Gå til innhold
Hundesonen.no

Land der man blir uch med kun 1 cert når hunden er uch i annet FCI godkjent land.


Hampus
 Share

Recommended Posts

Mener jeg har sett en liste over hvilke land man bare trenger 1 cert i når hunden allerede er champion feks i hjemlandet.

Men nå når jeg skulle finne den for en bekjent av meg, så klarer jeg jammen ikke å huske hvor jeg fant en i utgangspunktet...

Ganske typisk. :rofl:

Noen som vet av en slik liste?

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Jeg har funnet den før, enten på NKK, SKK eller muligens i Danmark.

Men alle disse nettstedene er jo blitt nye, og dette må ha vært for et par år siden, mnst...

Hele Baltikum står på denne listen, samt norden og en hel del flere land.

  • Like 1
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Guest Dratini

Det gjelder IKKE i Nederland og Tyskland i alle fall, for det har jeg sjekket. Heller ikke Østerrike og Sveits tror jeg. Men tror det gjelder i Luxemburg? er ikke helt sikker.

Dvs en nederlandsk eller tysk champion trenger kun ett norsk cert (storcert) om de allerede er championer i sitt eget land, mens om vi stiller ut i de landene gjelder det ikke.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Begynner på en liste jeg, så kan andre fylle på (i disse landa har jeg sjekket at det faktisk stemmer dersom du stiller i CH-klassen)

Litauen

Estland

Latvia ? Norge står ikke på lista over land som har avtale med LKF til å godkjenne kun 1 CAC, mens Sverige, Danmark og Finland står på lista.

Luxembourg

Danmark

Sverige

Finland

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Dvs en nederlandsk eller tysk champion trenger kun ett norsk cert (storcert) om de allerede er championer i sitt eget land, mens om vi stiller ut i de landene gjelder det ikke.

Vet ikke om en VDH CH og NL CH kan bli N UCH med kun 1x CAC her til lands, men det gjelder i alle fall ikke andre veien. I Tyskland trenger hunden 5x CAC av 3 ulike dommere, og det må gå minst 1 år mellom første og siste CAC. MEN det deles ut CAC til hanner og tisper i klassene: unghund, champion, bruks og åpen. Så er jo litt lettere å få Tysk CAC enn norsk CAC for en del raser. I tillegg teller noen CAC "dobbelt" på enkelte store int. utstillinger.

I NL har de også noen doble "CAC" (Amsterdam winner i alle fall), her krever de 4x CAC og at hunden må være minst 27mnd når den får sitt siste CAC. Kun et CAC pr kjønn pr rase.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Begynner på en liste jeg, så kan andre fylle på (i disse landa har jeg sjekket at det faktisk stemmer dersom du stiller i CH-klassen)

Latvia ? Norge står ikke på lista over land som har avtale med LKF til å godkjenne kun 1 CAC, mens Sverige, Danmark og Finland står på lista.

Det gjelder i Latvia også, selv om de av en eller annen grunn oppgir at de ikke har noen avtale med NKK.

Har i hvertfall fått to Latviske championer i år med 1 cert på hver.

  • Like 1
Lenke til kommentar
Del på andre sider

Du tenker kanskje på denne? (Danske KK har laget en, men om det samme gjelder for Norge er uvisst..)

Island er i alle fall vanskelig å reise til fra Norge, 30dager karantene. Men hvorvidt CH reglene gjelder aner jeg ikke for den islandske kenneklubben har stort sett bare siden på islandsk. Et språk jeg sliter en god del med å forstå ;)

Lenke til kommentar
Del på andre sider

  • 4 years later...

Drar opp denne igjen jeg! Hva med Tjekkia?  Noen som vet?  Holder det med ett cert for en som allerede er champ her hjemme?

