Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

Hei folkens! :)

Jeg har nylig fått meg en toller (nesten 9 uker, fikk den da den var 8), en herlig liten valp som er på god vei til å bli stueren og lære kommando for å sitte, søke øyenkontakt og gjøre ifra seg. Den spise godt og er stort sett veldig flink. Jeg går tur med den ca 8 ganger daglig (kunne fint gått oftere, men det ser ikke ut som den har behov for å gjøre fra seg oftere) hvor vi er ute alt fra 5 til 15/20 min og det blir mest utforsking i hagen og en del lek, inne blir det også en del lek. Etter den har gjort ifra seg prøver den å jokke til beinet mitt, men jeg ignorer det og tar han rolig, men bestemt bort og det blir ofte ikke noe mer problem med det. Den er veldig stresset til tider og sliter med å falle til ro, og derfor lurer jeg på hva dere tror - er den over eller understimulert?'

Edit: Er klar over at tollerne krever mye aktivisering og er absolutt innstilt på dette, har bare holdt litt tilbake fordi jeg har trodd den har vært overstimulert (lekte mye de første dagene), men nå er jeg ikke så sikker lengre.

Tusen takk for svar :)

Skrevet

Veldig vanskelig å si mens man sitter bak en dataskjerm og ikke har sett hva hunden gjør osv. Border collie tispen min kunne finne på å jokke når hun var yngre også, mulig hun var litt stressa, men idag(2 år i mars) er hun kjempe rolig i hus, og stresser bare om vi kaver henne opp ol. Hun var forøvrig begynt å bli rolig for over et år siden, men er blitt mye roligere nå etter 2. løpetid. Når Nora var 8-9 uker så gikk ikke vi turer i det hele tatt. Eller vi gikk kanskje 50 meter bort i nabolaget og tilbake. Vi var mest ute i hagen og bare utforska, lukta og lekte litt :) Etter hun var 10+ uker så begynte vi å gå lengre og lengre. Nå var Nora en redd og usikker valp, så vi gikk ikke noe lagt før hun var en god del uker, men dette var ikke pga. at hun ikke "klarte" det fysisk. Mer mentalt :P

Vi trente bare mye på at inne skal man være rolig, og ikke stresse. Vi trente også på at noen dager så får hun bare tisseturer i hagen, slik at hun takler det senere om vi er syk, eller andre ting står i veien slik hun ikke kan få kjempe mye aktivisering. Den dag idag verdsetter jeg det veldig mye, og hun har INGEN problem med å ikke gå på tur på flere dager utenom å luftes i hagen :) Dette en uke jeg og samboer lå strak ut med influensa.

Skrevet

Ico kunne gjerne finne på å jukke dersom han ble overivrig, da han var liten. Jeg følte ikke det hadde noe å si med den totale mengden aktivisering i løpet av den ene dager, men mye mer situasjonsbetinget som fikk det til å "bikke over". Tok han bare ut av situasjonen, og holdt han rolig til han var helt rolig igjen, før han fikk vimse rundt på ny.

Skrevet

Takk for svar!

Vi trente også på at noen dager så får hun bare tisseturer i hagen, slik at hun takler det senere om vi er syk, eller andre ting står i veien slik hun ikke kan få kjempe mye aktivisering.

Den likte eg, tror sannelig eg ska øve inn det selv for å gjøre hunden tilpasselig :-)

Tror eg ska fortsette ca i det tempoet eg holde på nå og være obs på å ikkje leke noe særlig inne slik at han faller til ro.

  • Like 1
Skrevet
Takk for svar!

Vi trente også på at noen dager så får hun bare tisseturer i hagen, slik at hun takler det senere om vi er syk, eller andre ting står i veien slik hun ikke kan få kjempe mye aktivisering.

Den likte eg, tror sannelig eg ska øve inn det selv for å gjøre hunden tilpasselig :-)

Tror eg ska fortsette ca i det tempoet eg holde på nå og være obs på å ikkje leke noe særlig inne slik at han faller til ro.

høres bra ut!

Mye søvn er veldig viktig for små valper.

Skrevet

Hei!

Det er som de andre sier vanskelig å si uten å se valpen.

