Gå til innhold
Hundesonen.no

Hurtta vs rukka


Recommended Posts

Guest bikkje1
Skrevet

Jeg driver å ser på seler, og de jeg har sett på som jeg liker best (og som virker at sitter bra og har bra kvalitet) er selene fra hurtta (y-sele) og rukka (h-sele).

Nå bruker jeg en h-sele fra buster, men den er litt snau, og valpis vokser jo så fort!

Men jeg syns hurtta sine seler ser litt mer behagelige ut for hunden, HVIS den ikke ligger i armhulen, som jeg har sett den gjøre på en del hunder. Det problemet er jo ikke på rukka sine seler (i allefall ikke på jrt), men den er bare polstret på den brystreima..

Så, hva burde jeg gå for? Vi skal selvfølgelig ta han med og prøve, men mtp at de ikke selger begge selene i samme butikk, OG det er en prisforskjell på et par hundre kroner, er det jo kanskje greit å høre andres erfaringer/meninger? :P

Skrevet

Hurtta er veldig fine seler, jeg digger dem personlig, men det er lite justering og ikke noe jeg ville anbefalt en valp i vekst. Da ville jeg bare kjøpte en svært justerbar sele og så venter man til valpen er voksen med å kjøpe selen man ønsker å bruke videre.

Dette er dog min tanke, slik at man slipper å bruke mye penger på ny sele stadig vekk.

Skrevet

Etter min mening sitter hurrtas y-seler dårlig på de fleste hunder. For store i halsen, og for tett opptil albuene. Jeg ville satset på en h-sele, eller en annen y-sele.

Har du sett på h-selene fra rogz? Fin kvalitet, og kan stilles inn ganske mye, og de er billige.


Om du vil ha en polstret y-sele, som ikke sitter for tett opptil albuen, så har du norsk-hundeutstyr sin y-sele (den som heter "sele 19mm" er for små hunder). De er billige, og super kvalitet. Vi har hatt våres i 5 år, og de er fremdeles like fine. :)

  • Like 2
Skrevet

Jeg liker disse veldig godt, Ezy dog, som regel mye mulighet for justering.

Der får man vel samme problem som på hurttas y-sele? Altså at selen ligger for tett opptil albuen.

Et kjapt google søk så ser det i alle fall ut som flertallet av hundene har selen helt innunder albuen. :hmm:

Jeg ser jo at mange velger å bruke slike seler til tross for at de ligger slik i forhold til albuen.

Skrevet

Der får man vel samme problem som på hurttas y-sele? Altså at selen ligger for tett opptil albuen.

Et kjapt google søk så ser det i alle fall ut som flertallet av hundene har selen helt innunder albuen. :hmm:

Jeg ser jo at mange velger å bruke slike seler til tross for at de ligger slik i forhold til albuen.

Det må passe hunden, sånn som alle andre seler. Man får ikke noen problemer så lenge selen passer hunden.

Denne kan justeres mye mer enn Hurtta sin (som bare justeres i bakre rem). Dermed er mye løst ved å velge en stor sele som gir albuen godt lufterom.

Veldig godt at du presiserer dette for det er faktisk viktig at selen sitter bra på hunden, selvom det er en midlertidig valpesele.

Skrevet

Jeg liker disse veldig godt, Ezy dog, som regel mye mulighet for justering.

harnessweb1.jpg

Bilde: lånt fra google (www.bowhouse.com.au)

Jeg tror det må være den dårligste selen vi har hatt i hus her.

På tross av masse reguleringsmuligheter, satt den aldri bra på og brystplaten var altfor bevegelig.

Ruffwear webmaster er regulerbar både i bryst og under magen. En super sele om du har en hund som trekker i båndet :)

Skrevet

Jeg tror det må være den dårligste selen vi har hatt i hus her.

På tross av masse reguleringsmuligheter, satt den aldri bra på og brystplaten var altfor bevegelig.

Ruffwear webmaster er regulerbar både i bryst og under magen. En super sele om du har en hund som trekker i båndet :)

Nå vil jo det være veldig individuelt hvilken sele som passer, men jeg har personlig aldri prøvd den selv på noen hund. Dermed vet jeg ikke hvordan den fungeter i praksis, bare likt den når jeg har sett den i butikken.

For min del var det bare et tilleggs forslag.

Men webmaster har jeg brukt til flere hunder og veldig fornøyd, men en dyr sele til valp da deb sannsynligvis må byttes ut noen ganger.

Skrevet

Nå vil jo det være veldig individuelt hvilken sele som passer, men jeg har personlig aldri prøvd den selv på noen hund. Dermed vet jeg ikke hvordan den fungeter i praksis, bare likt den når jeg har sett den i butikken.

For min del var det bare et tilleggs forslag.

