Gå til innhold
Hundesonen.no

Freestyle - noen tips?


Wheaten terrier

Recommended Posts

Skrevet

Jeg har lyst til å begynne med freestyle (ok, det er mange ting jeg har lyst til som dere kanskje har skjønt gjenneom div. innlegg, men freestyle er en av dem) og lurer da på om dere har noen tips til triks jeg kan lære henne og som jeg eller hvert kan sette sammen til en slags dans til musikk?

Gjerne hvordan man lærer dem inn også... Gjerne også med bruk av klikker, men hovedsaken er tips til freestyletrening uansett...

Har bl.a. tenkt på når hun strekker seg om morgenen, å klikke da og etterhvert sette på kommando, det hadde jo vært ganske tøft! :)

Bra freestylefilm:

http://freestylenorge.com/smartdog.wmv

Skrevet

Den filmen er kjempeherlig, rett og slett, man blir glad av og se den :)

Du kan jo bruke en del fra den filmen da, rygg, spinn rundt, slalom mellom beina feks. dette er ting det egentlig ikke er fryktelig vanskelig og lære inn heller.

jeg villet brukt en del lokking, som godbit ved halen for å få til spinn, klikk etterhvert, og øk til den er så rask som du ønsker.

slalom: lokk med godbit evt musematte, slik at hunden må gå igjennom bena dine, får å kunne touche musematten, (om du trener med det.) eller få godbiten, så setter du neste for fram, og klikk(belønning) for gjennomgang.

når det gjelder rygging, holder på å lære ask det, så ber jeg han om å ståforan meg, og så går jeg sakte mot han, slik at han må rygge. så belønner jeg hver gang han år noen steg uten og sette seg. Har ikke kommet lenger enn dit i treningen enda da.. :)

mulig jeg er på dypt vann nå, siden jeg ie veit en døyt om klikkertrening, trur ikke det med lokking og luring er veldig populert i den metoden, men det er en annen diskusjon :D

lykke til :P

Skrevet

Jeg har lært disse triksene til to hunder: 1. er Lassie, han er "ordentlig klikkertrent" etter beste evne..Hund nr. 2 er trent med klikker og belønning, men med lokking (ikke min). Her er hvordan jeg lærte dem noen triks:

Slalom mellom beina: Nr 1. jeg lærte han å touche fingeren min..Så satte jeg beina fra hverandre, hadde han på den ene siden, og fingeren på den andre, og klikket for at han gikk mellom beina, ikke for å touche fingeren..Etter få repetisjoner kunne jeg ta vekk fingeren, jeg ventet litt, og han strakk hodet frem mellom beina mine for å se etter fingeren, klikk..Så gjorde han dette raskere og raskere..Jeg passet også på å belønne i en posisjon så han var klar til neste repetisjon (belønte foran beinet)

Nr 2...Han trengte litt mer tid, jeg startet med å holde beinet mye høyere oppe, støttet det på en stol/vegg ol. Senket det så mer og mer..Med han visste jeg godbiten på den andre siden, for så å ta den vekk, han prøvde å nå den, men fikk kun belønning hvis han gikk mellom beina mine..Så sluttet jeg og vise han godbiten etterhvert..

Snurring:

Nr 1. freeshapet det, ved å starte å klikke for hoderi til høyre, så en stadig større vridning til han snurret halveis, da kastet jeg godbiten slik at han snurret helt rundt..

Nr. 2Følge etter finger (target) rundt, tok denne bort mer og mer..

Rygging lærte jeg ved å gå mot dem først (slik som buehund jenta nevner), så flyttet jeg inntil en vegg (slik at de skulle gå rett) og lot dem gjøre det frivillig, og "forlangte" at de stadig måtte ta et skritt lenger.

Å stå på to har jeg kun lært til Lassie, brukte targetstick over hodet hans, og klikket for at holdt seg på to bein stadig lengre..Nå jobber jeg med at han skal gå på to, men tydelig at det er vanskelig å holde balansen! :)

Lykke til, freestyle er kjempemorsomt!

Selv har jeg gått kurs, det var kjempeartig :)

Skrevet

Det er lurt å lære inn grunnferdighetene først i alle fall :) Så kan man senere sette de sammen til et freestyle-program.

Skrevet

Kan jo fortelle det Tinka kan da. Vi driver litt med freestyle.

-hoppe over armen når jeg setter ene kneet i bakken og retter armen rett ut.

-Hoppe over beina mine om jeg løfter dem opp.

