Gå til innhold
Hundesonen.no

Recommended Posts

Skrevet

Heisann! Var ikke helt sikker på hvor jeg skulle poste dette, men.

Er det noen her som har studert dyrepleier i kolding? Har prøvd å lese meg opp så godt jeg kan på hjemmesiden, men dansken kan av og til være en smule forvirrende. Noen som vil fortelle meg hvordan opplegget går, hva man må gjøre for å komme inn osv?

Vurderer dette sterkt da jeg alltid har ville bli dyrepleier og etter de turene jeg har hatt i Danmark sier det meg ikke i mot å ha noen år "over dammen" i tillegg. :)

Skrevet

IreneN her inne studerer der, så hun kan sikkert fortelle deg mer.

Alt jeg vet er at det er et treårig studium med 50 uker(?) undervisning til sammen, og du er der nede 10(?) uker om gangen. Den resterende tiden er du utplassert på en dyreklinikk. Akkurat hvordan det fungerer er jeg ikke helt sikker på, men jeg tror du må ordne deg praksisplass på selv. Jeg vet om flere som har praksis på dyreklinikker her i Norge, og så drar de periodevis ned til Kolding. En jeg kjenner begynte f.eks. på klinikk nå i sommer, men skal ikke ned til Danmark før etter jul.

Som sagt, IreneN er rett person å kontakte. Jeg lurer på om det er noen andre her inne som studerer også/vurderer å studere der, men jeg er ikke helt sikker.

Lykke til! :)

Skrevet

Jeg vurderte Danmark, men endte opp i England. Du må selv skaffe praksisplass, det er kriteriet for å komme inn. Du finner søknadspapirene på hjemmesiden, og et av papirene signeres av praksisplassen. Den kan være i Norge. Så er du på skolen periodevis som powers skriver, og drar hjem og jobber igjen. Pga sterk strøm av nordmenn de siste årene har det blitt en betalutdannelse for oss, mens danskene får den gratis.

Skrevet

Jeg studerer i Kolding ja :) Men om nøyaktig ei uke er jeg ferdig med min avsluttende eksamen (som forhåpentligvis da er bestått) og feirer med gallafest :D

Skolen er dessverre blitt en betalingsskole for utenlandske elever etter at jeg begynte der. Utover dette er opplegget det samme.

Skolen har praksisplassavtale med en rekke dyreklinikker i Norge. For å få plass på skolen skal du søke jobb/praksis hos en av disse godkjente dyreklinikkene. Når det er i boks, har man i teorien fått skoleplass da det bare er litt papirarbeid som gjenstår. Les mer om det her.

Utdannelsen tar totalt 3 år og 2,5 måned. Man starter med seks måneder praksis, og drar deretter ned til DK for første gang. Iløpet av de tre årene er det fem skoleperioder, og hver periode er på 10 uker (med unntak av den ene som er på 12, men det er pga påskeferie og diverse fridager - så den er egentlig på 10 den og). Man har ellers ikke vanlig høstferie, vinterferie osv.

Skoleperiodene består hovedsakelig av teori, men det er lagt inn endel praktiske øvelser i røntgen, adferd, laboratoriearbeid, håndtering ++ Skolen har rundt 20 beagler som brukes i undervisningen, noen katter, en gård, en stall og en dyrepark.

Det letteste er å bo på skolehjemmet når man er der nede. Da får man morgenmat, frokost og aftensmat (som vil si frokost, lunsj og middag) inkludert i husleia. Nå er jeg litt usikker på hva prisen er etter at det ble betalingsskole. Jeg betaler 4600,- for kost og losji i 10 uker, men det er nok mere for de som begynner nå. Ulempen med skolehjemmet er at det ikke er tillatt å medbringe dyr.

Angående lønn og ferie osv når man er i praksis, så varierer det fra sted til sted. Det varierer også hvor mye spennende ting de lar deg gjøre. Men det kommer folk fra Hansenberg til Norge og kontrollerer praksisplassene til betalende elever, for å forhindre at studenter blir brukt som "vaskehjelp". Man er i praksis for å lære, ikke for å være billig arbeidskraft.

Ellers synes jeg skolen er god. Det er mange dyktige lærere selv om man selvfølgelig ikke alltid er like fornøyd med alle, sånn vil det jo alltid være. Men generelt sett er de gode og har bakgrunn som dyrleger/dyrepleiere.

Til tross for at jeg synes det var grusomt på grunnforløpet da jeg ikke kjente noen, ikke forstod et ord dansk de første par ukene og hadde hjemmelengsel til tusen - har jeg iløpet av de tre årene hatt det fantastisk og fått masse nye venner og opplevelser. Blir godt å bli ferdig neste torsdag, men samtidig blir det veldig spesielt å ta farvel med alle jeg har blitt kjent med.

