Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

Ja, nå nærmer det seg valp!

Jeg skal hilse på noen valper på Søndag, av rasen mellompuddel og mest sannsynlig (forhåpentligvis) finner jeg en hjertevenn da. Valpene er 6uker gamle nå og da er det ikke så lenge til de er leveringsklare! Jeg trenger derfor litt råd og tips fra dere erfarne hundeiere slik at jeg gjør minst mulig feil i begynnelsen :)

For det første trenger jeg råd til hva jeg skal se etter på søndag. Ønsker en hund som er trygg på seg selv og tør å hilse på nye mennesker og alt den måtte møte på sin vei. Hvordan finner jeg denne blant de 7 valpene?

Jeg har heller ikke helt bestemt meg for om jeg vil ha hann eller tispe, men heller litt mott hannhund. Men er litt usikker på hva jeg bør passe på hvis det blir hannhund? Hva kan gå galt? Det er 5 hanner og 2 tisper i kullet, så det er jo mest sannsynlig at jeg må få en hann, vet ikke helt hvor mye jeg får bestemme selv på en måte.

Oppdretteren er ikke på puddelklubbens oppdretterliste, og hannen er ikke på puddelklubbens liste over avlsgodkjente hanner. Men begge foreldrene har deltatt på utstilling og såvidt jeg vet fått gode resultater der (er ikke helt inni alle disse CERT og BIR og greiene, men de har fått noen bokstaver:P ) og i følge oppdretter har de helseattester, og valpene blir levert med veterinærattest, ormekurbehandlet, vaksinert, id-merket og registrett i Norsk Kennel Klubb. det går vel greit da? hvor mye burde jeg maksimum gi for en slik valp? (ønsker ikke å bli lurt)

Og ellers, tips og råd for den første tiden mottas med takk! Vil gjerne forberede meg mest mulig på dette, og har lest i bøker fra før, men synes alltid det er greit å få litt mer konkrete tips og en tråd jeg kan spørre og grave litt mer spesifikt om det er noe jeg lurer på :)

Skrevet

Jeg ville spurt hvorfor hannhund ikke er avlsgodkjent, og hvorfor oppdretter ikke er medlem av puddelklubben (eller er h*n medlem, men bare ikke på oppdretterlisten; i så fall hvorfor ikke.. Har oppdrettet kennelnavn..). Følger kullet puddelklubbens avlsanbefalinger for mellompuddel;

Mellompuddel:
 2 x excellent kvalitet for to forskjellige dommere etter fylte 9mnd
 Ingen HD-krav, men røntgen anbefales.
 Patella status skal være kjent hos begge foreldre, den ene kan ha grad 1, hvis den andre har grad 0(fri).
 PRA: øyenlyses fra fylte 2 år, attesten skal være maks ett år gammel ved parring. Hanner som brukes og er
under 2 år, skal ha attest på at begge foreldrene er undersøkt og funnet fri for PRA (attesten skal være
under ett år gammel, også for foreldredyr)
 ERG testede hunder skal øyelyses ved 4 og 6 års alder for å undersøke for katarakt.
 PRCD gentest bør gjøres på alle, unntatt de som har foreldre hvor begge er gentestet og er Normal (A).
En hund med resultat Carrier (B) kan parres med hunder som har resultat Normal (A).
 En mellompuddeltispe skal være minst 24 måneder før den brukes i avl
  • Like 1
Skrevet

Jeg skal også kjøpe mellompuddel snart. Dersom du er på Facebook, så kan jeg anbefale deg gruppen Livet med puddel. Her kan du få gode råd om det meste hva angår puddel.

Det er til og med en egen spørreundersøkelse/poll der inne valg av hannhund versus tispe. Selv har jeg skjønt det slik med mellompuddel av individ er viktigere enn kjønn.

Vi skal ha en tispe, men det er fordi det ble to hanner og fire tisper, og en valpekjøper skal ha hann. Da er det en av fire tisper som potensielt kan bli vår, så da skal oppdretter finne den valpen som passer best for oss. Før valpene var født hadde vi ikke tatt valg om kjønn (i samråd med oppdretter), men nå er vi satt opp på ei tispe.

Det kan lønne seg å hilse på valpene flere ganger dersom det er slik at du skal velge selv. De vil nok kunne oppleves forskjellige fra gang til gang dersom de nettopp har sovet/lekt/spist osv.

