Gå til innhold
Hundesonen.no

NSG - Min mening ...


ceccy
 Share

Recommended Posts

Ønsker de ikke flere medlemmer? Jeg kontaktet de første gang oppunder jul i fjor for å melde meg inn da jeg ikke fant ut av hjemmesiden deres. Fikk ikke svar, purret på mailen og har fremdeles ikke fått svar og nå er det snart 10 måneder siden jeg kontaktet de første gang!

Så lurer jeg på, en person som sitter som ansvarlig i et distrikt ... Burde ikke den svare på henvendelser? Jeg har sendt mail og melding pr tlf om han skal ha noe kurs i høst uten å få noe svar. Dette sendte jeg i slutten av Juli!

Så var jeg et sted å prøvde å gjete med Riskusen min da. Der fikk jeg beskjed om at jeg ikke trengte å komme tilbake før hunden min var mer lydig! Jeg prøvde å fortelle de at han er lydig i hverdagen, men jeg får ikke trent lydighet på sau uten sau ... Neida, jeg trengte ikke å komme tilbake før hunden var mer lydig!

:blink:

Jeg sitter da med tanker om at det er jaggu meg ikke rart folk regelrett driter i gjeterhundprøve på borderen sin hvis det er slik man blir mottatt i gjeterhundmiljøet!

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg har helt samme inntrykk av miljøet som deg! Jeg sendte også maaange mailer før jeg til slutt fikk svar av faren til en jeg har gått i klasse med(han driver med gjeting, og jeg fikk mailen av datteren). Han gav meg en link til en "hjemmeside" som ikke var oppdatert på ørten mnd. Og han skulle sende meg mailer om det kom opp kurs/konkurranser/møter ol. i "klubben", noe jeg siden da ikke har fått noen ting om.

Jeg synes det er veldig vanskelig å spørre om noe som helst hjelp når det lyser lang vei at de ikke er interessert i å "holde på med" og hjelpe nybegynnere som ikke kan noen ting.

Veldig dumt det er slik. Jeg tror også mange flere hadde prøvd seg på prøven om miljøet hadde vært mer åpent og imøtekommende enn det er nå.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Det er da ikke altid det er ting som internett som ligger høyest hos dem som driver med gjeting. Det kan godt hende dem må prioritere ting og ta en tlf og ring det tror jeg er det letteste og følg med på nettsiden. Flere av dem som driver på med sau har full jobb vedsidenav en gård og sauer å ta seg av og har da vanskelig for å svare alt og alle for tiden strekker ikke til. Info her i distriktet komemr i hvertfall så alle som er medlememr kan være så aktive som dem vil. Sønn meldte seg inn her og det var vanskelig hihi han har meldt seg ut men dem sender fortsatt info.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg har veldig god erfaring. Gikk inn på nsg og så at det var faste treninger i Vestfold. Sendte mail, fortalte hvilke kurs jeg har gått og hvilket nivå jeg var på og fikk være med på treningen (så sant jeg var medlem av nsg). Det kan være lurt å gå et kurs eller to før man blir med i vanlige treningsgrupper. Heidi Billkvam er en kjempedyktig instruktør i gjeting. Hun har oppnådd gode resultater selv, og er veldig flink til å lære bort.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg har veldig god erfaring. Gikk inn på nsg og så at det var faste treninger i Vestfold. Sendte mail, fortalte hvilke kurs jeg har gått og hvilket nivå jeg var på og fikk være med på treningen (så sant jeg var medlem av nsg). Det kan være lurt å gå et kurs eller to før man blir med i vanlige treningsgrupper. Heidi Billkvam er en kjempedyktig instruktør i gjeting. Hun har oppnådd gode resultater selv, og er veldig flink til å lære bort.

Helt greit å gå kurs altså, men når du sender personen som er ansvarlig i distriktet mail og melding pr sms om det er noe kurs og du ikke får svar, da er det ikke bare bare ...

