Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

Er det stor forskjell i utvikling av valper fra de er 5-6 uker? Lurte på om det er stor forskjell å besøke de for første gang 5 eller 5,5 uker hos oppdretter eller har de få dagene ingenting å si? Skal bare besøke valpen en gang før man henter den ved 8 ukers alder. Sikkert smak og behag. Kanskje ett dumt spørsmål fra meg men men.

Skrevet

Har besøkt kullet jeg har valp fra 3 ganger (2, 4 og 6 uker, samt henting ved 8 uker) og har i tillegg blitt oppdatert jevnlig hver uke gjennom hele valpetiden - da med bilder, film og prat.

Og forskjellene er enorme, de utvikler seg nærmest fra dag til dag.

Om du bare har mulighet til ett besøk så ville jeg kjørt på 6 uker (selv om jo flere besøk jo bedre egentlig, men skjønner jo at man ikke nødvendigvis har mulighet til det pga avstander, transport osv), da har du en rimelig god indikasjon på hvordan gemytt, personlighet etc vil utarte seg (selv om de selvsagt kan endres mer fra 6-8 uker)

Ser kullet "mitt" så ble det helomvending på ett individ i kullet ved ca 5-5,5 uker, den gikk fra blyg til tøffing.

Skrevet

Er det stor forskjell i utvikling av valper fra de er 5-6 uker? Lurte på om det er stor forskjell å besøke de for første gang 5 eller 5,5 uker hos oppdretter eller har de få dagene ingenting å si? Skal bare besøke valpen en gang før man henter den ved 8 ukers alder. Sikkert smak og behag. Kanskje ett dumt spørsmål fra meg men men.

Ettersom du skal besøke valpene en gang så viller jeg absolutt ventet lengst mulig, ettersom det skjer mye i utviklingen fra 5 til 8 uker.

Jeg besøkte både Harly og Lykke når de var 6 uker gml og det var en veldig fin tid å "se" mye personlighet på :)

Skrevet

Vi henter valp om en uke (!)

Vi var der ved 3 ukers alder, når valpen var 6 uker valgte vi ut vår favoritt, og neste blir jo når vi henter den. Er ett stykke å kjøre, så må planlegge en lang dag for å ha tid, om det hadde vært kortere hadde eg vært der hver gang eg hadde hatt mulighet. Ved 3 ukersalderen var vi der mest for å bestemme oss, for å se hvordan foreldrene var, og ikke minst oppdretterne. Og når de var seks uker, valgte vi som sagt ut. De viser jo ingen overlegen oppførsel eller noe når de er 3.

Så jeg ville nok vært der nermest mulig 6 uker, de er jo bare så herlige i den alderen! og lykke til med valp :)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Det krysser vi også fingrene for. For akkurat nå er vi tidvis ganske slitne her hjemme🤪
    • Jeg er i prinsippet enig i at det er tidlig med løping og sykling, samtidig som jeg som sagt tror det ligger noe i balansen mellom fysisk og mental aktivisering her. Han er definitivt en ekstra utfordring i forhold til normalt, og jeg tipper det vil gå seg til med alderen, men det betyr jo ikke at det ikke bør jobbes med i mellom tiden. Håper dere finner nøkkelen etterhvert!
    • Ja og det prøver vi å jobbe med. Vi bruker langline 10-15 m. Munnkurv har vi trent inn, men ikke brukt mer enn på en tur enda. Venter på en bestilling på munnkurv fra usa som skal sitte bedre. løpe og sykle har vi ikke gjort enda da han kun er 6 måneder. Pleier å vete til de i alle fall er 9-10 måneder før jeg starter med det. vi har både prøvd å kutte ned og øke for å se om det er endring, men ingen forskjell. vi vurderer om det kan være ernæringsmessige årsaker til oppførsel. Men det er vi ikke i mål enda
    • Han trenger ikke å være løs, men jeg lurer på om balansen mellom mental og fysisk trening er riktig for ham. Har dere prøvd å kutte ned på søksarbeidet og løpe eller sykle med ham, eller lengre turer i langline? Bare 5-7 meter langt bånd gir mye mer frihet samtidig som du har kontroll på om han kommer over noe. Hvis han har god nok innkalling så kan jo evt munnkurv være et verktøy mot å spise alt. Det er det eneste jeg kan komme på å ta tak i, hva slags, hvor mye og riktig balanse mellom type aktivitet.
    • Ja det er superlativ rase og en drøm å ha når de fungerer som de skal. Dette er min 3 jakt cocker så rasen er ikke ukjent for meg.   det trenes spesifikk på ro, avslapping på teppe både inne, ute og i bilen. men han blir irritert når han blir fulgt tilbake på plass og ender kun med biting og frustrasjon fra hans side. Han kan å gå på teppet sitt og inn i buret. Men det fungerer ikke når ha blir i modus og han holder ikke mer enn kort tid de gangene han gjør det. Så fortsatt mye igjen å jobbe på.   maten blir brukt til det meste av trening og han fungerer godt når han er i riktig modus. Hovedsakelig skjer dette når han kjeder seg, hvis han får overtenning. Både når han har fått aktivitet og når han ikke får aktivitet. Så han er en liten nøtt og knekke. i aktivitet med voksne hunder fungerer han godt. Tilpasser seg tempo og sinnsstemning. Med valper så går han fort lei etter å10min og begynner heller å bite på oss. Så da må vi ta han bort fra situasjonen. Han får lengre turer i blandt. Men fordi han spiser alt som er på bakken har vi måtte begrense det å være løs etter flere turer til dyrlegen. 
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...