Gå til innhold
Hundesonen.no

Allergivennlig førstegangshund


Rurushu
 Share

Recommended Posts

Vi ska gå til anskaffelse av hund for første gang og ønsker en mellomstor/stor hund. Noen i familien reagerer på Golden retriver, men reagrer f. eks ikke på borde coller, så har ikke ekstrem hundeallergi, men litt. Tenkte egentlig å skaffe oss en allergivennlig hund for å være veldig sikker på at vi ikke får noen allergiske reaksjoner etterhvert. Vi er åpen for forslag, men har sett mye på portugisisk vannhund og skal prøve å få besøkt en portis snart for å se om dette er noe som passer for oss.

Hunder vi vurderer akkurat nå:

Portugisisk vannhund

Tibetansk terrier

Bichon Frise

Havanese

Lenke til kommentar
Del på andre sider

De rasene dere har sett for dere er veldig ulike da. En portis er mye mer aktivitetskrevende enn en havanais vil jeg påstå. Det er nok lurt å se på hva dere kan tilby hunden sånn sett. Mindre hunder trenger ofte, ikke alltid, mindre mosjon, f.eks.

Jeg synes også du skal tenke over om det finnes en allegivennlig rase som passer for dere, ikke bli blendet av at den går for å være allergivennlig i seg selv. Min far reagerer like mye på mine to hunder, også portisen. Rasen er forøvrig ganske mye hund synes jeg. Min på 8 år krever fortsatt en god dose aktivisering hver dag. Og mange portiser er stressa og unferstimulerte, da mange ikke forstår hva det betyr å gi en hund mental trening. En portis er og skal være litt egenrådig, men lærevillig og trofast. De er ofte reserverte mot fremmede, men skal aldri være redde.

Dere må bestemme dere for hva dere ønsker å bruke hunden til. Og hvor mye tid er dere villige til å legge i pelsstellet? På portis og de fleste andre røytrfrie raser er det mye jobb med pelsen. Også må dere bestemme hva slags egenskaper hunden må ha. Barnevennlig? Reservert eller ikke? Hvor stor?

Jeg tror personlig jeg ville sett på en mellomstor hund ala mellompuddel jeg. Det er spretne, happy hunder, akkurat ikke for små eller for store, og såvidt jeg kjenner dem greie hunder å "begynne med". Tibetansk terrier kan og være et fint valg. En i svigerfamilien har en slik, og den er helt super med barn og er en enkel, grei hun som er med på alt.

Lagotto opplever jeg som ennå "vanskeligere" enn portisen på mange måter. Og jeg synes dessverre det er mye dårlig gemytt på dem.

Et annet alternativ er spansk vannhund. Litt mindre enn portis, men mange av de samme egenskapene og mindre pelsstell. De kan være noe mer reserverte, men jeg vet at gemytt har vært i fokus på rasen de siste årene.

Utbyp hva du er på jakt etter, så kanskje det er flere forslag å komme med. :)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Det ser jo ut som at det virker å bruke strup, men jeg ønsker ikke å bruke det på hundene mine uansett. Mykere metoder tar nok lengre tid, og krever sikkert mer av meg som hundefører, men jeg ønsker heller å legge inn den innsatsen enn å påføre smerte på hundene mine. Hva forskning sier er ikke så relevant for meg, når jeg ser at jeg klarer å oppnå det jeg ønsker uten å bruke brutale metoder så gjør jeg selvsagt det.  Ingen av mine hunder er enkle typer, så når det går an å få de til å fungere godt uten bruk av vold så tenker jeg det skal være mulig for de fleste. 
    • Det er veldig lenge siden jeg har brukt noe slik(da jeg gikk på folkehøyskole for 20+ år siden). Men jeg husker at man skulle skylle før man satte inn i maskinen. Jeg fant også dette, om det er til noe hjelp; Oppvaskmaskin til industri: Slik får du best resultat - Machine Products Storkjøkken AS
    • Er det noen som har kompetanse når det gjelder forvask av spisebestikk og servise før man setter det inn i maskin med kort vaskesyklus (steamer). Skal man vaske med håndoppvaskmiddel først, eller bare bruke rent vann? Finner ingen spesifikk beskrivelse hos mattilsynet. Har bare hørt at det kan ødelegge maskinen. Hvis noen har en link å vise til, helst fra produsent (Miele, Hobart el.lign.) hadde det vært fint.  
    • Huken multisele eller Troll nomesele. 
    • Avstand? Om hun kjefter, ta henne bort fra ham. Eller ham bort fra henne.  Dette er en prosess som tar mye tid, så jeg tenker at det kan være hun har større behov for rom og avstand en god stund til. Å ta igjen et par år med sosialisering som skulle skjedd fra valpestadiet vil ta lang tid og mye tålmodighet tror jeg.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...