Gå til innhold
Hundesonen.no

er han fryktagressiv?


Tonje

Recommended Posts

Skrevet

i helga var vi på besøk hos tanta mi,som har to newfoundlandshunder. den ene er 4år gammel,den andre ca2år. Ike har vært med dit en gang tidligere,men da var han bare noen mnd gammel.

da vi kom sto hundene hennes i hundegården,men hun tok de inn litt etterpå,å da reagerte Ike å en måte jeg aldri har sett før. han var tydelig redd dem,og da de kom for nære,bjeffa og glefsa han etter dem. de to store sto bare å logra,kikka bort,og ga andre signaler på at de ikke var ute etter bråk. de gikk unna han etterhvert,men kom de for nære,var det på`n igjen.

ble veldig overraska,og skjønte ingenting. han har leika med både leonbergere og andre store hunder før. har jeg fått en fryktaggressiv hund?

Skrevet

nei, det tror jeg ikke...tror bare han ble litt skremt av to store hunder og ikke helt visst hva han skulle gjøre...men ser du denne tendensen ofte vill jeg vurdert en adferdsspesialist!!

lykke til!!

Skrevet

Er mange ting som sikkert spilte inn her. F.eks, var hunden din inne en stund før de andre kom? (Kan ha med da at dette stedet da var hans terrirorrium.)

Og var du nær han når han reagerte sånn. (han kan ha gitt signal om å forsvare flokken sin)

dere var inne virket det som, altså det var ikke så stor plass å boltre seg på antageligvis og hunden din kan a følt seg litt "presset" i en hjørne.

Man ser ofte denne typen for reaksjon hvis det er 2 eller flere hunder i en "flokk" som hilser på 1 også, den som er alene gir da ofte klart signal om at den ikke vil ha de andre for nærme for da har den ene ikke helt kontroll og oversikt over begge 2 eller alle de andre hundene.

Hunder som ikke er godt vant til å møte på flere hunder samtidig kan fort bli litt usikker i sånne møter for den vet ikke helt hvem den skal forholde seg til.

Så det er nok langt fra aggresivitet hvis du spør meg. Men prøv neste gang å ta hilsnen på et litt mer åpent sted og at du ikke står eller sitter rolig for da får ikke hunden din noe fast terrirorium som den må passe på hvis du beveger deg litt.

Skrevet

takk for svar :( ja vi var inne en stund før de andre kom inn,og Ike satt nær meg. det du skriver er de tankene jeg har hatt rundt det,men ble så overassket allikavel,for jeg har aldri sett han reagere sånn før :-o tanta mi mente at han måtte ha en veldig god spyke,ettersom at han turte å oppføre seg sånn mot hennes hunder,men det er ikke jeg enig i. jeg sa at hvis han hadde hatt så god spyke hadde han ikke reagert på den måten. noen som har tanker rundt det?

Skrevet

Da er du nok inne på noe og er nok ganske sikkert hvorfor han gjorde som han gjorde.

Vanskelig å si noe om sånne situasjoner uten å ha sett dem så blir bare til at jeg kan komme med mine erfaringer og hva jeg tror.

God psyke...tja... det kommer helt ann på hva slags andre signaler han viste samtidig som han bjeffet. og hva han gjorde etterpå. Hva slags signaler ga han? dempende eller dominerende? Trakk han seg inntil deg?godtok han at de hilste på han etterpå? virket det som at han ville hilse, men ville ha de på en passe avstand?

Forsåvidt tøft av han å si ifra sånn, men det har ofte veldig mye med at han da kan ha vært litt usikker og ville ikke ha de for nære så han ikke hadde kontroll. De kom muligens litt brått på han og de var jo hjemme så de var nok mer avslappet og trygge på seg selv enn han i denne situasjonen.

