Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

Hei alle soniser.

Jeg føler meg litt dum her, men jeg har ikke hatt hund før, og lurer nå på følgende.:

Hva er kennelhoste, og hvordan vet en om hunden har det??

Har hørt at det er hunder i nærheten som har det, så da lurer jeg jo på om det er lurt å holde min unna andre hunder en tid fremover.

Min hoster ikke, og er ikke syk på noen måte, men vil være føre var...

Skrevet

Hold den litt unna du. Kjente hunder er nok greit, men vær obs om du vanker i en klubb eller steder hvor det er mange hunder. Når det er sagt så smitter det ikke alltid gjennom direkte kontakt, men det holder å snuse på samme sted som en syk hund har snust e.l. (dråpesmitte). Kennelhoste er som en slags influensa for hunder. De hoster og nyser, men noen kan bli veldig dårlige av det. Om hunden er vaksinert, så bør den være vaksinert mot også denne sykdommen.

Skrevet

Siste vaksine min fikk, var i juni. Dyrlegen sa at neste var om ett år, så da blir det vel ny vaksine i juni igjen da??

Er ikke sikker på om kennelhoste-vaksine er inkludert i den vaksinen...

Uansett, jeg skal holde han unna ukjente hunder, og være forsiktig med hvor jeg tar han med...

Skrevet
Hold den litt unna du. Kjente hunder er nok greit, men vær obs om du vanker i en klubb eller steder hvor det er mange hunder. Når det er sagt så smitter det ikke alltid gjennom direkte kontakt, men det holder å snuse på samme sted som en syk hund har snust e.l. (dråpesmitte). Kennelhoste er som en slags influensa for hunder. De hoster og nyser, men noen kan bli veldig dårlige av det. Om hunden er vaksinert, så bør den være vaksinert mot også denne sykdommen.
Men det er mulig at vaksinerte blir smittet også. Det har jeg erfart to ganger. Så ville vært forsiktig uansett.
Skrevet

Jeg skal være forsiktig, ønsker ikke en syk hund.

Og siden kravet er at de skal holdes i ro, blir det litt vanskelig, for min er veldig aktiv. Han elsker å være ute i hagen og herje for seg selv.

Løper opp og ned oppkjørselen og leker med en tom kanne det har vært vindusspylerveske i, og den morroa vil jeg ikke ødelegge for han. :lol:

Skrevet
Jeg skal være forsiktig, ønsker ikke en syk hund.

Og siden kravet er at de skal holdes i ro, blir det litt vanskelig, for min er veldig aktiv. Han elsker å være ute i hagen og herje for seg selv.

Løper opp og ned oppkjørselen og leker med en tom kanne det har vært vindusspylerveske i, og den morroa vil jeg ikke ødelegge for han. :lol:

Mammas hund hadde kennelhoste for noen uker siden, han var vaksinert, men ble alikevel smittet på utstilling. Vi var også på den utstiølingen, min ble ikke smittet. Dagen rett før de oppdaget kennelhosten hadde vår 2 herjet og lekt sammen, spytt, sikkel og snørr blandet seg finfint sammen, men vår ble ikke smittet av dette heller han. Mammas hund hostet litt i 3 dager og det var det. De holdt han i ro en stund etter siste hoste. Dette er en unghund på 9 mnd med MYE energi og som er vant til lane lange turer hver dag, men det gikkfint med ro altså.

Skrevet

Vi som har flere hunder opplever til stadighet at det kun er en eller to som får kennelhoste (selv om de lever sammen, drikker og spiser av samme skåler, etc) - så det varierer nok hvor mottakelige de er mot denne smitten.

Men ja, ganske kjipt når de får det, da.. Og selv om de "skal holdes i ro", så er det såklart ingen fare om de tuller litt rundt og leker sånn for seg selv, så lenge de ønsker det. Men man behøver jo ikke slepe de milevis på mosjonsturer og sånn, selvsagt.

Noen blir skikkelig dårlige og man ser de er klart reduserte i flere dager. Andre hoster et par/tre ganger og så merker man ikke noe mer.

Jeg mener bestemt at de vaksinerte blir lettere angrepet enn de som er uvaksinerte - ingen av mine har hostet mer enn et par/tre dager som værst, men almenntilstanden har vært helt grei.

Susanne

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Fine puddelen som var min, for å få litt farge inn her 💚
    • Det er sikkert mer enn nok folk som stiller slike spørsmål, men den som intet våger intet vinner 😇 Jeg skal i løpet av de neste par årene få meg en ny hund, men sitter veldig fast når det kommer til valg av rase.. tidligere har jeg hatt Cardigan Welsh Corgi (fikk henne da hun var nesten 10, så ikke full erfaring her) og Storpuddel fra en oppdretter jeg ikke var helt fornøyd med (jeg ba om en rolig og stabil hund jeg kanskje kunne bruke som besøksvenn, fikk en stresset type som hun ville jeg skulle bruke til agility. Da det viste seg at jeg ikke kunne tilby ham en rik nok hverdag som enslig person i leilighet var hennes råd "legg ham ut på Finn). Jeg har noen ønsker til hund:  * Ikke en utpreget varsler. Vi blir to som er relativt sensitiv for lyd, så mye piping og bjeffing inne orker vi ikke.  * Lettrent hund som jeg kan trene lydighet med. Storkoste meg med puddelen og han ga meg mye suksess og mestring, dette vil jeg ha mer av.  * Stabil mentalitet med mulighet til å sitte i ro ute. Dette hadde ikke puddelen. Han er nå snart 6 år gammel og i nytt hjem, men kan fremdeles ikke stå i ro ute uten å få meltdown. Inne var han helt nydelig.  * Energi til trening, men tåler noen dager innimellom med mindre aktivitet. * Ok størrelse, helst rundt medium/"normal" størrelse et sted. Ønsker lydighet og kanskje sykling innimellom, men ikke så stor at den ikke kan være med overalt ellers (som ut i kajakk, kanskje). * Mulighet for å bo med katt uten at det skal være en reell risiko for at jaktinstinkt tar over.. Har vurdert å gå over til tispe etter dramaet med puddelen. Det virket som det slettes ikke var uvanlig med disse litt høyspente guttene som endte opp med å omplasseres fordi de ble "for mye" og jeg har ikke lyst til å gi gjennom det igjen. Har vurdert puddeltispe, feks. Corgien min elsket jeg, men de beina var utrolig upraktisk innimellom..
    • Ingen av dem. Oslo Hundeskole har veldig mange instruktører, og de velger selv metode. Det betyr at du ikke vet på forhånd om de bruker straff og gammeldagse metoder eller 100% positivt med bare belønning. Norges Hundeskole har jeg ikke noen nyere erfaring eller kunnskap med. De har pleid å være helt ok, men også hatt bruk av straff og korreksjon. Hvis du er på den siden av byen kan jeg anbefale Smarthund som har kurs på Fornebu, eller Din Beste Venn på Høvik. De har flinke instruktører og bruker bare positive metoder.
    • Heisann!  Vi venter på valp og jeg har veldig lyst til å gå valpekurs (potensielt også flere kurs) - vi holder til på Østlandet, like utenfor Oslo. Av de som dukker opp når jeg googler er Oslo Hundeskole og Norges Hundeskole. Begge har avdelinger ved Asker og Bærum som er det som blir mest aktuelt for vår del. Vil noen komme med tips til hvilken vi bør velge? Har du personlig erfaring eller preferanser? 😊 
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...