Gå til innhold
Hundesonen.no

Hunden min knurrer / bjeffer når hun ser meg


Sondre Solum
 Share

Recommended Posts

Hei! For en uke siden fikk jeg og fruen en hund. Ingen er sikre på hva slags rase det er, men hvis det er veldig viktig, så kan du se bilder her:

http://www.kodittomat-koirat.com/index.php?option=com_content&view=article&id=1403:sonja-ruf&catid=63:varatut-koirat&Itemid=156

Hun er 6 måneder gammel.

Så langt har den oppført seg greit.. Var veldig redd de 2 første dagene, men vil tro det var pga. nytt bosted og nye eiere etc.

Bare jeg og fruen bor her, og hunden ser ut som om den er litt "redd" for meg iblandt. Spesielt hvis jeg står oppreist / kommer gående fra kjøkkenet etc.

Hvis jeg sitter i sofaen, så er jeg helt ok ser det ut til. Da er hun ikke redd i det hele tatt.

Hun er aldri redd for dama. Aldri. Følger etter henne hvoren hun går.. :)

Men meg derimot... Hunden prøver somregel og holde seg unna meg om jeg står oppreist. Redd for å gå forbi meg etc, og holder seg somregel nærest mulig dama... Ofte hvis fruen og hunden sitter og slapper av, og jeg kommer inn i stua, begynner hunden og trekke seg tilbake, bort fra meg, og knurre til meg. Noen ganger bjeffer hun også.

Spesielt hvis fruen ligger og sover i senga, og hunden sover ved siden av henne, og jeg kommer fra stua, og bare NERMER meg soverommet, begynner hun og knurre momentant, ser den meg, eller hører att jeg kommer enda nermere, så knurrer og bjeffer hun som bare det..

Setter jeg meg ned i senga, så stopper den, og kommer og slikker hånda mi etc.. xD

Noen som har noe anelse om hva som er problemet? Kan være litt iriterende at jeg ikke kan lage mat / gå på do etc om morgenene, uten at hunden skall bjeffe og vekke opp dama.. ^^,

Tusen takk for svar!

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Vet dere noe om de 6 mnd før hun kom til dere? Tør gjette på at hun kan ha hatt noen utrivelige opplevelser med menn og/eller at du på etellerannet vis har et mer truende kroppsspråk enn kjæresten din, mer brå, rett på etc. Det er ikke ukjent at noen hunder kan reagere mer på menn enn kvinner om de er usikre og redde.

Hun har bare vært der en uke? Godt mulig det går seg til etterhvert når hun får oppleve at du ikke skal ta henne :) Jeg ville i første omgang prøvd å gi henne tid bare, og ikke gjort så mye ut av atferden. Ingen dulling, dalling eller oppmerksomhet, eller kjefting, når hun skaper seg sånn, bare gjør det du skal. Høres ut som at hun gir seg ganske fort hvis jeg forsto posten din rett?

Lenke til kommentar
Del på andre sider

For det første så husk på at dette er et nettforum, så ta ALLE svar med en klype salt (også mitt!) Vi er alle "eksperter" på nettet men vi har jo høyst varierende bakgrunner og kunnskaper. Videre, selv om du beskriver veldig fint, så er det kanskje allikevel mye vi ikke får med oss - for hunder snakker så mye med kroppen sin. Setter hun øynene sine i deg? Er munnvikene stramme eller avslappede? Haleposisjon? Blikk - smale øyne, vide øyne,, store pupiller, små pupiller, rynket panne, ikke rynket, øreposisjon (helikpoter,oppreist,Y-posisjon, lagt helt ned, lagt delvis ned bakover, eller mer helikopter) etc - alle disse små tingene som hunder snakker gjennom.

Helst bør dere kontakte noen (noen som har greie på slikt, ikke alle har det) som kan hjelpe dere mer hands-on, etter jul kom dere på dressurkurs!

Nå er hunden deres veldig fersk hos dere, og den høres ut som en veldig engstelig type. Mange hunder som er simpelthen redd menn. Imidlertid så høres det også ut som den er i posisjon til å kunne utvikle et solid ressursforsvar rundt fruen din, eventuelt separasjonsangst. Det tror jeg dere kan unngå siden hunden er så ung, men man må ta de riktige grepene.

Bare litt start-hjelp (jeg synes ikke dette er lurt å "fikse" på et nettforum)

Det du kan gjøre: overse hunden - den er som luft for deg. Ta aldri kontakt med den, la den komme til deg. Når den kommer til deg, ha litt godis klar. Press deg aldri på, men vær den som gir henne mat - og da skal fruen holde seg langt unna! Når du forer, sett ned maten og gå unna og vær helt uinteressert. Det er betryggende for en engstelig hund at du gir blaffen i den slik at den selv kan nærme seg i sitt eget tempo.

Fruen bør gjøre en del grep også. Hunden skal ikke ha lov å komme opp i seng, sofa, være inntil henne uten at hun har invitert den. Videre bør hun lære småen en skikkelig hyggelig "Gå ned kommando" også (lært inn på en veldig hyggelig måte, det skal være stas med den kommandoen!). Dessuten vil det være veldig nyttig å lære den "pass deg/flytt deg" kommando også. Så slipper man å dytte i den så mye. Dette handler om å ha kontroll over den faktisk, slik at hun på sikt ikke havner i den litt ugne situasjonen at hunden ikke tillater at andre kommer i nærheten av henne uten at hun kan kontrollere det.

Dere kan også være veldig nøye nå i førsten med å være veldig rutinemessige og gi hunden forutsigbarhet. Det trygger også.

Og for ordens skyld - kjør ordentlig grundig alenetrening.

Og masse masse lykke til!

