Gå til innhold
Hundesonen.no

Eigarar/oppdrettarar av Bordeaux Dogge, Olde Englishe eller Dorset Old Tyme Bulldogge?


Recommended Posts

Skrevet

Tittelen vart lang, men så er jo spørsmålet allereie stilt: Er det nokon her på Hundesonen som er, kjenner eller veit om eigarar/oppdrettarar av rasane Bordeaux Dogge, Olde Englishe eller Dorset Old Tyme Bulldogge? Evt. som har anna erfaring med desse?

Dette er nemlig dei tre rasane eg og sambuar vurderer som neste hund. Det er ikkje snakk om ny hund før om i alle fall eit par år, men vi har lyst til å lære mest mogeleg om desse rasane og helst møte/bli kjende med nokre eksemplar før den tid kjem.

Bordeaux Doggen er min drømmehund, og blir varmt anbefalt av dei eg kjenner som har hatt denne rasen. Sambuar er litt skeptisk til så stor og tung hund, men er enormt begeistra for bullehundar. Helseperspektivet gjer difor at vi vurderer to av dei "nye" bulldograsane i tillegg til BD. Det er uaktuelt med fransk og engelsk bulldog.

Vi har tidlegare hatt blandingshund, men er no hundelause. Eg trener lydighet med ei rottweilertispe i "ventetida".

Tusen takk for alle svar :)

Skrevet

Hei, jeg har en Bordeaux dogge veldig fornøyd med den jeg har så rolig og snill. Det er bare å spørre om dere lurer på noe spesifikt om rasen så skal jeg prøve på å svare på det...

Skrevet

Vi så nærmere på BD men jeg syntes det var for mange helseproblemer å ta stilling til. Hvis dere virkelig vil gå for denne rasen så bruk MYE tid på å finne en oppdretter og linjer som er friske :) .

Edit: Her kan du lese litt hva folk skrev om BD da jeg spurte om det i min tråd:

http://hundesonen.no/forum/topic/58934-mannen-vil-ha-schcfer-jeg-er-ikke-helt-enig/page__st__40#entry1122848

  • Like 1
Skrevet

Jeg kjenner en Dorset old thyme bulldog hanne, og han er en veldig snill hund. Går overrens med alt av hunder, begge kjønn. Litt skeptisk på nye mannfolk, men ikke noe vi har merket (lufter han også på jobben i tillegg til at han eies av ett vennepar av oss).

Han elsker å bruke seg selv. Løper opp og ned bakker og sliter seg selv helt ut :P

Skrevet

Det er en oppdretter av Dorset i Sandefjord, husker ikke hva dem heter men jeg mener de har drevet på med Staff før :)

Skrevet

Vi så nærmere på BD men jeg syntes det var for mange helseproblemer å ta stilling til. Hvis dere virkelig vil gå for denne rasen så bruk MYE tid på å finne en oppdretter og linjer som er friske :) .

Edit: Her kan du lese litt hva folk skrev om BD da jeg spurte om det i min tråd:

http://hundesonen.no...40#entry1122848

Eg har lese tråden din tidlegare, og la sjølvsagt merke til at det er mykje fokus på helsetilstanden til BD. Dersom det blir denne rasen ein gong i framtida, kjem vi sjølvsagt til å bruke den tid som trengst for å finne ein frisk hund med utsikter for å bli eldre enn fem år :) Du som sjølv har vurdert rasen: Har du bitt deg merke i lovande oppdrettarar, anten i Noreg eller i utlandet?

Jeg kjenner en Dorset old thyme bulldog hanne, og han er en veldig snill hund. Går overrens med alt av hunder, begge kjønn. Litt skeptisk på nye mannfolk, men ikke noe vi har merket (lufter han også på jobben i tillegg til at han eies av ett vennepar av oss).

Han elsker å bruke seg selv. Løper opp og ned bakker og sliter seg selv helt ut :P

Høyrest rimeleg perfekt ut for oss! Så innmari flotte hundar :) Har nettopp sendt mail til Kennel Nordic Bulldogge og forhøyrt meg om evt. besøk hjå dei.

Skrevet

Nei, jeg kom dessverre ikke så langt som å vurdere oppdretter, jeg følte rett og slett at jeg var for skeptisk til sykdommene til å ta sjansen på å finne en frisk hund. Ble mye historier om hunder som måtte avlives før de var 5 år på grunn av forskjellige årsaker, så vi krysset den av lista.

