Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

Hei.

Jeg har et lite problem, og jeg vil ikke ringe dyrlegen nå i helgen pga kostnader.

Da jeg kom hjem i går kl 20.00 var den 7 år gamle hunden min veldig rar, jeg så i øynene at han hadde vondt. Jeg klemte på ryggen,dro i bena og ja tok på han overalt,men kom ikke et kny og han viste ikke tegn til smerter. Så etter vi hadde spist skulle jeg løfte han ned fra sofaen, og da peip han og var helt stiv i kroppen. Da han kom ned klemte jeg på han igjen, men igjen ingen tegn til smerter.

Han løfter ikke bena når han tisser, noe han vanligvis gjør, men har gjort alt. Matlysten er der også.

I dag ser det ut som han har vondt bak, men øynene ser bedre ut.. Da jeg klemte på han bak, kom det et lite pip også ikke noe mer. Han vil ikke leke og søker oss på en måte som han ikke vanligvis gjør. Nå ligger han og sover, noe som er helt normalt. I natt flyttet han på seg og sov igjennom hele natten. Han er virkelig ikke seg selv.

Har dere noen forslag på hva dette kan være? Og still gjerne spørsmål om jeg ikke helt har klart å forklare meg.. ;-)

Skrevet

Det første som slår meg når jeg ser hva slags rase du har er at det kan være et prolaps i ryggen. Dette er et vanlig fenomen hos dachs.

Så lenge han tisser og kan bevege beina sine så er ingenting i alvorlig klemme, men du bør gå til veterinæren for en sjekk (røntgen/CT).

Skrevet

Nei, men han er bedre i dag, men fortsatt ikke helt seg selv.. Sover mye.. virker noe stiv bak..

Ser ikke på dette som akutt, derfor jeg ikke vil til dyrlegen.. kostnadene er ikke noe problem...

Skrevet

Kostnader er ikke et problem og hunden har smerter i ryggen... dra nå til dyrlegen, det er IKKE noe gøy med prolaps (om det er det)

  • Like 2
Skrevet

Jeg hadde kontaktet veterinær. De kan trolig ikke gjøre så mye annet enn å skrive ut smertestillende og prednisolon for å få ned hevelse rundt skadested, men det kan hjelpe hunden din masse.
Om det er proplaps bør du bestille time hos Kristin Halle, hun er kiropraktor i tillegg til veterinær.

Skrevet

Er ingen hevelser noen steder og blir kvikkere virker det som. prøver å holde han i ro, men ikke så lett gitt..

Har snakket med dyrlege og de sier at det ikke blir gjort noe nå i helgen med tanke på at han har blitt noe bedre så får vi beskjed om å avvente siden han har god matlyst og går på do. Blir smertene værre skulle vi ringe og få noe for smertene, men resten av undersøkelsene vil de vente med.

Skrevet
Er ingen hevelser noen steder og blir kvikkere virker det som. prøver å holde han i ro, men ikke så lett gitt..

Har snakket med dyrlege og de sier at det ikke blir gjort noe nå i helgen med tanke på at han har blitt noe bedre så får vi beskjed om å avvente siden han har god matlyst og går på do. Blir smertene værre skulle vi ringe og få noe for smertene, men resten av undersøkelsene vil de vente med.

Den hevelsen jeg snakker om vil du ikke kunne se, men når man får en prolaps vil adet alltid bli hevelse og evt en betannelses tilstand rundt stedet. Derfor kortison evt annet betennelses dempende.

Men bra du har snakket med vet.

