Gå til innhold
Hundesonen.no

Hund som har blitt syk - adferdsforandring


Recommended Posts

Skrevet

Er i en litt lei situasjon, og vet ikke hva jeg skal gjøre.

Kort fortalt har den ene hunden endret oppførsel. Hun drikker i perioder MYE, og hun drypper også tiss. Dette varte i 2 uker, men jeg har ikke sett noe til det de siste dagene.

Hun har begynt å vokte maten og vannskålen sin, eller plasser der hun har fått mat (kjøkken/gang) og er aggressiv mot den andre hunden. Det toppet seg for en uke siden, der den andre hunden ikke turde å bevege seg, og vi måtte ha de adskildt. Hun flyr på den andre hunden helt uprovosert, slik at det dessverre har vært et par situasjoner ikke har fått avverget i tide.

Disse hundene har vært bestevenner i 4 år, spist biffstrimler av samme fat, og aldri sloss. Sovet konstant sammen, osv.

I tillegg virker hun generelt veldig stresset. Hun utagerer på hunder på tur. Hun har alltid bjeffet litt på hunder dersom de har kommet nærmt eller kommet rundt en sving "ut av intet", men nå er det helt ekstremt. (Bjeffing/utaggering på hunder ble utløst etter hun ble angrepet av en bokser, det utløste frykt for hunder, men har blitt mye bedre.)

De to siste dagene har hun virket bedre, null bjeffing på hunder på andre siden av gaten, og ikke pesing på tur. Den andre hunden får også lov til å bevege seg innendørs uten at hun begynner å følge etter henne.

Annet er at hun virker "lumsk" i kroppspråket. Lusker rundt og kryper gjerne under sofa og bord. Hun virker ikke glad og spretten slik hun pleier å være.

Mot mennesker er hun helt vanlig, kjærlig og glad. Ingenting spesielt annet at hun kanskje ikke er like kontaktsøkende som før.

Hunden er selvfølgelig til medisinsk utredning, men foreløpig har vi ikke funnet noe annet enn litt høye nyreverdier. Skal inn på ny full utredning hos spesialist nå på tirsdag.

Frykten min er selfølgelig at de ikke finner noe galt med henne.

Hva er det da? Hva gjør jeg?

Hvor lenge lar jeg det gå før jeg eventuelt må la henne slippe?

Guest lijenta
Skrevet

Først og fremst adferdsendring kan være et tegn på sykdom. Kom deg først til vetrinæren og få en diagnose. Kan den behandles så kan dette endres fort.

Skrevet

Hun er til full utredning. Har foreløpig ikke funnet noe. :/ Hun har tatt blodprøver, urinprøver, ultralyd, røntgen. Ny utredning hos urinveisspesialist på tirsdag.

Jeg håper jo selvsagt at de finner noe som kan behandles. Frykten min er mer om de ikke finner noe. Hva da..

Skrevet

Hun har ikke hatt løpetid da? Innbilt svangerskap? Oppførselen mindte meg veldig om ei veninnes hund når hun fikk innbildt svangerskap. Det er bare en tanke og jeg tror desverre det ikke er andre enn dyrlegen som kan hjelpe deg.

Skrevet

Lenge siden løpetid. Ikke noe tegn på inbildt svangerskap. Pleier ikke å bli aggressiv før/under/etter løpetid.

Nei, skjønner at dere ikke kan hjelpe med en diagnose. Var kanskje mer ute etter om det er helt feil av meg å tenke avliving, dersom veterinær ikke finner noe, og hun ikke blir "normal" i oppførselen igjen.

Jeg sliter med fryktelig dårlig samvittighet for å i det hele tatt tenke det. Jeg elsker hunden, og hun betyr så utrolig mye for meg. Likevel er det ikke noe trivlig for meg eller den andre hunden å gå "på tå" tilfelle hun skal klikke, og det er vel ganske åpentlyst at hunden ikke kan ha det bra når hun oppfører seg på den måten.

Det jeg er redd for er at jeg tar avgjørelsen for raskt. Hva om hun hadde blitt bedre om et år, halvt år? Hvor lenge skal jeg "vente og se"?

Skrevet

Får hunden smertestillende mens hun er under utredning? Det høres ut som hun har vondt. Jeg ville definitivt tenkt at hun trenger god smertelindring.

Jeg sliter med fryktelig dårlig samvittighet for å i det hele tatt tenke det. Jeg elsker hunden, og hun betyr så utrolig mye for meg. Likevel er det ikke noe trivlig for meg eller den andre hunden å gå "på tå" tilfelle hun skal klikke, og det er vel ganske åpentlyst at hunden ikke kan ha det bra når hun oppfører seg på den måten.

Ingen her inne kan fortelle deg om det er riktig å avlive hunden. Jeg forstår at du tviler, det er en utrolig vanskelig avgjørelse å ta. Men tenk på den kjærligheten du har til henne, det er her avgjørelsen din bunner, ikke sant? I kjærlighet. Jeg tror at når du er så oppriktig glad i hunden din så skal du stole på magefølelsen din. Det er du som kjenner henne best, og det er du som best kan si når tiden er inne. Du skal ikke ha dårlig samvittighet for tankene dine, ingen av oss skal det i en slik situasjon. Det er både en gave og en forbannelse å tenke disse tankene, vårt ansvar og vår plikt. En helt naturlig del av å være hundeeier.

