig å bli et problem, da det er stressende for oss, men ikke minst for hunden.    Han syns også det er vanskelig å roe seg når vi får besøk. Vi vet at dette ikke grunner i redsel fordi han vil rett opp på fanget til besøket og ha kos, men vi merker også at han stresser mye mer. Det er absolutt ikke noe vondt i han, og han ELSKER andre mennesker (vil helst hilse på alle), men vi merker at varsler innstinktet tar overhånd i hverdagen og gjør det vanskelig for han. Det skal også sies at han er verdens beste hund å ha med på tur og bjeffer aldri da, men med en gang han kommer inn inntar han rollen som vokter uansett om vi er i vårt eget hus eller et annet.    Sånn at det er sagt så vet vi også at problemene ikke skyldes for lite aktivisering da vi driver med hundesport og har en veldig aktiv livsstil sammen.    Vi er ganske rådville nå og begynner å bli rimelig lei av at vi sjelden får mer enn 10-30 min stillhet av gangen. Sliter også på oss mentalt da vi prøver så veldig hardt uten at vi får noe resultat. Heller ikke gøy å få besøk eller kommentarer om at vi ikke har trent hunden vår, når det er det jeg bruker største delen av tiden min på. Veldig usikker hva problemene bunner i, men virker som han har hatt et høyt stressnivå hele livet.    Noen som har erfaring med dette og har tips for å gjøre hverdagen litt enklere?
    • Det krysser vi også fingrene for. For akkurat nå er vi tidvis ganske slitne her hjemme🤪
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...