  • Like 4
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg synes TonjeM skriver veldig godt og gir noen gode råd. Vil bare tilføye at det er viktig å gjøre noe med dette med det samme fra din partner sin side, at hun samarbeider 100%, og spesielt viktig at ikke hunden blir belønnet (kjælet med/klappet etc av din partner) når hunden knurrer/gjør mot deg, det forsterker kun og belønner hunedns oppførsel med å forsvare fruen.

Også helt enig med TomjeM at dette er bare et forum og en bør oppsøke profesjonell hjelp. Men du kan prøve dette et par dager nå og se om det blir berde med dette. Hvis ikke ville jeg fått hjelp fort så ikke det blir verre.

Lykke til.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Mine videofeeds er fulle av prong collars, e-collars, absurde mengder røffe corrections for ingenting og trenere som advocater for det. Det røskes og rykkes hardt i vonde halsbånd og det strømmes. Hundene gjør nøyaktig som de blir bedt om og trenerne strutter av selvtillit, gir inntrykk av kompetanse. Guruvibber som tiltrekker følgeskarer.  Metoden deres fungerer jo. De gjør det godt i sport fordi hundene aldri vegrer å adlyde på flekken og aldri vender oppmerksomheten mot noe annet - de vet hva som skjer da - og folk lar seg forføre av at hundene opptrer som maskiner, derav populariteten.  Noe av det mest kvalmende var en video som representerte positiv forsterkning med en bøs kar utkledd som "Karen" med blågrønn parykk, med tynn pipestemme, unnskyldende kroppspråk, som klikket manisk, klikk, klikk, klikk, klikk, og ... Jeg finner den ikke igjen ved søk nå, men det var en utrolig teit og barnslig misrepresentation av klikkertrening for å latterliggjøre konseptet for menigheten, og menigheten synes det var morsomt. Flere titusen likes og mange hundre kommentarer, i hovedsak oppmuntrende til firmaet og trenerne. En må se den. Mye verre enn beskrivelsen. Det verste var at folk synes den var morsom og beskrivende og de hånlo i broderlig fellesskap av de dumme klikkertrenerne som ikke forstår at bikkja må røskes lydig. Ikke sett noe liknende fra skandinaviske content creators, her hjemme ser det greit ut på internettet, men innholdet fra over dammen vil antakelig smitte på den yngre garde. Ble vitne til det her om dagen da en dame med vesttysk frosk skulle entre en kurstime, og hunden ikke umiddelbart satte seg ved døren. Den fikk kjapt et hardt røsk i tynn kjetting helstrup som skar i ørene på 5 meters avstand. Usikker på om fører lærte det der på kurs eller fra internettet. Ikke pent ihvertfall. SÅ viktig er det ikke at hunden setter seg så intenst umiddelbart foran en dør på vei inn til trening.  Om en vil ha en titt down the rabbit hole, søk på øvelser fra ringsport og raser som rottweiler, doberman, malinois, dutch og german shepherd, så er feeden befengt med de der trenerne der på no time. 
    • Det var trist å høre, han var ung? (Heh, sjekket bloggen din, det er visst jeg som er gammel. Men trist likevel.) Ifølge Akkurat nå er det noen "motreaksjoner" mot den positive trenden:  Nå er det noen år siden jeg var aktivt inne i noe treningsmiljø selv, men jeg tenker jo at Canis og klikkertrening/positiv forsterkning fortsatt er greia, og jeg ville nå gått til de samme bøkene som for ti år siden. Men klart, noen endringer er det nok og sikkert noen nye flinke guruer kommet til, så håper noen kan bidra der!
    • Det er nå to år siden Pax vandret videre, og vi (jeg) har begynt å planlegge ny valp.  De siste årene har gått mye til småbarn, jobb og hus, så jeg har ikke fulgt noe særlig med på hva som går for seg i hundemiljøet. Det må jeg gjøre noe med, og derfor spør jeg dere på Sonen om hjelp til oppdatering. Hvis du skulle anbefalt meg, en kommende valpespekulant, noen ressurser, creators på sosiale medier jeg kan følge, bøker å lese, treningsmetoder, trender/diskusjoner som er sentrale, hva som helst egentlig, hva skulle det vært? Er det noen tema som er kontroversielle eller er alt bare fryd og gammen? Har Cæsar Millan kommet tilbake eller har verden gått videre? Hva bør jeg sjekke ut? Hva bør jeg holde meg langt unna?   
    • Takk for tips!  Det hørtes ut som noen kloke råd. Jeg ser de potensielle ulempene med en stor og sterk hund og en flexline. Kontroll er definitivt øverst på prioriteringslista. Jeg skal definitiv sjekke ut den lina du har linket til👍
    • Flexiline er generelt en dårlig idé, og særlig for en stor og sterk hund. Hvis noen slipper sin hund bort til dere i bånd, kan det fort bli floke og konflikter. Du kan heller ikke slippe båndet hvis noe skjer (hunden setter seg fast, sykkel kommer på tvers mellom dere etc.). Og det er vanskelig å ta hunden inn hvis den er ytterst i båndet, med mindre du har en supersolid innkalling. Kjøp heller en halvlang-line på 5 meter som du kan slippe ut og hanke inn etter behov. Du blir fort vant til å håndtere en kort langline, og mye bedre kontroll på hunden. Du kan slippe den både for å la hunden løpe litt, eller gi den friere bevegelsesrom i møtesituasjoner som ikke kan unngås (både med folk, hunder, sykler...). Du kan også ta et grep midt på båndet uten å svi av deg håndflaten hvis hunden trekker eller bykser avgårde. Vi har hatt disse, og er noe av det vi har tatt vare på etter å mistet hundene, de er supergode: https://dyresjappa.no/Produkt/1/294247/Supergrip-Sporline-5m
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...