Men webmaster har jeg brukt til flere hunder og veldig fornøyd, men en dyr sele til valp da deb sannsynligvis må byttes ut noen ganger.

Akkurat det hadde jo kanskje vært ganske vesentlig å hatt med i det første innlegget. :)

Skrevet

Akkurat det hadde jo kanskje vært ganske vesentlig å hatt med i det første innlegget. :)

Nå skal jo TS uansett ha med hunden i butikken for å se at den passer, så jeg tenkte egentlig ikke over det. Men det kom frem nå, og det er jo etter min mening veldig kjekt når slike erfaringer kommer frem, det hadde det ikke gjort om jeg ikke foreslo selen :)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Med denne innstillingen kommer du til å få mange overraskelser i hundeholdet ditt i årene som kommer:) 
    • Tenker at du først og fremst må stikke fingeren i jorda å innse hva slags gener valpen din har. Alle disse tre rasene har grunnleggende mye jaktinstinkt. Alt beror seg ikke på at du er flink til å trene hunden din i valpestadiet. Om du har valp etter foreldredyr/linjer med mye stress og lite impulskontroll har du mildt sagt en jobb foran deg Jeg hadde aldri, ALDRI stolt på min amerikanske bulldog alene rundt små dyr eller katter. Det ville høyst sannsynlig blitt blodbad. Ikke fordi han var slem, ond eller dårlig trent. Men fordi han hadde ett voldsomt jaktinstinkt. Jo før du innser at det mest sannsynlig kan være tilfelle med din hund og, dess bedre er det. Tilrettelegg for minimalt med triggere for hunden din og å holde dyra skilt når du ikke hjemme eller kan følge godt med på interaksjonen mellom dem er mitt beste tips til deg. Pluss, trene på impulskontroll og konsentrasjon. Atferden på hunden din kommer garantert til å forandre seg når den går igjennom de forskjellige kjønnsmodningsfasene - kanskje spesielt dersom du har hannhund.  Fortsett å trene gjennom hele livet til hunden din så minimerer du sjansen for at noe går galt. 
    • Jeg meldte en bekymring til mattilsynet i sommer. Hadde masse bevis på at dyrene ikke hadde det bra, hadde samtaler på telefon, SMS, mailkorrespondanse med saksbehandler fra Mattilsynet, pluss jeg lagde egen googledisk-folder med bilder og videoer av forholdene som hun/de fra Mattilsynet hadde fri tilgang til. Jeg vet også at Mattilsynet var der i hvert fall en gang på befaring. Det endte i at eieren fortsatt har dyrene, noe jeg syntes er heeelt hårreisende.  Hundene hadde tak over hodet, tilgang til mat og vann - så da var det ikke skjellig grunn til omplassering. På tross av at de konstant sto ute, sloss så blodet sprutet og ikke ble møkka for... Nå har jeg flytta, men da jeg fortsatt bodde i området stod det to voksne pluss fire/fem valper i samme hundegård. Alle utenom den ene var forholdsvis store driv- og jakthunder på rundt 25/30 kilo. Tror også at Mattilsynet har sykt mye å gjøre, med lite ressurser til å gjennomføre alt, at de kun har mulighet til å befare bekymringer der dyr er døende eller har veldig, veldig kummerlige livsforhold. Det du beskriver er selvfølgelig helt ******, men trolig ikke nok til at Mattilsynet kommer til gjøre noe.. Dessverre.
    • Som jeg nevnte så er alle rasene i blandingen kjente for å ha sterkt jaktinstinkt. Noe av denne kunnskapen kommer for min del fra Linn som har hatt ambull i mange år, og vi kjenner begge både oppdrettere og aktive hundesportsfolk med alle disse rasene og er aktive i sine respektive raseklubber. Det betyr ikke at det er umulig, men definitivt en langt større utfordring enn om du hadde kjøpt en labrador eller en cocker spaniel. Og det synes jeg oppdretter burde visst om med en slik kombinasjon, men tiltroen min til oppdrettere som blander slike raser er heller ikke veldig stor.  Det er jo uansett bra om det går fint, og så lenge man er bevisst på hva slags hund man har så er det bedre.
    • Hvor har du det fra??? Mage hunder blir feilaktig kalt for kattedrepere, uten at det er noe hold i det. Ja, hundene våre, uansett rase, har jaktinstinkt i større eller mindre grad, men at ambull er så mye verre enn mange andre hunder, har jeg vanskelig for å tro.  Nå kan jeg uansett fortelle at det gjøres store fremskritt her i huset. Hunden har lært seg å sitte når kattene passerer, og han viser en mye lavere interesse for de nå enn i begynnelsen. Han kan fint ligge rolig i ene enden av sofaen og en av kattene ligger i den andre delen uten at de gjør noe stort nummer av hverandre. Så jeg syns vi er på rett vei 🙂
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...