Jeg vet at Heidi Billkvam er flink, men det blir litt i lengste laget å reise fra Bergen til Sverige å ta et kurs om man kan ta et kurs på denne siden av landet liksom ...

Lenke til kommentar
Del på andre sider

  • 6 months later...

For de som er nye i gjeterhundmiljøet kan det være et godt hjelpemiddel å bruke Facebook (for de som har det)for å komme i kontakt med gjeterhundfolk, da jeg vet mange aktive gjeterhundfolk bruker fb til diskusjoner og informasjon. Det finnes flere åpne grupper som kan være til hjelp,en gruppe heter "Border Collie, brukshund" der diskuteres det ulike temaer om gjeterhund, og en annen gruppe heter "Gjeterhundkurs" (adm. er Martin Andre Helgesen fra Bergen) der folk annonserer kurs over hele landet. I tillegg er det opprettet en gruppe som heter "NSG Gjeterhund", det går jo an å prøve noen av disse sidene for å få svar/informasjon på spm man måtte ha om gjeterhund/medl.skap :)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Jeg er enig med resten. Om man har økonomi selv til dekke mye er det jo veldig bra!   Dyrlege prisene har økt ganske så mye de siste årene da så det jeg betalte for operasjon av kreft kul i 2016 til forrvge hunden min var ca det samme jeg nylig betalte til hun jeg har nå for ørerens under lett bedøvelse og blodprøve 11300-,   Jeg har ikke økonomi til ikke ha forsikring med de prisene som er nå. Har hatt Agria siden 2006 og er godt fornøyd med de.Har ikke brukt de så alt for mye men,endel har det jo blitt. Årssummen øker jo jevnt og trutt der også selv om rasen jeg har ike er den dyreste forsikre. Var på litt over 4000,- for 8 år siden nå er den på 8000,-
    • Med tanke på ønske om terapihund, hundesport og familieliv så tenker jeg jo at retrieverene, eventuelt engelsk springer spaniel eller storpuddel, er generelt gode alternativer. Husk også at barn under 16 ikke skal ha selvstendig ansvar for hund. Det er litt rom for tolkning der, men jeg ville ihvertfall gjort en seriøs vurdering på hvordan barnet vil takle og håndtere en uventet situasjon på tur, om hunden kommer seg løs og skremmer noen, blir angrepet av en annen hund, jager vilt e.l.
    • Hei! Vi er en familie på 6, 4 barn fra 15år til 1år. Jeg er hovedsakelig den som har lyst på hund, og det vil nok jeg som hovedsakelig har ansvar for både luftig og trening. Håper også at de to eldste på 15 og 12 skal kunne lufte uten problem. Jeg har tidligere hatt flere hunder i hus, blant annet Border Collie, Rottweiler, Dobermann-blanding og Chihuahua. Jeg trives nok best med hunder i gruppe 1, men ønsker meg nå noe mer stødig, uten for mye risiko for mentale brister, vokt osv.  Jeg kommer nok heller ikke til å være like aktiv på trenings fronten, selv om jeg har et ønske om både lp og agility på hobbybasis.    Hunden vil hovedsakelig være familiehund, og være en del av hverdagskaoset, med masse lek og moro, følging på fotballtreninger, en joggetur i ny og ne, lengre turer i helger. Min store lidenskap er hund, så mentalttrening vil bli lagt inn litt hit og dit innimellom.    Den må tåle besøk, nye situasjoner og helst ikke ty til bjeffing ved hver minste ting. Vet at dette er ting som også må trenes på, men ønsker en rase der det er 90% sjanse for å lykkes enn 10%. Hvilke raser tenker dere kan passe inn hos oss? Har også en drøm om å utdanne denne hunden til terapi hund, men det vil tiden vise.
    • Har gjensidige og de er hvertfall aldri noe tull med!
    • Wohoo, da har løpetiden endelig startet! 🥳  14 mnd gammel
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...