Skrevet

En liten update. Han er mye bedre nå, han vil leke, løpe, Gå trapper osv. Prøver å holde han i ro så mye som vi får til, samt bære han opp og ned trapper/sofaer. Vi kommer uansett til å ta han med til dyrlegen på mandag for å røntgen, så er vi på den sikre siden. :-)

  • Like 4

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Takk for mange gode tips 😌 Det er ikke noe problem hos veterinær, hun er veldig snill ved håndtering og sånn da  ☺️
    • Hun er ung, og har dårlige erfaringer. Jeg tenker at det kan hjelpe å gi henne tid, og trene i utstillingslignende settinger. Tren uten å stille opp for dommeren, belønn masse, og gå ut igjen av ringen uten å stille opp for visning. Tren også på oppstilling og visning for seg selv uten for ringen og i andre settinger, hjemme, på parkeringsplassen, i parken osv. Gå videre med å trene i utstillingsring og stille opp, men la treningsdommer bare belønne uten å ta på henne. Og selvfølgelig respektere alle signaler på at hun er utrygg, la henne selv ta initiativ. Om utstilling ikke er viktig for dere er det såklart like greit å droppe det, men det kan nok fint gjøres å gjøre positivt igjen med trening og tålmodighet. Og det er viktig at hun f.eks. kan stå på et veterinærbord og bli undersøkt også.
    • Har ei tispe på snart 2 år. vi har drevet litt med utstilling siden hu var valp fra 4 måneder til hu ble ca 1 år. Den første tiden på treninger gikk det veldig bra , hu er sosial hund utad og elsker oppmerksomhet og byliv. Etter en tid begynte hu å rygge fra dommeren i ringen , kunne sette seg og rygge unna men vi fikk allikevel satt hun opp igjen og fikk bra premier på utstillinger . Helt til vi kom til den 5 siste utstillingen, da gikk det bra første dagen men 2 dagen da vi gikk i ringen gikk det bra helt til vi skulle stille henne opp, hode og tenner gikk fint helt til dommer skulle kjenne mot rygg da rygger hun bakover og klappet med tennene mot dommer .  Så jeg tok en avgjørelse med å si vi trekker oss .. her innså jeg kanskje at hun har jo prøvd å gitt oss tegn litt hele veien med å sette seg og rygge unna, men folk rundt trodde det var kun trass siden hu er en bestemt tispe .  etter dette oppsøkte jeg fysioterapeut og tok MR og røntgen av henne og det ble påvist betennelse på begge sider i lysken/ hoften. Det vi så når fysio skulle gå over hu var at det var tydelig vondt . Men nå i dag 1 år etterpå med gjentatte behandlinger og styrke treninger har hu endelig blitt friskemeldt og vi kan gå tilbake til det normale. Vi har vært med 2 ganger på utstillingstreninger , første gangen gikk veldig bra . Men det var folk som hu kjenner i miljøet fra før  .2 gangen oppsøkte vi nytt sted , hu var veldig glad for å komme og se så mange hunder og mennesker og hu hilste og koste med flere .  Men da vi løpte i ringen og skulle stille henne opp før treningdommeren rakk å ta på henne «snappet « hun . Så da gikk vi ut av utstilling posisjonen ,da gikk hun bort til dommer og damen og nusset og koste med dem.. utenfor ringen er det heller ikke noe problem .  Så nå lurer jeg på om jeg bare skal droppe utstilling helt for hennes del, når jeg ser at det minnesbilde fra smerte fra siste utstillingene sitter i henne så sterkt ..  Hun er jo en fantastisk og glad hund ellers. Vi skal vertfall ha en lang pause og fokusere på  noe annet og bare være hund. Har noen opplevd noe lignende, og er det beste å bare droppe utstilling helt ?
    • En viktig del av å drive med utstilling er jo å lære hundene å slappe av i buret når de ikke er i ringen. Det er ikke bare oppbevaring.  Og har du flere hunder så ville jeg enten hatt med hjelpere eller bare én hund på utstilling om gangen, ihvertfall til de er vante til omgivelsene og slapper av i buret.
    • Tenkte jeg skulle prøve det også men er så redd hunden rømmer ut av gitteret. Opplevde det med hunder før mens jeg gikk i ringen så kom de løpende inn i ringen. Veldig festlig. Ikke i det hele tatt.    Men nå har jeg nye hunder så har ikke turt å prøve på dem men hadde vært så enklere å bære inn enn de tunge gitterbura.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...