Jeg får litt inntrykk av at det er mye til valpen. Du har hatt den en ukes tid, og den har foreløpig mer enn nok bare med å bli kjent med sitt nye hjem. Hovedfokuset mitt når jeg fikk Midas var å lære han å være rolig inne. En toller er en aktiv hund, som ikke trenger hjelp til å gire seg opp som regel. Det de ofte trenger er hjelp til å slappe av, hvertfall i ung alder. Nå skal ikke jeg si hva du skal gjøre, men sier litt om hvordan jeg gjorde det og gjør det med min toller, så kanskje noe av det kan være lure tips.

Jeg lekte aldri med Midas inne. Vi kosa masse og kunne trene f.eks sitt og ligg, altså rolige øvelser inne med godbit som belønning. Hvis han tygde på feil ting gav jeg han leker han kunne tygge på istede, men jeg lekte aldri med han inne sånn at han kunne gire seg opp. Det gjør jeg ikke nå heller. All trening og belønning som foregår inne er rolig og kontrollert.

Midas og var veldig aktiv når han var liten. Han måtte ha hjelp til å roe seg for å hvile. Så jeg kunne sette meg i gulvet sammen med han og stryke han rolig over kroppen for å roe han ned til han sovnet. Når han ble litt større hendte det seg at jeg tok på han et bånd og satt meg ned å så på tv med han i bånd så han bare måtte roe seg. Jeg har ikke prøvd dette med en så liten valp.

Jeg kastet aldri ting til han. Ikke for å belønne heller, jeg kastet ikke til han før han var rundt 1,5 år, og nå kaster jeg kun ting som belønning under trening. Aldri for å "mosjonere" han eller noe. Dette er aktiviteter som lett kan frembringe en hylete toller med alt for høye forventninger.

En toller er en aktiv hund som trenger mye mental stimuli, men din toller er ni uker, og trenger først og fremst å bli trygg på sitt nye hjem og deg, den trenger hvile og rolig stimuli. Den trenger miljøtrening i små doser for å venne seg til lyder og andre mennesker, men alt skal foregå sånn at det ikke blir overkill for den.

Mitt beste tips jeg fikk av min oppdretter var at det viktigste å lære en toller fra den er liten er ro. Mange tollereiere trener ro hele livet til hunden. Ro trening kan være å sette seg ned på en benk ute, og bare sitte der mens folk går forbi. Å hvile inne, og å lære seg at det ikke skal skje noe hele tiden. En toller har masse motor og energi, det trenger den ikke å lære, men for å bli harmonisk og rolig innendørs trenger den å lære at inne er det hvile, ute er det aktivitet.

Ikke tenk så mye på det den trenger av aktivitet, for en så liten tass er det aktivitet å finne ut hvor langt han kan sprute med vannskålen, og hvor hardt han kan bite deg i tåa før det gjør vondt, og alle rare lukter og lyder som han aldri har hørt før.

Du ville ikke startet opp en crossmotorsykkel og kjørt i hundre km i timen uten å vite hvordan bremsen er. Så lær først inn avknappen.

Aktivitet som er veldig flott til en ivrig og gira valp er å legge godbiter i gresset som den må lete opp. Lære den kontakt og sånn som du hadde gjort er supert.

Håper noe av dette kan hjelpe deg :) Lykke til med den røde, de er intet mindre enn fantastiske :)

  • Like 4
Skrevet

Jeg har bare en skarve belger jeg, men jeg har egentlig aldri hatt noen strenge regler for hva vi gjør hvor. Vi kan f.eks godt leke inne, herje litt skikkelig, og jeg har kasta ball og pinner til henne bare for å få ut litt ekstra steam, men jeg starter veldig tidlig på å lære de når vi gjør hva. Altså, vi leker til jeg sier at det er nok, og da er det ikke mer lek. Vi kaster ball eller pinner til jeg sier nok, og da kaster vi ikke mer, og når jeg har sagt gå og legg deg, så skal de gå og legge seg.

