Gå til innhold
Hundesonen.no

Flassete og tørr hud, stri pels - tips?


Recommended Posts

Pelsen er 8 år og går på seniorfôr fra Eukanuba. Han flasser helt enormt, samtidig som huden er ganske fet, mens pelsen er stri - han har også tendenser til å lukte ganske sterkt til tider.
Sist gang jeg kan huske at han hadde myk pels var da han var valp - for å sette det litt på spissen.
Men nå er han en beardis og pelsen er jo ganske hard, men den skal likevel være myk å ta på. Han bades og stelles jevnlig med god shampoo og balsam. Har slitt med våteksem, men dette holder vi vedlike med jevnlig klipping og sørge for at han holder seg tørr.

Jeg vurderer å tilsette mer omega3 samt bytte av fôr, for noe som spesialiserer seg på ledd, da han er ganske støl til tider (her skal jeg selvfølgelig være obs på omega3 innholdet så jeg ikke tilsetter for mye heller). men noen tips? Høres dette ut som en plan, og er det evt noen andre beardiseiere her inne som har gode råd? :))

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Guest Yellow

Omega-3 er vanskelig å overdosere, så er bare å ta dobbel anbefalt dosering over en periode for å se om det kan hjelpe. Alt tørt inneholder for lite av dette da det ikke er mulig å lagre mye av dette i tørr form uten at det harskner over tid.

Selv anbefaler jeg Vom og hundemat/råfôring, helt klart det beste for hunden og det vil også gjerne gi utslag på bl.a pelskvaliteten også.

Ang. stølhet kan det være en ide å tilsette glukosamin i tillegg til omega-3, det gir jeg min egen 10-åring forebyggende.

Har det med hud og pels kommet veldig plutselig burde du ta en veterinærsjekk, men ikke-optimal fôring over tid og mangel på omega-3-fettsyrer kan helt klart gi symptomer som tørr hud og matt/dårlig pels alene.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Dette med pelsen fra valpestadiet var satt litt på spissen, men flassen har kommet de siste årene - etter at han startet på seniorfôret så vidt jeg kan huske. Før det gikk han på sensitiv skin og det hjalp litt på pelskvalitet og våteksem.
Tkk for tipset Havanaislove, det kan sikkert være lurt å prøve ut:)

Skal ta han inn til dyrlegen for å få en god veiledning på dette, men virker som at jeg er på rett spor i alle fall:-))

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Ja - det har nok vært lite struktur på tilværelsen på landet.  Han er svært lite interessert i lek. Har prøvd diverse leker, biteleker og dra-leker - men han skjønner ikke poenget. Apportering er også null interessant. Har tydeligvis ikke vært aktivisert med dette tidligere. Oppdaget i går kveld at jeg kan fremprovosere "krypingen" hans også hvis jeg bare står og jogger på stedet innendørs. Så det er noe med hoppingen/løpe-bevegelsen som gjør han redd eller usikker. Har ikke forsøkt med ball - men har noen tennisballer liggende - så skal prøve ut neste gang vi går ut. Hva angår turområder - så varierer jeg turene i helgene - da er det tid å kjøre til ulike steder  - mens i hverdagen blir det nok ofte litt de samme stiene siden jeg bor i skogkanten.   
    • Fordommene mine sier "vokst opp på landet uten mye rammer eller struktur, og heller ikke mye sosialisering og miljøtrening". Det trenger ikke å være riktig, men hvis det er tilfelle kan det ta ganske lang tid å venne seg til et nytt sted, nye folk og nye rutiner. Jeg ville startet med en fysioterapeut for å utelukke muskulære problemer, og så bare gitt det tid. En måned er ikke lenge å omstille seg på for en voksen hund. Prøv heller å aktivisere med lydighetsøvelser, triks, lek og søk. Hva skjer hvis du har ham løs og bare går? Går dere på samme sted, har du evt. mulighet til å prøve ulike områder? Ikke ofte jeg anbefaler ballkasting, men hvordan er han der?  
    • Han er en omplasseringshund som jeg tok over for en måned siden. Har tidligere bodd hos oppdretter på landet - hvor han har løpt i timesvis rundt i fjellene og på heiene. Det er ikke det fysiske det står på. Problemet nå er at jeg ikke får gitt han det han egentlig trenger. Jeg er selv ute og løper mye - og skulle gjerne hatt ham med. Men med en gang jeg begynner å løpe begynner han å "krype" og legger seg nesten umiddelbart ned.  Det er som om han blir redd når min fart blir stor...Eller at frekvensen på skrittene mine blir høyere enn vanlig gange. Har prøvd både med sele og ha han løs.  Ingen forskjell.  Har også prøvd å sette han i hanefot med en annen hund for å skape tryggere ramme og kanskje mer motivasjon - men ingen forskjell. Må være eneste engelske setter i Norge som ikke liker å løpe.... 😆
    • Yoshi fylte 3 år den 31. august og har begynt å bli voksen selv i hode. Siden sist har vi: Deltatt i og vunnet endel blåbær, til og med 2 cuper. Også plassert seg i åpen hopp. Kommet igjennom mer enn en offisiel hopp bane, og faktisk kommet på en 3. plass. Konkurrert hos søta bror, de hadde vist merkelig slalåm så Yoshi skjønte ikke hvordan den skulle passeres 😆 Vært på japaner spesialen og fått exc og ck (mye bedre en den gule i fjor). Begynt surfetrening
    • Er det tatt røntgenbilder? Er dette et nytt problem, har det oppstått plutselig, eller gradvis? Hvor mye tur får han til daglig? Hvor langt/lenge går dere? Går dere på samme sted hver dag, eller ulike steder?  Bruker dere alltid sele?  Det er slett ingen selvfølge at det ikke er noe fysisk galt selv om veterinær ikke finner noe. Jeg ville vurdert å få en hundefysio til å undersøke grundig.  Ellers avhenger det veldig av svarene på spørsmålene over. Det kan ha med ubehagelige opplevelser å gjøre, det kan være utstyret du bruker, det kan være fysisk ubehag eller noe i området han reagerer på. 
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...