Skrevet
takk for svar :( ja vi var inne en stund før de andre kom inn' date='og Ike satt nær meg. det du skriver er de tankene jeg har hatt rundt det,men ble så overassket allikavel,for jeg har aldri sett han reagere sånn før :-o tanta mi mente at han måtte ha en veldig god spyke,ettersom at han turte å oppføre seg sånn mot hennes hunder,men det er ikke jeg enig i. jeg sa at hvis han hadde hatt så god spyke hadde han ikke reagert på den måten. noen som har tanker rundt det?[/quote']

mira er helt lik ike, for hun gjør å sånn om hun ser meg å ikke får komme ut fra hundegården med en innpåsliten bc. da glefser hun etter dem å knurrer :(

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Dette avhenger nok en del av individ, men jeg tenker nå at både puddel og bichon-rasene er gode alternativer. Jeg mistenker at puddel generelt er mindre sære enn bichon, men de har også sine særegenheter. Jeg vil anbefale dere å dra på utstilling eller rasetreff for de ulike rasene og møte ulike individer og oppdrettere og eiere av alternativene, så får dere litt mer følelse med hvordan de er. En del av de små terrierrasene kan også være allergivennlig. De er strihåret og må nappes. Men de kan også være en del striere, ha mye jaktlyst og krever mer aktivitet.
    • Det kan være verdt å prøve ut ulike fôrtyper, men også gi lakseolje som tilskudd. Hvis hunden allerede er sensitiv så kanskje prøve ut sensitiv-fôr fra noen merker? RC er stort og kommersielt, og er nok helt greit fôr. Selv brukte jeg svenske Robur kombinert med Vom de siste årene og var veldig fornøyd med det. Acana og Orijen er populære merker som er ganske bra. 
    • Hei! Jeg har en Engelsk Toy Terrier gutt på litt over 4år. Han mister nesten all pels på vinteren for så å bli litt bedre på sommeren. Har pels på hodet og labber og litt på ryggen. Men han er så å si nakenhund nå. Pratet med ei som hadde samme problemet med sin Dvergpincher. Men så var det ei venninne av hu som passet hunden i en måneds tid. Og hun hadde visst byttet ut fôret og hunden hadde plutselig fått fin pels over hele. Hun husket ikke hvilket fôr det var, men hun trodde det ble solgt på butikken. Jeg bruker Royal Canin Small Dogs. Og det hadde hun og brukt, men hun synes ikke det var et bra fôr... Har en gutt til som har helt fin pels. De spiser de samme tingene. Ingen av de tåler noe med and i, de blir skikkelig dårlige i magen av det. Lurer på om det er noen andre som har hatt samme problem med sin hund og funnet en løsning?  Det skal sies at han er veldig følsom til vaskemiddelet vi bruker når klærne hans vaskes så vi bruker Nautral for det er det mildeste jeg har funnet.
    • Hei! Vi har en hund som begynner å bli en gammel mann og jeg er derfor på leting etter det som skal bli familiens neste familiemedlem etter han blir borte. I den forbindelse trenger jeg deres kloke hoder. Vi er en familie på tre, med et barn på 8 år. På grunn av allergi har vi vurdert det slik at Bichon Havanais og dvergpuddel fremstår som de mest aktuelle rasene.   Vi har en Havanais nå og han er litt spennende eksemplar. Fra han var valp har han vært ganske sær. Han er blant annet veldig lite kosete, ekstremt lite tilpasningsdyktig og har alltid hatt vanskeligheter med å slå seg til ro, så jeg kjenner vel han egentlig ikke igjen når jeg leser typiske rasebeskrivelser (nå fikk jeg dårlig samvittighet, så må legge til at han selvfølgelig er verdens beste hund!). Sønnen min har noen utfordringer blant annet på skolen og han trenger derfor å komme hjem til en bestevenn. Det var i søken på dette jeg kom over puddel, som jeg ser ofte blir brukt som terapihunder. Men når jeg leser rasebeskrivelser virker det som om Havanaise i all hovedsak er fantastiske med barn, mens det for puddler fremstår mer som om de kan være gode med barn. Så jeg lurer på om dere har noen erfaringer med disse rasene, gjerne begge? Vi kommer til å dele ansvaret med min mor som bor i samme hus, så den kommer ikke til å være noe særlig alene. Pelsstell er heller ikke noe problem. Krysser fingrene for at noen kan hjelpe oss i valget:)
    • Da er operasjon utført og alt gikk fint, vi er snart igjennom første døgnet og ho har gjort sitt benødne også slapper mye av i senga si. Ho har ikke spist enda men det kommer med tiden tenker jeg etter narkose og sånt så er jo det veldig normalt så. Godbiter har ho spist men ikke veldig mat interessert enda. Men alt i alt virker det veldig bra med ho ettersom forholdene. 
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...