Hvis jeg ser at en av hundene driver og kjører seg opp i stress, så går jeg inn og roer de ned, helst før de rekker å begynne å jokke på meg eller bli helt apekatt. Da er det litt forskjellig hva jeg gjør, enten så kaster jeg ut et godbitsøk, eller så tar jeg de i bånd, eller så holder jeg de bare mens jeg stryker de sakte, eller så trener vi på ting som krever at de er rolige og forholdsvis konsentrerte. Bare kontakt f.eks, det har jeg trent mye med terven. Det er vanskelig å base rundt og være gæern når man må holde øyekontakt, på en måte :)

Men som flere har nevnt, så er det viktig at valper får sove. En så liten valp har ikke rare batterikapasiteten, det er liksom 2 timer søvn, en halvtime våken, så 2 timer søvn igjen. Man må ikke fylle alle halvtimene de er våkne med masse greier de skal gjøre, et par 5minuttere om dagen holder for en sånn liten en :)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Jeg har noen til å passe inni,men ikke noe fast. Jeg jobber skift, og hunden har noen å være med når jeg jobber natt. Han har også noen å være med litt på kvelden når jeg jobber ettermiddag. Det er de dagene jeg jobber dag som er problemet. Det er ikke sånn at jeg ikke har tenkt på at det er ansvar med hund. Men jo, jeg trodde han var klar for å være alene nå.. Oppdretter sa valpene klarte det greit etter ca 12 uker...med trening så klart. Mulig jeg ikke har trent godt nok..har jo aldri dratt lenge fra han. 
    • Takk for et veldig fint og beroligende svar. Det betyr mye å høre det fra noen som har litt erfaring med hvordan oppdrettere tenker. Diva er akkurat sånn du beskriver en trygg voksenhund. Vi har aldri hatt problemer med henne ingen utagering, ingen aggresjon, ingen ressursforsvar eller noe som helst i den retningen. Hun er en hund som alltid har vært stabil rundt både folk og andre hunder, og hun har vokst opp med små hunder rundt seg helt siden hun var valp selv. Hun er typen som går mellom hvis to hunder bråker, men uten å lage noe drama ut av det. Bare rolig og tydelig. I tillegg er hun vant til et veldig rolig og forutsigbart hjemmemiljø, siden det alltid er noen hjemme på grunn av hjemmekontor. Hun får masse nærhet, rutiner og trygghet, og det smitter veldig over på hvordan hun oppfører seg. Det er nok mest meg som syns det er litt skummelt å bli dømt før folk faktisk har møtt henne. Jeg vet jo at hun er en fantastisk hund, men man hører så mye forskjellig, og jeg vil ikke at noen skal misforstå situasjonen. Jeg kommer til å fortelle oppdretteren om Diva når vi vet at sjansen er større for at vi faktisk får valpen, så det ikke blir unødvendig stress eller misforståelser. Men det du skriver roer meg veldig. Det er godt å høre at en trygg voksenhund som Diva faktisk kan være et pluss, og ikke noe negativt.
    • Det du beskriver er dessverre ganske vanlig hos valper i den alderen, og det betyr ikke at du har gjort noe feil. Noen valper takler alenetrening helt fint, mens andre trenger mye lengre tid enn det «boka» legger opp til. Det viktigste nå er å unngå at han får panikk hver gang du går, for det kan gjøre treningen tyngre for dere begge. Når en valp hyler sammenhengende i 30 minutter, så er det et tegn på at han ikke er klar for det nivået av alenetid ennå. Det handler ikke om stahet, men om at han blir oppriktig stresset. Da er det lurt å gå noen steg tilbake i treningen og gjøre det lettere for ham. Noen ting som ofte hjelper: •     Start helt på nytt med bittesmå steg, og hold deg på det nivået han faktisk mestrer. Det kan være 5 sekunder, 10 sekunder, 30 sekunder – det er helt greit. Det viktigste er at han opplever at du alltid kommer tilbake før han får panikk. •     Unngå bur akkurat nå, siden du allerede ser at det gjør ham mer stresset. Det er ikke alle valper som finner ro der. •     Gi ham et mindre område, men ikke bur. Et valperom, grind eller et avgrenset område kan gjøre