-hoppe gjennom armene mine når jeg former dem som en sirkel

-leke klappelek (ta motsatt labb mot min hånd, evt begge hvis jeg holder opp begge)

-rulle rundt

-"pang"

-slalom mellom beina

-sitte bamse

-snurre rundt seg selv. Hvilken vei bestemmes av hvilken hånd jeg gir kommando med

-gå fot, så gå litt i fra snure en gang rundt og gå videre på dn andre siden av meg (jeg skal ikke stoppe mens hun gjør det)

-Hoppe rett opp og ned på kommando

-Rygge når jeg går mot henne, følge etter når jeg går fra henne

-rygge ved siden av meg (fot)

-gå sidelengs foran meg.

De tre siste punktene er jo å følge mine bevegelser.

Kommer ikke på mere nå hvertfall.

Arkivert

Dette emnet er nå arkivert og stengt for flere svar

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Vi hadde en elghund som stod og ulte ved døra hvis det var løpetisper innen en mils radius (satt på spissen), og en annen elghund som ikke brydde seg i det hele tatt, så det er nok i alle fall til en viss grad individbetinget. Ellers har jeg bare hatt relativt små hunder (6-8 kg), men det har kun vært tisper, og de har vært veldig enkle mtp. løpetid (lite blod, ikke noe særlig hormonpåvirking mentalt utover at det skal markeres hver 5. meter på tur). simira nevner livmorbetennelse, jeg vet ikke om det er mer vanlig på småraser, men min forrige hund fikk i alle fall det. Men skal man ikke drive med avl eller andre raserelaterte aktiviteter er det jo ikke verre enn at man kastrerer.
    • Hvordan er rasene hunden er blanding av? Og ikke minst foreldrene? Det er jo ulempen med blanding, det er vanskelig å gjøre grundig research, men foreldrene og evt. tidligere kull kan jo gi indikasjoner. Hvis det er bevisst blandingsavl så ville jeg uansett håpet at de ikke ville avlet på en hannhund som er slik, men samtidig så ville de da kanskje ikke avlet på blanding heller, om de var opptatte av genetikk. Jeg kan ikke veldig mye om miniatyrhunder, jeg har kjent et par hannhunder som var slik du beskriver, og et par som er helt greie. Når det er sagt er jo tispene også "kjent" for mer gneldring og innbilte svangerskap og livmorbetennelse, så man velger jo litt sine onder. 
    • Hei! Jeg er helt ny i liten-hund-verden. Har tidligere hatt springer spaniel, boxer og schæfer, men skal nå få en liten blandingsrase.  Jeg er så usikker på valget av hannhund eller tispe! Personlig har jeg ikke en sterk preferanse, har hatt to tisper og en hannhund, og heller nok kanskje mer mot hannhunder. Men jeg hører fra mange med små hunder at hanner kan være veldig vanskelig å få stuerene, at de markerer inne og at de er så stressa rundt løpetid i nabolaget feks at de står og uler ved døra osv. Dette er ikke noe jeg har vært borti med store raser, verken min egen eller venner sine (vært aktiv i NRH og NBF-miljø i 15 år, så vært borti en del forskjellige raser) i det hele tatt, så er det en typisk type atferd for små hunder, eller er det mer individbetinget? Vi legger så klart til rette for rotrening og passe aktivitetsnivå osv osv.  Hadde vært fint å høre noe annet enn skrekkhistorier om små hunder, for akkurat nå lener jeg veldig mot tispe.
    • Vi har hittil foret vår valp på 13 uker med fire måltider om dagen og har planer om å gå ned til tre måltider om dagen. Ved fire måltider ga vi frokost ca 07-07.30, lunsj 12, middag 16 og kveldsmat 19.30.  hvilke tidspunkter forer dere valpene deres og hva har fungert for dere?
    • Hei @Betan, min erfaring strekker seg fra 2002 da jeg fikk min første bull-hund. Min første ambull ble født i 2007 og jeg har hatt mange verv i det norske raseklubbens styre, nå sitter jeg i den svenske klubbens styre. Jeg har som oftest hunder i par og jeg er utdannet innefor atferd men også jobbet som hundetrener i mange år. Nå for tiden konkurerer jeg med min ambull-tispe. Vi er i kl 3 i RL f.eks og har flere sporprøver bak oss, tatt i Sverige. Så erfaringen strekker seg fra egne hunder til mange av norges og sveriges ambuller. Holder det?
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...