Bare å spørre hvis det er noe mer du lurer på :)

  • Like 2

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • 🐾 Hva du kan gjøre nå 1. Start helt på nytt i bittesmå steg Gå ut av rommet i 1–5 sekunder, kom tilbake før valpen rekker å pipe. Øk tiden sakte. Målet er at valpen aldri kommer over terskelen sin. 2. Tren “alene, men ikke alene” La valpen være bak en grind, i et annet rom, eller på en seng litt unna mens hun fortsatt er hjemme. Dette bygger trygghet uten at valpen føler seg forlatt. 3. Lag et fast “nå skjer det ingenting”-rituale Rolig stemning, tyggeleke, litt kos → så legger hun fra seg valpen og gjør noe annet i huset. Rutiner skaper trygghet. 🧠 IQ-leker som passer for 15 uker •     Snusematte (super for å roe ned og gi mestring) •     Kong med litt valpevennlig fyll (f.eks. våtfôr eller litt leverpostei tynnet ut) •     Enkle aktivitetsleker der valpen må dytte eller løfte en klaff •     Tyggeleker som varer litt (tygging gir ro) Poenget er ikke at leken skal “holde valpen opptatt alene”, men at den skal gi positive assosiasjoner til ro og selvstendighet. 4: du kan også `gni`deg selv inn med noe valpen din kan ligge på  for da vil han føle og lukte at du er i nærheten av deg enda du er borte. 🐶 Når valpen din piper med angan du går ut Det betyr at du har gått for fort frem. Da må man tilbake til nivået der valpen fortsatt er trygg selv om det bare er 2 sekunder. Det er ikke et nederlag, det er helt vanlig. du kan også lage en plass der som er *hjemmet* til valpen din. sånn at du øver når du går ut skal han slappe av der. men husk dette kan gå en stund, det går ann også at valpen din aldri kan være alene heller. alle hunder er forskjellige og ikke like enkel. 💛 Litt oppmuntring Valper er som små barn: noen sover gjennom natten tidlig, andre bruker litt tid. Det betyr ikke at du gjør noe feil det betyr bare at valpen din trenger litt mer støtte akkurat nå. Hvis du vil prate mer, få flere tips eller bare ha litt støtte underveis, kan du gjerne ta kontakt med meg på Instagram. nordicquietland 🐶
    • Alenetrening tar den tiden det tar, det er umulig å si noe på forhånd om hvor lang tid det tar før akkurat din valp er klar for å være alene hjemme en hel arbeidsdag. Det er individuelt. Og en oppdretter som påstår at en 12 uker gammel valp kan være alene hjemme i mange timer høres virkelig ikke seriøs ut. Det er jo en baby. En ting som i hvert fall er sikkert, er at jo mer erfaring valpen får med å føle at det er ubehagelig å være alene, jo større er sjansen for at du ender oppmed en hund med separasjonsangst.
    • Det ønsker gjerne forslag. Hundebarnehage kan jeg klare å google meg frem til selv.
    • Det høres ut som du virkelig har tenkt gjennom ansvaret, og at du gjør så godt du kan innenfor et skiftarbeidsliv som ikke alltid spiller på lag. Det er helt normalt at dagvakter blir den kinkige biten mange hundeeiere kjenner seg igjen i akkurat det. Og ja… oppdrettere kan si mye. Noen ganger stemmer det, andre ganger sier valpen ganske tydelig: “12 uker? Jeg? Alene? Nei takk, menneske prøv igjen.” Til syvende og sist er det jo du som lærer å lese din valp, og valpen som bestemmer tempoet. Det betyr ikke at du har gjort noe feil, eller at treningen din er dårlig. Det betyr bare at han er en liten fyr med egne meninger og akkurat nå sier han at han ikke er helt klar for lange økter alene. Det viktigste er at du prøver å finne løsninger, og det gjør du jo allerede. Det viser ansvar, ikke det motsatte. Hvis du vil, kan jeg hjelpe deg med forslag til hvordan du kan trene videre på en måte som passer både deg og ham. eller om jeg kan hjelpe deg å finne dyrebarnehage eller noe slikt  
    • Hvis du ikke har vært borte mer enn en time nå, og så plutselig øker til en hel arbeidsdag så er det klart at det blir problemer. Jeg vil også påstå at de færreste valper takler greit en arbeidsdag alene ved 12 uker, og synes det er ganske dårlig av en oppdretter å påstå det. Det er også litt raseavhengig, men jeg ville aldri regnet med at hunden var klar til hele dager alene hjemme ved 12 uker, uansett rase. Man henter vanligvis valpen ved 8-10 uker. Den første uken bør man være sammen med valpen og legge et trygt grunnlag, og så gradvis legge til rette for at valpen takler at man går unna, enten det bare er i et annet rom, ut og hente posten, osv. Da er det veldig individavhengig hvor fort man kan gå fram, og går man for fort fram må man ofte gå mange steg tilbake igjen. Det ER mye jobb å ha hund, og uansett hvor forberedt man er så tror jeg mange får seg en overraskelse. 
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...