det lettere for ham å finne ro. •     Tren på ro før du går. Mange valper blir mer stresset hvis det skjer mye aktivitet rett før du forlater leiligheten. •     Gå ut og inn mange ganger uten at det betyr noe. Ta på sko, gå ut, kom inn igjen. Gjenta til det blir kjedelig for ham. •     Bruk lyder som gjør at han ikke føler seg helt alene. Radio, hvit støy eller en vifte kan hjelpe noen valper. Når det gjelder jobbsituasjonen: Det er helt forståelig at du må på jobb, men valper på 15 uker klarer som regel ikke å være alene i lange perioder uten at det går utover tryggheten deres. Hvis det finnes noen muligheter for midlertidig hjelp nabo, familie, hundepasser et par timer, eller en venn som kan stikke innom, så kan det gjøre en enorm forskjell mens dere trener. Du gjør så godt du kan, og det er tydelig at du prøver å gjøre dette riktig. Det viktigste nå er å ta det i hans tempo og unngå at han får panikkopplevelser som setter dere tilbake. Det blir bedre, men noen valper trenger litt mer tid og litt mer støtte i starten. eller så vil du oppleve med at du vil få en hund som er stresset og kan bli `farlig` når han blir stor. om du har skaffet deg valp og ikke viste at valpen ikke kan være alene, så kanskje tenke på å sette den bort til noen som kan ta seg av den til den har blitt større. veit mange kan få det til og funke. men fleste hunder som vokser opp med å være alenen så mange timer av dagen sliter ofte med stress og sånnt ting.  det er ikke enkelt men noen ganger må man tenke på dyre og ikke seg selv, så kan være lurt å kanskje finne noen. se eter barnevakt eller hundebarnehage. for å sette en liten valp så lenge alene er ikke bra for han. jeg håper du finner ut av det og at han slipper unna å bli en nærvøs hund som voksen. ikke ment vondt eller sårende 
    • Det er jo nettopp det jeg sier, at de færreste har mulighet til å være hjemme fra jobb i 6 mnd. Hvis du leser litt rundt på forumet her vil du se ulike løsninger. Noen har med hunden i bil og lufter i pausene. Såklart uaktuelt i denne kulden. Noen har venner, naboer eller familie som passer halv dag eller stikker innom og lufter. Noen har hjemmekontor eller kan ta med hund på jobb. Når man er flere i familien har man kanskje mulighet for å tilpasse slik at noen starter sent på jobb, andre tidlig, og/eller har barn som kommer hjem fra skolen og lufter hund. Det er mange løsninger. Men det er ikke naturlig å forvente at den 4 mnd gammel valp skal kunne være alene hjemme en hel arbeidsdag. Om du ikke har mulighet for å tilrettelegge dette er det stor fare for at hunden utvikler separasjonsangst og ikke kan være alene i det hele tatt. Det er 20 år siden jeg fikk min første  hund, jeg har vært aktiv i hundesport og ulike hundemiljøer, og alle som har skaffet seg valp har planer og løsninger for dette. Som du også vil finne på forumet her vil alle som spør bli anbefalt å ha en plan og ikke forvente at en valp kan være alene hjemme en hel arbeidsdag.  Og så kan du jo se på finn.no hvor mange unghunder som omplasseres fordi de ikke "får tiden til å gå opp". Det er mange av disse "normale menneskene" som ikke har hatt en god plan for alenetreningen når de har skaffet seg hund.
    • Ja, jeg går gode turer først, og aktiviserer han. Gir han kong eller tyggebein når jeg går. Prøvd å lage en god rutine hjemme.  Men at du sier jeg skal levere hunden tilbake fordi jeg må på jobb, det blir for dumt! Han er 4 mndr, og ytterst få mennesker har mulighet til å være så lenge hjemme.  Rart så mange bikkjer klarer seg greit i hverdagen egentlig,  mtp at alle må være hjemme minimum 6 mndr(noe ganske få har vært..)  Og ikke alle har mulighet for å dra hjem fra jobb i lunsjen, eller ha bikkja med på jobb.. Hvor er dere normale mennesker med hund henn? Er dere ikke på forumer kanskje? Er dere jeg gjerne ville hørt fra..
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...