Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

Det er dette de holder på med i USA som kalles "Nose Work", er det ikke? Veit at den del shibaer håver inn titler på det. :D

Jeg kunne veldig gjerne tenke meg å prøve dette med Aiko, hun er fantastisk på spesialsøk helt uten opplæring.

Skrevet

Det høres muligens ut som om noe mine hunder kunne ha likt - de elsker å bruke nesa, men har en eier som hater å trene lydigheten som trengs til bruks.

Men jeg forstår ikke helt hvordan det gjøres. Hva menes egentlig med en duplikat i denne sammenhengen? Skal de lete etter en lærhanske som lukter lærhanske og ikke gummihanske, liksom, eller er det en lærhanske med lukt av Per og ikke Kari? Er det samme lukta de skal finne i alle de parallelle banene i øvelse 1 i klasse 1?

Skrevet

Duplikat er samme gjenstand. En lærhanske er ikke en gummihanske.

Å? :icon_confused:

:lol:

Neida, men gamle damer har litt tungt for det, skjønner du :-)

Så greia er at hunden får lukte på en lærhanske og så skal den finne flere lærhansker i en haug av gummihansker og oppvaskbørster eller noe? Eller hva er det disse gjenstandene er for noe, egentlig?

Og hva er poenget med at fører mottar en gjenstand i klasse 1, da vil jo gjenstanden lukte av fører i tillegg til seg selv?

Eller, det er jo ingen vits i at jeg ramser opp alle måter jeg greier å misforstå dette på :-P Kunne ikke noen være så snill og forklare hvordan ting faktisk foregår på en måte blondiner av eldre dato kan forstå?

  • Like 1
Skrevet

Vet veldig lite om det annet enn det jeg fant på spesialsok.no, men her er en demo av klasse 1 utført av en av dem som har vært primus motor for å få denne typen hundetrening til å bli en konkurranseform.

http://player.vimeo.com/video/71539347

Hunden skal finne og markere smelleren i et "brett". Ettersom det i klasse 1 ikke er forstyrrelser, vil 5 av hullene være tomme, mens ett av dem inneholder smelleren.

Guest Kåre Lise
Skrevet (endret)

Nå leser bare jeg og det som står der..

Den skal markere de boksene som inneholder samme type gjenstand med samme ID. ID kan da være lukten av en bestemt person, f.eks knut, ola eller Kari. Tipper dette også vil være "sporleggER" altså den som legger ut oppgavene.

Dette er veldig likt sånn man trener og praktiserer luktdiskriminering. Det er ikke nødvendigvis om å gjøre å fylle opp med en haug av gummihansker og oppvaskbørster.

Endret av Kåre Lise
Skrevet

Tusen takk for video! Det så kjempegøy ut, akkurat noe slik mine ville likt.

Er det da riktig som Snusken sier at man leter etter en gjenstand med lukt av en person pluss gjenstandens egenlukt? Altså smelleren er lærlapp med lukt av Ola mens forstyrrelsene vil være lærlapp med lukt av Per, eller gummilapp med lukt av Ola?

Eller går det utelukkende på gjenstandens egenlukt?

Guest Kåre Lise
Skrevet

Hvis en ser videre ned på klasse II så dukker det opp negativ ID som forstyrrelse som da vil være Per og røkla mens Ola er rett ID. ( antar jeg )

Skrevet

Han skriver lengre ned noe om at hunden skal finne en bomullspad med yellow label te, mens forstyrrelsene er kaffe og fruktte. Men mulig det er noe annet de trener på, ikke i forb. med akkurat den konkurranseformen?

Skrevet

Han skriver lengre ned noe om at hunden skal finne en bomullspad med yellow label te, mens forstyrrelsene er kaffe og fruktte. Men mulig det er noe annet de trener på, ikke i forb. med akkurat den konkurranseformen?

Jeg vet han bruker det på trening og kurs, men er usikker på om det også inngår som smellere i konkurransen.

Her er Tarik på spesialsøk modul 1 kurs, og markerer på yellow label:

https://www.youtube.com/watch?v=iC1tx_p4FLI

Guest Kåre Lise
Skrevet

Han skriver lengre ned noe om at hunden skal finne en bomullspad med yellow label te, mens forstyrrelsene er kaffe og fruktte. Men mulig det er noe annet de trener på, ikke i forb. med akkurat den konkurranseformen?

Dagens gjettelek det her, hva er premiene? :lol:

Jeg gjetter da at det kommer noe sånt her:

Smeller klasse III – Presentasjonshund
Hundene presenteres for fremmede lukter som smeller
Øvelse 1 Søk på 2 stk. parallelle baner á 6 bokser. Maks 3 duplikater i hver bane -
negative lukter i de andre boksene

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Da får jeg prøve å se etter ett annet navn til den kommende valpen min da. Siden ingen av dem falt i smak. Har dere noen andre forslag på fine navn til tispe?
    • Hva gjør dere om 10-15 år? Kommer dere til å fortsette å ha ny hund da? Det er umulig å vite men hva tror dere? Hvor gamle er dere? Jeg selv aner ikke. Ser ingen liv utenom hund men nå har jeg hatt hund hele voksne liv. Men om jeg skal fortsette med hundetrening,kurs,utstilling vites ikke. Da må jeg ha noe annen hobby men jeg vet ikke hva. Hva tror dere dere skal?
    • Hvilket navn er finest av Emmy, Lilly eller Sally?
    • Det er variasjon i egenskaper innad i rasen, men generelt vil jeg påstå at Hovawarten er mer samlet mentalt. De skal ha arbeids- og samarbeidslyst. Til forskjell fra mange av gjeterne kan de nok virke litt sta og egenrådige, men mitt inntrykk er at det veldig ofte er fører som ikke har knekt koden for å motivere til samarbeid med en hund som gjerne arbeider selvstendig. Det som gjør at jeg tror hoffen kan passe deg ut i fra din beskrivelse av ønsker er: - "atletiske og friske bruksschäfere der «mykere» egenskaper vektlegges" - Hoffen er en generelt frisk rase, med en funksjonell bygning. Det finnes dessuten et enormt helseregister hvor det er god oversikt over forskjellige sykdommer.  -  "Hunden som jeg ser etter er atletisk og lett, elsker å bruke nesen til f eks smeller, fungerer bra til lydighet, veldig lite skarp og ikke like mye drifter og «heithet» som hos de heftigste bruksschäfere, men ellers med forventede egenskaper av en schäferhund i en sunn kropp." - dette er for meg egentlig essensen av en hoffe. De er veldig alsidige uten å være ekstreme, og perfekte som aktive familiehunder med kapasitet for langt mer. De er atletiske og holdbare (noe variasjon i størrelse er det). Elsker å bruke nesa og trener gjerne lydighet. Den gjennomsnittlige hoffen har lite skarphet. De har (og skal ha) en del drifter, men de aller fleste er mer moderate enn de heftigste bruksschäferne. Det en skal være klar over, er at det er en vokter. De skal dog ikke vokte på alt og alle. Mine følger for eksempel gjerne med på det som skjer utendørs, men varsler kun i veldig spesielle tilfeller (hvis det plutselig står en ukjent hund på gårdsplassen eller om det er unormal aktivitet på natta). De reagerer for eksempel ikke om det banker på døra. Lager ikke lyd når jeg kommer hjem eller om noen de kjenner kommer inn uanmeldt når jeg ikke er hjemme. Vet ikke hvor du holder til, men send meg en PM om du har spørsmål og/eller eventuelt ønsker å møte en eller flere hoffer så skal jeg finne noen i nærheten av deg
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...