Skrevet

Takk uansett! Har fått gode innspel og råd om norske oppdrettarar frå andre kantar, så eg har litt å undersøkje :) Sjølvsagt er eg ambivalent til tanken på å satse på ein rase som er så omspunne av historier om sjukdom og kort levealder, men valet er på ingen måte tatt. Eg er framleis veldig interessert i Bordeaux, og vil nok sannsynlegvis vere villig til å gå den ekstra mila for å finne ein lovande kvalp om nokre år. Kanskje det faktisk blir solskinnshistorier av det om eg berre gjer leksene mine :)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gjest
Skriv svar til emnet...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Hvem er aktive   0 medlemmer

    • Ingen innloggede medlemmer aktive


  • Nye innlegg

    • Med denne innstillingen kommer du til å få mange overraskelser i hundeholdet ditt i årene som kommer:) 
    • Tenker at du først og fremst må stikke fingeren i jorda å innse hva slags gener valpen din har. Alle disse tre rasene har grunnleggende mye jaktinstinkt. Alt beror seg ikke på at du er flink til å trene hunden din i valpestadiet. Om du har valp etter foreldredyr/linjer med mye stress og lite impulskontroll har du mildt sagt en jobb foran deg Jeg hadde aldri, ALDRI stolt på min amerikanske bulldog alene rundt små dyr eller katter. Det ville høyst sannsynlig blitt blodbad. Ikke fordi han var slem, ond eller dårlig trent. Men fordi han hadde ett voldsomt jaktinstinkt. Jo før du innser at det mest sannsynlig kan være tilfelle med din hund og, dess bedre er det. Tilrettelegg for minimalt med triggere for hunden din og å holde dyra skilt når du ikke hjemme eller kan følge godt med på interaksjonen mellom dem er mitt beste tips til deg. Pluss, trene på impulskontroll og konsentrasjon. Atferden på hunden din kommer garantert til å forandre seg når den går igjennom de forskjellige kjønnsmodningsfasene - kanskje spesielt dersom du har hannhund.  Fortsett å trene gjennom hele livet til hunden din så minimerer du sjansen for at noe går galt. 
    • Jeg meldte en bekymring til mattilsynet i sommer. Hadde masse bevis på at dyrene ikke hadde det bra, hadde samtaler på telefon, SMS, mailkorrespondanse med saksbehandler fra Mattilsynet, pluss jeg lagde egen googledisk-folder med bilder og videoer av forholdene som hun/de fra Mattilsynet hadde fri tilgang til. Jeg vet også at Mattilsynet var der i hvert fall en gang på befaring. Det endte i at eieren fortsatt har dyrene, noe jeg syntes er heeelt hårreisende.  Hundene hadde tak over hodet, tilgang til mat og vann - så da var det ikke skjellig grunn til omplassering. På tross av at de konstant sto ute, sloss så blodet sprutet og ikke ble møkka for... Nå har jeg flytta, men da jeg fortsatt bodde i området stod det to voksne pluss fire/fem valper i samme hundegård. Alle utenom den ene var forholdsvis store driv- og jakthunder på rundt 25/30 kilo. Tror også at Mattilsynet har sykt mye å gjøre, med lite ressurser til å gjennomføre alt, at de kun har mulighet til å befare bekymringer der dyr er døende eller har veldig, veldig kummerlige livsforhold. Det du beskriver er selvfølgelig helt ******, men trolig ikke nok til at Mattilsynet kommer til gjøre noe.. Dessverre.
    • Som jeg nevnte så er alle rasene i blandingen kjente for å ha sterkt jaktinstinkt. Noe av denne kunnskapen kommer for min del fra Linn som har hatt ambull i mange år, og vi kjenner begge både oppdrettere og aktive hundesportsfolk med alle disse rasene og er aktive i sine respektive raseklubber. Det betyr ikke at det er umulig, men definitivt en langt større utfordring enn om du hadde kjøpt en labrador eller en cocker spaniel. Og det synes jeg oppdretter burde visst om med en slik kombinasjon, men tiltroen min til oppdrettere som blander slike raser er heller ikke veldig stor.  Det er jo uansett bra om det går fint, og så lenge man er bevisst på hva slags hund man har så er det bedre.
    • Hvor har du det fra??? Mage hunder blir feilaktig kalt for kattedrepere, uten at det er noe hold i det. Ja, hundene våre, uansett rase, har jaktinstinkt i større eller mindre grad, men at ambull er så mye verre enn mange andre hunder, har jeg vanskelig for å tro.  Nå kan jeg uansett fortelle at det gjøres store fremskritt her i huset. Hunden har lært seg å sitte når kattene passerer, og han viser en mye lavere interesse for de nå enn i begynnelsen. Han kan fint ligge rolig i ene enden av sofaen og en av kattene ligger i den andre delen uten at de gjør noe stort nummer av hverandre. Så jeg syns vi er på rett vei 🙂
  • Nylig opprettede emner

×
×
  • Opprett ny...