Gå til innhold
Hundesonen.no

Ha hund på fòr, fra Sverige.


Jankaa
 Share

Recommended Posts

Kan ikke se noe problemer ved å ta inn hund fra Sverige til Norge. Sørg for å ha alle papirer i orden.

Hvor vidt det vil være problemer mht å ha hund på foravtale fra Sverige blir vel noe hva man gjør det til selv. Og hva som står i kontrakten. Er jo noe kjedelig dersom avstanden mellom eier/oppdretter og forvert er lang da, med tanke på parringer, valping og eventuellt leveringer for utstilling osv.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Ja, du kan stille i Norge, men det enkleste da vil være at eier/oppdretter står for påmeldingen, om ikke så må du vite hvem klubb eier/oppdretter er tilknyttet i Sverige, og dette må kunne dokumenteres på utstilling ved eventuell kontroll. Men dette er noe du kan snakke med eier/oppdretter om, hvordan dere skal gjøre det i så måte. Og om du står fritt til å melde på utstillinger og andre prøver.

Som forvert får du ikke stamtavlen til hunden, denne har eier/oppdretter.

  • Like 1
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Hæ? Hvorfor kan man ikke få stamtalven til hunden som forvert? Det fikk jeg.

Vel, jeg kjenner ingen eiere/oppdrettere som gir fra seg stamtavlen til hunder de setter ut på foravtale. Selv beholder jeg hundens registreringsbevis, det er i og for seg et verdipapir og jeg klarer ikke se hvorfor forvert skal ha denne. Du, og da også monica123 er de eneste forverter jeg (enn så lenge) har hørt om som har hundens orginalpapirer.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Hunden står jo uansett registrert på eier på stamtalva, så forvert får jo ikke "gjort" noe? Annet enn at eier må betale noen hundringser for å få ny stamtavle om forvert roter den bort.

Nå er det noen år siden jeg hadde hund på for altså, så kan jo hende ting har endret seg mye etter det.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Det står ikke eier på stamtavler fra Sverige, man har et eierbevis ved siden av - sånn er det i Norge også nå. Ergo er stamtavla i seg selv et verdipapir. Jeg har ikke hatt stamtavle til noen av mine forhunder, og jeg ville ikke gitt ut stamtavla til en forvert så sant det ikke var en jeg kjente skikkelig skikkelig godt.

En ting man bør sjekke opp før man blir forvert på hund eiet av svensk oppdretter, er reglene rundt oppdrett i Sverige. Man har f.eks ikke lov til å flytte en drektig tispe den siste uka i drektigheten i Sverige, ergo må hunden leveres minst en uke før forventet fødsel. Det kan være flere regler også, jeg har ikke sjekket det opp, det var bare oppdretteren til Leah som nevnte det når hun var her D4A-helgen. Jeg bare veit at i Sverige er det ganske strenge regler oppdrettere skal følge, og gjør de ikke det, kan de miste retten til å registrere valpene sine.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • https://www.spleis.no/project/445754 Jeg har null venner å minimalt med familie så jeg har ingen nettverk så håper på at dere kan være så snille å hjelpe meg å dele. Forventer ingenting og setter ekstremt stor pris på all hjelp vi får ❤️ Bucky kom inn i livet mitt som en liten sjarmør med et stort hjerte. Han er min bestevenn, min lille baby og midtpunktet i livet mitt. Han har gitt meg utallige smil, trøstet meg når livet har vært tøft og spredd mye glede til alle han møter Etter jeg kom hjem fra operasjon på Jack (andre hunden min) på tirsdag så jeg at Bucky ikke var i form å det var rett inn på dyresykehuset med han. Viste seg at han hadde svulst med veske i buken. Etter en rekke prøver og bilder så kom de frem til at han har kreft i leveren. Jeg tokk da valget i å prøve å gi han en kjanse da han fortsatt har mye livsglede igjen. Han ble operert på torsdag og de fikk ut hele kreften. Han mener at det er den possitive typen men vi vet ikke mer før prøvene kommer tilbake om 3-5 uker. Han så heller ikke tegn til noe flere kuler men vi må ta ct om noen uker/måneder igjen for å se om det er flere inni leveren. Men så langt så virker alt bra å jeg får kanskje hente han hjem i morgen ❤️ På tlf i sta så nevnte veterinæren at regningen er nå på nærmere 90 000kr (ink ligge over til mandag). Jeg har igjen ca 50 000kr på forsikringen i tillegg til noe på buffer konto men det er ikke nokk da jeg måtte ha en operasjon på Jack som blir delvis dekket og har måtte ut med en del penger i sommer da hvitevarer røyk og måtte spyle tett rør osv.. Så har valgt å prøve å spørre om hjelp selv om jeg syns det er flaut å ikke liker å spørre om hjelp..  Har over lengre tid prøvd å selge det jeg eier på finn uten hell så tviler på at jeg plutselig får solgt noe mer der nå, skal prøve å male bilder å selge men sliter mye med kronisk migrene utmattelse depresjon osv.. så vet ikke hvor mye jeg får til der. plukker også sopp på bestilling men var helt tørka ut når jeg skulle inn å se på onsdag så max uflaks. Har også valgt å kutte ut behandlinger,legetimer og medisiner fremover for å ta vare på Bucky å få betalt ned det jeg evt må ta opp i lån  
    • Det er masse ekle planter der ute. I områder med f.eks. borree (urt), hundegress eller boress (også gress) er det høyst sannsynlig noe plantemateriale som sitter fast i svelget. De nevnte gressartene har blader som kan forårsake skader, men det finnes mange flere gressarter som har frø med mothaker fra *******. 
    • Det kan være at strået har forårsaket et sår eller noe som holder på å gro. Hvis du er usikker, ta en telefon til dyrlegen og hør hva de sier. Jeg ville sett det an et par dager til om hunden ikke er plaget ellers.
    • For ca 3 dager siden startet hunden min å nyse noe voldsomt. Plutselig kom det masse neseblod, og mens jeg hastekjørte til vetrinæren kom det plutselig et gress-strå ut av nesa hans… Dro det forsiktig ut, og da stanset både blødning og nysing og lillemann var like kvikk og glad som ellers!  Bare snu bilen å komme seg hjem…  De siste to dagene har han gått rundt å «harket» innimellom. Det virker som om han har noe ubehag i halsen. Ser ingen gress eller noe annet som sitter bak i svelget… Såå kan det være ubehag fra strået som kom ut av nesa?  Eller bør jeg ta han til vetrinær og få sjekket? Føler meg som en hysterisk hundeeier her jeg sitter, så hvor lenge skal jeg se an «harking» før jeg ringer dyrelege?🤣 Han har ingen problemer med pust, og harkingen kommer hvis han blir litt gira 
    • Ede er bra i magen igjen, etter en lang periode på kost bedre egnet for gris enn en hund. He doesn't seem to mind ^^ Jeg uttalte nylig at det som en periode har tedd seg som Sir Edeward nå har begynt gjenoppta mange uvaner han hadde som yngre. Kampen om kjøkkenbenken, motvilje mot utgangsstlling, vil ikke slippe leker på kommando. Han har begynt te seg valpete igjen, på alle måter.  When Dickhead Awakes var en boktittel jeg lekte med da jeg planla hundeholdet. Selv om han fortsatt sitter og tisser som en jente og spiser som en toåring, så blir nok de neste sidene i denne dagboken hetende nettopp det.
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...