Gå til innhold
Hundesonen.no

Erstatningskrav etter feilbehandling, nytt spørsmål


Recommended Posts

Skrevet (endret)

For nesten en mnd døde den ene hunden vår etter feilbehandling hos veterinær. Hunden var inne for sterilisering, og døde etter blødninger noen timer etter at vi kom hjem. Veterinæren som opererte, beklaget veldig når h*n fikk vite hva som hadde skjedd og ville betale våre utlegg til akutthjelp, og tap av hund.

Nå har vi fått beskjed fra h*n at vi må sende et dokumentert erstatningskrav til h*n som kan sendes til h*ns forsikringsselskap. Jeg er veldig usikker på hvordan et sånn erstatningskrav skal se ut, og hva det bør inneholde.

Jeg har allerede sendt en klage til Mattilsynet, og jeg vet at veterinæren som akutt-behandlet hunden (på et annet veterinærkontor) etter operasjonen også har sendt en rapport til Mattilsynet pga av dårlig behandling som førte til hundes død.

Papirer jeg har:

- Journalutskrift fra selve steriliseringen,skrevet av vetrinæren som steriliserte hunden

- Journalutskrift med dødsårsak fra vetrinæren vi var hos akutt etter operasjonen

- Kvitteringer på våre utgifter til akuttbehandling

- Klagen som er sendt til Mattilsynet, skrevet av meg

Det vi søker erstattet er våre utgifter til akuttbehandling + tap av hund, men jeg vet ikke helt hvordan jeg skal skrive det og hva jeg skal legge ved. Noen som har noen tips eller råd?

Endret av SoppenCamilla
Skrevet

Om du har/hadde forsikring på egen hund, burde kanskje ditt forsikringsselskap kunne hjelpe deg med dette?

Kondolerer forøvrig .. trasige greier.

Skrevet

Takk! Veldig trasig.

Hun var ikke forsikret så ingen hjelp å hente hos noe forsikringsselskap.

Skrevet

Kondolerer så mye. For en forferdelig måte å miste hunden sin på. :(

Jeg ville tatt kontakt med veterinærens forsikringsselskap og hørt hva det er de trenger at kravet skal inneholde. Da vet du at du får med det nødvendige.

Skrevet

Det var lurt, skal sjekke det ut :)

Kondolerer så mye. For en forferdelig måte å miste hunden sin på. :(

Jeg ville tatt kontakt med veterinærens forsikringsselskap og hørt hva det er de trenger at kravet skal inneholde. Da vet du at du får med det nødvendige.

Det var også lurt, må bare finne ut hvilke forsikringsselskap h*n bruker.

Skrevet

Det var lurt, skal sjekke det ut :)

Det var også lurt, må bare finne ut hvilke forsikringsselskap h*n bruker.

Ja, det er like greit at all kommunikasjon skjer via forsikringsselskapet tenker jeg, når man er oppe i en så følelsesladet konflikt.

  • Like 1
  • 1 month later...
Skrevet

Jeg fikk skrevet erstatningskrav til forsikringsselskapet, og igår fikk jeg svar fra dem.

Totalt var kravet på 28000,-

Fordelt slik:

Honorar til vetrinærkontoret vi fikk akutthjelp på 6700,-

Tap av hund 12000,-

Tort og svie/medisinsk feilbehandling 10000,-

Svaret jeg fikk fra forsikringsselskapet var:

"Da har jeg gjort opp for den delen av kravet som dekkes av *veterinæren sitt navn* sin
forsikring.

Dette utgjør kr.3.701,- og er innbetalt konto **********. Det overskytende er
egenandelen kr.15.000,- og kravet angående "tort og svie". Dette er noe
*veterinærens navn* må gjøre opp med deg direkte."

Så til det jeg lurer på; er det vanlig/rett at vi må kreve egenandelen direkte fra veterinæren som gjorde feil? Hadde håpa vi slapp å ha noe mer med henne å gjøre.

Kravet for "tort og svie" regnet jeg ikke med at vi fikk medhold på så den er grei.

Bare spør om noe er uklart, er ikke så flink å uttrykke meg skriftlig :P

Skrevet

Det beste er jo rett og slett sende en talefør person som vet hva det dreier seg om, og som ikke nødvendigvis blir for følesemessig engasjert.