Skrevet

Jeg ville lagt mer vekt på hvorvidt du overhode bør kjøpe hund derfra eller ikke, kontra hvor mye den er verdt. Det hjelper lite hvor billig den var om man plutselig sitter der med en syk eller aggressiv/nervøs hund. Blir valpene registrert og levert med stamtavle osv? Hvorfor er de ikke på lista? Utover utstilling, er det foretatt tilstrekkelig helseundersøkelser ifht hva som bør sjekkes (og som bruker og sjekkes) på puddel.

Hvis de er helsesjekka for alt som bør sjekkes for, blir levert registrert og med stamtavle og foreldredyra er trivelige så hadde ikke jeg brydd meg så hardt om hvorvidt de var på oppdretterlista eller ikke, og jeg ville betalt det som er vanlig pris på puddel, vet ikke hva det er, men regner med det er en anbefalt pris på rasen som på de fleste andre raser. Om oppdretter har kennelnavn eller ikke har jo ikke så mye og si så lenge de har et seriøst oppdrett.

  • Like 2
Skrevet

Nei, var ikke ment som det, en god hund er selvfølgelig viktigere enn pris, lurte egentlig bare på hva som var vanlig pris, ble bare litt dårlig formulert. Takk for flere gode svar:) ble litt klokere nå.

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Når dere er med andre valper, har dere gått litt tur sammen først uten å hilse, eller bare sluppet de sammen for lek? Det er ofte litt voldsomt for dem, og bedre om de får bli vant til hverandre på trygg avstand og tid til å lese hverandre først, før de leker.  Ellers er det nok bare å være konsekvent og holde ut, siden tannfellingen knapt har startet.
    • Takk for svar. han har to trygge eldre hunder som han har lekt med noen ganger. vi har prøvd oss med andre valper, men han er ikke intendert i å leke med de, legger seg kun ned og ruller seg sammen som en ball. Virker utrygg, redd, så det har vi sluttet med.han er at typen som blir mer giret av å hyle, så det fungerer ikke.  han har ikke begynt å miste tenner enda, men har begynt å få noen. Får både tyggebein, fryser klut fra fryseren og fryste gullerøtter/ men når de intense periodene kommer så fungerer ingen ting. Time out er det eneste som fungerer, men det er jo et mareritt å få han i valpebingen fordi han bokstaveligtalt  sitter fast i deg.    vi krysser jo fingrene for at dette er en fase, for ellers er han lydig. Kan både sitt, ligg og bli. Men ikke når dette kikker inn
    • Sosialiserer dere noe med andre hunder? Bitehemming er noe de lærer veldig mye bedre i lek med andre hunder enn fra mennesker. Prøv å finne noen trygge hunder i nærområder eller bland kjente og gå en kort tur i bånd uten hilsing, før de får leke litt. Prøv å klynke til når han biter, og snu dere bort. For noen funker det, andre blir med gira av det. Vri opp filler og tauknuter i vann og frys dem. Isen demper smerte og klør i tennene. Nå er det vel litt tidligste laget med tannfelling, men kan være starten på en periode med MYE biting. 
    • Du kan anmelde eier/fører med beskrivelse og tidspunkt/sted til politiet, men det er lite sannsynlig at de vil ha kapasitet til å gjøre noe med det. Hvis du har mulighet til å finne ut hvem det er kan du sende en bekymringsmelding til Mattilsynet, men så lenge hunden får mat, vann og tak over hodet er det lite de kan gjøre også, så lenge de ikke ser faktisk alvorlig mishandling. Det er lovpålagt å ha kontroll på hunden enten den er i bånd eller ikke, men i realiteten veldig vanskelig å håndheve.
    • Hei! valpen vår på 14 uker har egentlig vært eksemplarisk, bortsett fra litt utfordringer på natt og med bur. Men nå har det virkelig blitt ekstremt mye biting. Vi fører dagbok og ser at det sammenheng mellom overstimulering og lite søvn som gjør at han får disse bite periodene. Det går ikke an å avlede han med gobiter, bein eller ignorering og vi må sette han i timeout for å roe han.    noen som har noen tips til å håndtere dette? Han biter oss til blods og sikter fast når han skal følges i timeout eller ut for å gå på do. Vi vet vi skal prøve å unngå overstimulering og at han må få mer søvn. Men enn så lenge har vi slitt litt med å få han til å roe seg alene på dag og kveldstid 
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...