Gå til innhold
Hundesonen.no

Snø og feltsøk/apport


charlotte

Recommended Posts

Skrevet

Jeg trener feltsøk og apport selv om det er snø ute, men det virker som det er vanskeligere å finne dummy og andre gjenstander når det ligger i snøen. Dummyen veier jo en halv kilo, så når den treffer løssnø så synker den under snøen i fallet og er lite synlig - men det skal vel ikke ha noe å si på lukt? Dummyen lukter vel like sterkt selvom den ligger halvveis begravd i snø? Hun søker mye lenger av gangen nå for tiden - enten er det pga snøen, eller så får hun for vanskelige markeringer.

Noen tanker?

Skrevet

Det som ofte hender er at pga den kalde luften rundt så tar det lengre tid før lukten av gjenstanden får laget seg ett luktbilde.

Ofte (hvis det er meget kaldt) så kan det faktisk "kapsle seg inn" og ta flere timer før lukten spreer seg.

Og ettersom det også ofte er vindstille når det er så kaldt så betyr det ofte at hunden må gå i ett finsøk og "stå oppå" gjenstanden for å greie å ta den.

Den praktiske betydningen av dette er at du må ha ligge tid. Noe jeg tipper ikke helt passer med Dummy trening (jeg har ingen erfaring med den form for søk).

Skrevet
Det som ofte hender er at pga den kalde luften rundt så tar det lengre tid før lukten av gjenstanden får laget seg ett luktbilde.

Ofte (hvis det er meget kaldt) så kan det faktisk "kapsle seg inn" og ta flere timer før lukten spreer seg.

Og ettersom det også ofte er vindstille når det er så kaldt så betyr det ofte at hunden må gå i ett finsøk og "stå oppå" gjenstanden for å greie å ta den.

Den praktiske betydningen av dette er at du må ha ligge tid. Noe jeg tipper ikke helt passer med Dummy trening (jeg har ingen erfaring med den form for søk).

Takk for svar!

Det virker ganske logisk ja.. Ved feltsøk passer det fint å la dummyene ligge litt før jeg sender henne ut, for der skal hun ikke markere at de blir lagt ut. Hun blir bare sendt inn i et anvist område (30X30m) og så må hun finne ut av resten selv. Men ved markeringstrening (det vi gjør mest) skal hun se på at jeg kaster dummy, og markere seg hvor den lander, huske på hvor den ligger. Noen ganger kaster jeg 3-4 på rappen, og da må hun huske hvor alle landet, og hun skal hente de i anvist rekkefølge. Så her blir det vanskelig å skulle la dummyene ligge lenge. Da får jeg rett og slett senke kriteriene et par hakk, og trene mer feltsøk hvor området er tråkket opp og dummyene kan ligge lenge før jeg sender henne ut.

Skrevet

Det er fortgjort å glemme at tempratur/vind osv faktisk spiller en stor rolle i hundens søk og evt lykkes/misslykkes.

Selv så har jeg erfart :oops: det noen ganger etterhvert...

Så jeg senker kritteriene spesieelt ved store vær endringer. Eks sommer og varmt til stri regn og høy fuktighet.

Kan gjerne gjøre det første søket til unghunden litt enklere enn normalt bare for å gi den noen dyr bare erfaringer.

Den eldre mer erfarene hunden lar jeg gjerne prøve seg på ett normalt søk, den har nok av erfaring og kan "gamet" så det gjør ikke så mye at den feiler.