Min rase har ikke brukskrav i Norge eller Danmark, men det har den derimot i Finland og Sverige. Aner ikke hva den har i resten av verden.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Er det tatt røntgenbilder? Er dette et nytt problem, har det oppstått plutselig, eller gradvis? Hvor mye tur får han til daglig? Hvor langt/lenge går dere? Går dere på samme sted hver dag, eller ulike steder?  Bruker dere alltid sele?  Det er slett ingen selvfølge at det ikke er noe fysisk galt selv om veterinær ikke finner noe. Jeg ville vurdert å få en hundefysio til å undersøke grundig.  Ellers avhenger det veldig av svarene på spørsmålene over. Det kan ha med ubehagelige opplevelser å gjøre, det kan være utstyret du bruker, det kan være fysisk ubehag eller noe i området han reagerer på. 
    • 4 år gammel engelsk setter vil tidvis ikke gå på tur... Selv i svært sakte gå-tempo kan han finne på å sette seg ned midt i turløypa og setter frembeina i bakken demonstrativt. Hvis jeg kobler han løs og begynner å gå - dilter han til slutt etter på god avstand. Når han setter seg ned og jeg ber han komme, kommer han tuslende saaakte med bøyd hode. Så kan vi kanskje gå 100m i svært sakte tempo før det samme skjer igjen... Det pussige er at andre dager kan han ligge i selen og dra 2t på tur uten problemer. Akkurat som hodet er skrudd på den ene dagen, og ikke den andre. Han er undersøkt av veterinær og det er ikke noe galt fysiologisk. Så problemet sitter nok i toppetasjen... Noen som har vært borti noe liknende?
    • Wow, det er så flott å se at de får selvtillit av arbeidet. Gratulerer med debuten!
    • I helgen deltok Lilje på sin aller første blodsporprøve, etter å ha gått to-tre treningsspor 😅 Her har vi virkelig skyhøye ambisjoner Vi deltok egentlig mest for turen sin del, hun er en utrolig usikker hund både når det gjelder fremmede mennesker og andre hunder, og jeg tenkte en sånn setting kunne være en fin trening for henne. Det jeg var mest redd for var at hun skulle utagere på dommer og sporlegger, men hun kunnen virkelig ikke brydd seg mindre. Når sporsela kommer på er hun på jobb, og å gå spor er tydeligvis morsommere enn usikkerheten på fremmede. Virkelig morsomt å se selvtilliten komme frem i sporet, og vanskelig terreng er heller ingen hindring, selv om hun er en ganske liten hund. Hun brøyter seg frem gjennom tette kratt og nærmest svømmer over myr for å få følge sporet 😅 Treningssporene har bare vært rundt en time gamle, 50-100 meter uten vinkel og opphold, så et prøvespor ble som forventet litt i vanskeligste laget for henne. Men super trening, og fine kritikker: Kritikk lørdag: "Trivelig hund med stor motor. Dessverre går ekvipasjen av sporet i blodoppholdet." Kritikk søndag: "Meget god start. Følger sporet godt frem til vinkel. Tempo fint innledende, men øker gradvis. Ekvipasjen brytes av dommer når de går av og ikke finner tilbake."  Så her er det absolutt noe å jobbe videre med  Søndag var det for så vidt ingen andre i åpen klasse som kom til sporslutt heller, så vi var i godt selskap 
    • https://www.spleis.no/project/445754 Jeg har null venner å minimalt med familie så jeg har ingen nettverk så håper på at dere kan være så snille å hjelpe meg å dele. Forventer ingenting og setter ekstremt stor pris på all hjelp vi får ❤️ Bucky kom inn i livet mitt som en liten sjarmør med et stort hjerte. Han er min bestevenn, min lille baby og midtpunktet i livet mitt. Han har gitt meg utallige smil, trøstet meg når livet har vært tøft og spredd mye glede til alle han møter Etter jeg kom hjem fra operasjon på Jack (andre hunden min) på tirsdag så jeg at Bucky ikke var i form å det var rett inn på dyresykehuset med han. Viste seg at han hadde svulst med veske i buken. Etter en rekke prøver og bilder så kom de frem til at han har kreft i leveren. Jeg tokk da valget i å prøve å gi han en kjanse da han fortsatt har mye livsglede igjen. Han ble operert på torsdag og de fikk ut hele kreften. Han mener at det er den possitive typen men vi vet ikke mer før prøvene kommer tilbake om 3-5 uker. Han så heller ikke tegn til noe flere kuler men vi må ta ct om noen uker/måneder igjen for å se om det er flere inni leveren. Men så langt så virker alt bra å jeg får kanskje hente han hjem i morgen ❤️ På tlf i sta så nevnte veterinæren at regningen er nå på nærmere 90 000kr (ink ligge over til mandag). Jeg har igjen ca 50 000kr på forsikringen i tillegg til noe på buffer konto men det er ikke nokk da jeg måtte ha en operasjon på Jack som blir delvis dekket og har måtte ut med en del penger i sommer da hvitevarer røyk og måtte spyle tett rør osv.. Så har valgt å prøve å spørre om hjelp selv om jeg syns det er flaut å ikke liker å spørre om hjelp..  Har over lengre tid prøvd å selge det jeg eier på finn uten hell så tviler på at jeg plutselig får solgt noe mer der nå, skal prøve å male bilder å selge men sliter mye med kronisk migrene utmattelse depresjon osv.. så vet ikke hvor mye jeg får til der. plukker også sopp på bestilling men var helt tørka ut når jeg skulle inn å se på onsdag så max uflaks. Har også valgt å kutte ut behandlinger,legetimer og medisiner fremover for å ta vare på Bucky å få betalt ned det jeg evt må ta opp i lån  
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...