Jeg er ikke i tvil om at du vil gjøre det som er riktig, og jeg føler med deg i det du går gjennom nå. Klem!

  • Like 2
Skrevet

Tusen takk for det fine svaret mari. Det hjelper veldig. Jeg vet hva jeg tror er det rette, samtidig er det vanskelig å si helt klart siden hun plutselig har stunder hun er "sitt gamle jeg" igjen.

Takk igjen for svaret.

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Takk! Vi har vurdert Toller, Flatcoated Retriever og husky faktisk! Synes selv at huskyer er så fantastiske, men ville ha noe litt mer førerorientert. Tror selv at en flat og belgisk fårehund blir for mye hund igjen. Men tusen takk for gode tips! Og når det kommer til røyting har vi tatt dette i betraktning ja! Fordelen med husky er jo at de har røyte perioder! Så satser på at robotstøvsugeren vår får kjørt seg!
    • Tydeligvis. Har snakket med mange som har blitt "tvunget" til å kjøpe hund.  Personlig så ble jeg paff, og skuffet- fra en seriøs oppdretter som kydde så og vær så imøtekommende til skikkelig skarp sur stemme...    
    • Så bra du tenker på økonomien før du skaffer hund! Det koster en del, og som du har erfart kan det fort komme på ekstra kostnader. Når det gjelder timing så er det noen faktorer. Hvis du ikke allerede har vært i kontakt med oppdrettere så kan det ta tid å finne et valpekull med leveringsklare valper. Noen oppdrettere har reservert alle valpene før de er født. Så start med å kontakte ulike oppdrettere og sjekke tid for valpekull, om foreldrene oppfyller avlsrådene til raseklubben osv. Hvis dere skal flytte, slik jeg forstår det, så kan det være greit å ha kommet noenlunde i orden før en valp kommer i hus. Er huset "valpesikkert"? Er det hage/uteområde som er inngjerdet, er dette noe dere tenker å gjøre eller ha på plass før valpen kommer? Er det noen store oppussingsprosjekter i ny bolig som kan være greit å ha unnagjort før man får en nysgjerrig og aktiv krabat i hus? Personlig foretrekker jeg å få valp i sommerhalvåret, når man uansett er mye ute. Det gjør dotreningen så mye enklere enn å måtte pine seg ut i -15 annenhver time, og stå og vente på at valpen skal gjøre fra seg. Siden du kommer til å være hjemme så er ikke alenetrening et stort problem, men en valp er aktiv, så det kan være greit å få valp i en rolig periode, kanskje ikke rett før eksamensperioden f.eks. Når det er sagt så kommer jo alt an på når den rette valpen fra den rette oppdretteren er leveringsklar. Når valpen først er i hus så må man tilpasse seg det, men det virker jo som dere har gode forutsetninger tenker jeg.
    • Jeg synes golden virker som et bra alternativ for dere. Siden du er vant til husky så er du vant til høyt aktivitetsnivå, og det virker som du er forberedt på og klar over at golden trenger litt mer mental aktivisering, men også er mer førerorientert og lettere å trene. Den store negative faktoren for min del med golden er at de røyter MYE. Her er det enten mye børsting og støvsuging og/eller ofte bading. Men hvis dere fikser det synes jeg det høres ut som en golden vil trives hos dere. Det er mange raser som kunne passet, jeg tenker flatcoated retriever, belgisk fårehund, finsk lapphund eller setter. Men jeg synes golden virker som et veldig godt alternativ for dere.
    • Hei! Jeg (dame 23) og samboeren min (29) vurderer å gå til anskaffelse av en hund. Jeg er ganske turglad av meg og driver med friluftsliv som hobby (hengekøyeturer, fjellturer, teltturer, fisketurer osv.) samboeren min er mer hjemmekjær og liker å ta det mer med ro, det gjør også jeg i perioder. Pga. en kronisk sykdom kan hverdagen min være uforutsigbar, men så lenge jeg holder meg i aktivitet og med måte så pleier det å gå greit. Vi ser etter en hund som kan være med på alt. Alt fra familiebesøk til fisketurer til ferier med bobil og hele pakka. Vi ser etter en følgesvenn rett og slett, som ikke skal sitte alene hjemme hele dagen, men som kan inkluderes i våres hverdag. Vi bor ganske landlig og selv om leiligheten vår ikke er så stor, vurderer vi golden retriever som rase. Vi trenger en hund som kan være aktiv, men også tåler ett par dager på sofaen. Vi ser etter noe allsidig, en rase som er litt morsom og rampete, men også lett kan trenes og formes slik vi ønsker. Det er så utrolig mye å velge mellom og det er så mange raser jeg kunne tenkt meg. Jeg er oppvokst med støvere og jeg og min mor skaffet oss husky når jeg var 17, hun har vært min følgesvenn i så mange år allerede. Men nå har jeg lyst på en hund jeg kan forme litt mer slik jeg vil. Jeg er åpen for tips til hunderase som kunne passet annet enn en golden retriever også! Det viktigste for meg er at det er en rase som vi har kapasitet til å ha, slik at vi får en godt balansert hund som får behovene sine møtt. 
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...