Nei vi glemmer alt for fort at det er mer enn hundens søkslyst/evne som spiller inn på resultatet. [-X Det er vel den største fellen når man driver med nesearbeid. (det å gi dem for mye hjelp... la dem heller misslykkes syns jeg, ham dem nok motivasjon så er ikke det noe problem)

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Har nylig vært gjennom det samme med min tispe på snart 9 år. Hun var for det meste i sengen sin den første uken, så vi gå henne våtfor og vann ved sengen (hun nektet å spise tørrfor, så hun fikk vårfor i ca 10 dager). hun beveget seg litt mer etter 7 dager, men ble ikke seg selv før stingene ble tatt av
    • Dette avhenger nok en del av individ, men jeg tenker nå at både puddel og bichon-rasene er gode alternativer. Jeg mistenker at puddel generelt er mindre sære enn bichon, men de har også sine særegenheter. Jeg vil anbefale dere å dra på utstilling eller rasetreff for de ulike rasene og møte ulike individer og oppdrettere og eiere av alternativene, så får dere litt mer følelse med hvordan de er. En del av de små terrierrasene kan også være allergivennlig. De er strihåret og må nappes. Men de kan også være en del striere, ha mye jaktlyst og krever mer aktivitet.
    • Det kan være verdt å prøve ut ulike fôrtyper, men også gi lakseolje som tilskudd. Hvis hunden allerede er sensitiv så kanskje prøve ut sensitiv-fôr fra noen merker? RC er stort og kommersielt, og er nok helt greit fôr. Selv brukte jeg svenske Robur kombinert med Vom de siste årene og var veldig fornøyd med det. Acana og Orijen er populære merker som er ganske bra. 
    • Hei! Jeg har en Engelsk Toy Terrier gutt på litt over 4år. Han mister nesten all pels på vinteren for så å bli litt bedre på sommeren. Har pels på hodet og labber og litt på ryggen. Men han er så å si nakenhund nå. Pratet med ei som hadde samme problemet med sin Dvergpincher. Men så var det ei venninne av hu som passet hunden i en måneds tid. Og hun hadde visst byttet ut fôret og hunden hadde plutselig fått fin pels over hele. Hun husket ikke hvilket fôr det var, men hun trodde det ble solgt på butikken. Jeg bruker Royal Canin Small Dogs. Og det hadde hun og brukt, men hun synes ikke det var et bra fôr... Har en gutt til som har helt fin pels. De spiser de samme tingene. Ingen av de tåler noe med and i, de blir skikkelig dårlige i magen av det. Lurer på om det er noen andre som har hatt samme problem med sin hund og funnet en løsning?  Det skal sies at han er veldig følsom til vaskemiddelet vi bruker når klærne hans vaskes så vi bruker Nautral for det er det mildeste jeg har funnet.
    • Hei! Vi har en hund som begynner å bli en gammel mann og jeg er derfor på leting etter det som skal bli familiens neste familiemedlem etter han blir borte. I den forbindelse trenger jeg deres kloke hoder. Vi er en familie på tre, med et barn på 8 år. På grunn av allergi har vi vurdert det slik at Bichon Havanais og dvergpuddel fremstår som de mest aktuelle rasene.   Vi har en Havanais nå og han er litt spennende eksemplar. Fra han var valp har han vært ganske sær. Han er blant annet veldig lite kosete, ekstremt lite tilpasningsdyktig og har alltid hatt vanskeligheter med å slå seg til ro, så jeg kjenner vel han egentlig ikke igjen når jeg leser typiske rasebeskrivelser (nå fikk jeg dårlig samvittighet, så må legge til at han selvfølgelig er verdens beste hund!). Sønnen min har noen utfordringer blant annet på skolen og han trenger derfor å komme hjem til en bestevenn. Det var i søken på dette jeg kom over puddel, som jeg ser ofte blir brukt som terapihunder. Men når jeg leser rasebeskrivelser virker det som om Havanaise i all hovedsak er fantastiske med barn, mens det for puddler fremstår mer som om de kan være gode med barn. Så jeg lurer på om dere har noen erfaringer med disse rasene, gjerne begge? Vi kommer til å dele ansvaret med min mor som bor i samme hus, så den kommer ikke til å være noe særlig alene. Pelsstell er heller ikke noe problem. Krysser fingrene for at noen kan hjelpe oss i valget:)
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...