Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

Hei folkens! Har ei Finsk Lapphund-tispe på 13 mnd, og vi skal på vår første utstilling 21.september :D Meldte henne på ganske spontant, så jeg lurte på om noen kunne gi meg tips til trening? :) Jeg bor i Oslo (hun er hjemme i Nord-Norge med resten av familien), så jeg har bare noen få dager å trene henne på før utstillinga :P Så jeg er bare ute etter veldig basice ting, så får vi jobbe mer etterhvert :)

post-12137-0-71835300-1377966077_thumb.j

Skrevet

Trene på å stå, og holde halen oppe når hun bare står (det er ikke "påkrevd" men de fleste trener det inn forde) :) og på å trave og ha på utstillingslina.

Vi er ikke noen resere i utstiølingsringen selv, men samboer har tatt noen runder med han men utstillingslina og stå trening, men vi er ikke så nøye på det de få gangene vi stiller.. Sikkert noen som har bedre tips enn meg :P

Så fin hun er! :D

Masse lykke til, og husk å kose dere! :)

Skrevet

Som Krilo sier, stå og løpe er sentralt. Øv deg selv på å se når hun traver i passe tempo, og på at hun klarer å stå i ro i litt mer enn to sekunder :) At de flytter på seg og må stilles opp på ny gjør ikke så mye, bare de ihvertfall kan stå stille litt. Jeg har aldri trent på å ha halen opp, min har den alltid opp i ringen fordi han er gira, men noen trenger å trene på det.

Det viktigste er nok å trene på håndtering, be foreldrene dine få fremmede mennesker til å ta på henne, titte på tenner og kjenne bortover rygg og bakende. Endel hunder kan synes at dette er ekkelt, og dette er noe dommere kan trekke for :)

Lykke til :D

Skrevet

Takk for tips! :D Har en mistanke om at den største utfordringen blir å få henne til å stå i ro i mer enn to sekunder, haha! Men det blir nok gøy :) Er veldig spent, for to av kullsøskene hennes har nylig vært på sine første utstillinger og fikk BIR og BIM :) Men jeg lurer på, for Aili har jo i sommer mistet underulla si og ser litt mer "sjuskete" ut nå enn før hun mista den. Har det noe å si? :P

Skrevet

Tja, det er VELDIG forskjellig hvor mye dommere vektlegger det. Thorvald har stort sett alltid fått kommentar på fin pelskvalitet og vakker pels, samme hvordan han har sett ut (f.eks. her http://4.bp.blogspot.com/-Q0-esA68apQ/UKKvKktnmeI/AAAAAAAAA5o/5FSm6EnpfAE/s1600/599435_4426675825458_1311117612_n.jpg :lol: ), men han HAR veldig bra pels også. F.eks. i dag, nedrøytet og gjennomvåt på utstilling (han så ut som en druknet rotte), allikevel masse skryt for bra pels. Andre ganger trekkes det for pels. Dommere er forskjellige, rett og slett :)

Skrevet

Ja, pelskvaliteten er jo bare bra at de dømmer. Men syns liksom de ikke kan "trekke" noe når utstillinga er på sensommeren og hundene har mista vinterpelsen liksom :P haha. Får bare håpe at de andre lappisene også har mista sin :D haha

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Det er veldig individuelt. Jeg har aldri hatt noe problem med hundene og sjelden kattene, men tok til oss en voksen omplasseringskatt som gikk etter hundene og angrep dem, han ble levert tilbake. Har tatt til meg både kattunger og voksene katter, men aldri prøvd med "ikke kattevante" voksene hunder. Har hatt Sheltie (gjeterhund) og aldri hatt noe problem, men har du hund med høyere gjeterinstinkter kan det bli problemer.  Noen ganger går det sånn også. Passhund (Jämthund) og ny ungkatt.  
    • Generelt sett, ja. Gjeterinstinktet er et "subsett" av jaktinstinkt. Det betyr ikke at det ikke kan gå, mange gjeterhunder lever jo for eksempel på gårder sammen med katter. Men å leve inne i samme hus blir fort noe annet igjen. Du kan jo snakke med oppdretter om hvordan foreldre og søsken evt. går med katt, og du vet kanskje selv hvordan hundene dine reagerer på katter og andre smådyr på tur? Selv om det er noe litt annet så gir det en indikasjon på hvor sterkt jaktinstinktet er.
    • Har gjetere høyt jaktinstinkt? Jeg har gjeterhunder.
    • Det kommer an på hunden og katten, gemyttene deres, og hvem som kom først i hus. Hunder med høyt jaktinstinkt (gjetere, mynder, terriere mm.) går generelt dårligere med katter fordi de trigges lettere til å jage dem. Vi hadde to katter da vi fikk hund, og det gikk aldri bra. Vi endte med å omplassere kattene. De var dog voksne omplasseringskatter som ikke var spesielt trygge i utgangspunktet, og vi kunne ingenting om hundetrening og fikk en rase med mye jaktinstinkt.  En voksen og trygg katt og en valp med mindre jaktinstinkt har større sjanse for at det går bra, eller en kattunge sammen med en voksen hund som ikke har vist mye interesse for å jage katter. De fleste kan trenes og tilvennes med litt kunnskap, men ikke alle. 
    • Blir det bare kaos om man har katter og hunder sammen i samme hus?  Hva slags erfaring har dere med det?
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...