Rett og slett avtale ett møte med veterinæren.

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Med denne innstillingen kommer du til å få mange overraskelser i hundeholdet ditt i årene som kommer:) 
    • Tenker at du først og fremst må stikke fingeren i jorda å innse hva slags gener valpen din har. Alle disse tre rasene har grunnleggende mye jaktinstinkt. Alt beror seg ikke på at du er flink til å trene hunden din i valpestadiet. Om du har valp etter foreldredyr/linjer med mye stress og lite impulskontroll har du mildt sagt en jobb foran deg Jeg hadde aldri, ALDRI stolt på min amerikanske bulldog alene rundt små dyr eller katter. Det ville høyst sannsynlig blitt blodbad. Ikke fordi han var slem, ond eller dårlig trent. Men fordi han hadde ett voldsomt jaktinstinkt. Jo før du innser at det mest sannsynlig kan være tilfelle med din hund og, dess bedre er det. Tilrettelegg for minimalt med triggere for hunden din og å holde dyra skilt når du ikke hjemme eller kan følge godt med på interaksjonen mellom dem er mitt beste tips til deg. Pluss, trene på impulskontroll og konsentrasjon. Atferden på hunden din kommer garantert til å forandre seg når den går igjennom de forskjellige kjønnsmodningsfasene - kanskje spesielt dersom du har hannhund.  Fortsett å trene gjennom hele livet til hunden din så minimerer du sjansen for at noe går galt. 
    • Jeg meldte en bekymring til mattilsynet i sommer. Hadde masse bevis på at dyrene ikke hadde det bra, hadde samtaler på telefon, SMS, mailkorrespondanse med saksbehandler fra Mattilsynet, pluss jeg lagde egen googledisk-folder med bilder og videoer av forholdene som hun/de fra Mattilsynet hadde fri tilgang til. Jeg vet også at Mattilsynet var der i hvert fall en gang på befaring. Det endte i at eieren fortsatt har dyrene, noe jeg syntes er heeelt hårreisende.  Hundene hadde tak over hodet, tilgang til mat og vann - så da var det ikke skjellig grunn til omplassering. På tross av at de konstant sto ute, sloss så blodet sprutet og ikke ble møkka for... Nå har jeg flytta, men da jeg fortsatt bodde i området stod det to voksne pluss fire/fem valper i samme hundegård. Alle utenom den ene var forholdsvis store driv- og jakthunder på rundt 25/30 kilo. Tror også at Mattilsynet har sykt mye å gjøre, med lite ressurser til å gjennomføre alt, at de kun har mulighet til å befare bekymringer der dyr er døende eller har veldig, veldig kummerlige livsforhold. Det du beskriver er selvfølgelig helt ******, men trolig ikke nok til at Mattilsynet kommer til gjøre noe.. Dessverre.
    • Som jeg nevnte så er alle rasene i blandingen kjente for å ha sterkt jaktinstinkt. Noe av denne kunnskapen kommer for min del fra Linn som har hatt ambull i mange år, og vi kjenner begge både oppdrettere og aktive hundesportsfolk med alle disse rasene og er aktive i sine respektive raseklubber. Det betyr ikke at det er umulig, men definitivt en langt større utfordring enn om du hadde kjøpt en labrador eller en cocker spaniel. Og det synes jeg oppdretter burde visst om med en slik kombinasjon, men tiltroen min til oppdrettere som blander slike raser er heller ikke veldig stor.  Det er jo uansett bra om det går fint, og så lenge man er bevisst på hva slags hund man har så er det bedre.
    • Hvor har du det fra??? Mage hunder blir feilaktig kalt for kattedrepere, uten at det er noe hold i det. Ja, hundene våre, uansett rase, har jaktinstinkt i større eller mindre grad, men at ambull er så mye verre enn mange andre hunder, har jeg vanskelig for å tro.  Nå kan jeg uansett fortelle at det gjøres store fremskritt her i huset. Hunden har lært seg å sitte når kattene passerer, og han viser en mye lavere interesse for de nå enn i begynnelsen. Han kan fint ligge rolig i ene enden av sofaen og en av kattene ligger i den andre delen uten at de gjør noe stort nummer av hverandre. Så jeg syns vi er på rett vei 🙂
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...